Silna ręka Vojewody

5 marca 2002 (artykuł sprzed 22 lat)

68 zawodników i 4 zawodniczki w sześciu kategoriach wagowych walczyło w Gdyni w międzynarodowym turnieju o Puchar Złotego Tura w siłowaniu na prawą rękę. W rywalizacji open najlepszy okazał się Aleksiej Vojevoda, a za fatygę zainkasował tysiąc dolarów amerykańskich.

Rosjanin w finale pokonał ubiegłorocznego triumfatora, Jana Germanusa. Słowak musiał po raz drugi przełknąć gorycz porażki, gdyż wcześniej uległ w pojedynku o pierwsze miejsce wagi 90 kg Tarasowi Iwakinowi (Ukraina). Natomiast dla Vojevody był to drugi triumf, gdyż w finale kategorii powyżej 90 kg okazał się lepszy od Aleksieja Semerenko (Ukraina).

Z Polaków najlepiej spisał się Zbigniew Chmielewski. W kategorii do 75 kg wyprzedził m.in. brązowego medalistę mistrzostw świata, Oliviera Heusse (Belgia). Dopiero w finale mieszkaniec Piaseczna musiał uznać wyższość dwukrotnego mistrza świata, Rustana Babajewa (Rosja). Czwarte miejsce zajął Wiktor Zaklicki. W najlżejszej kategorii (62 kg) czwarta pozycja przypadła Julianowi Dybizbańskiemu, a zwyciężył Siergiej Kuzniecow (Rosja).

Wśród kobiet wygrała Wiktoria Iliuszina (Ukraina) przed Katie Defesche (Belgia), a Polki zamknęły klasyfikację. Milena Stoppa była trzecia, a Monika Duma - czwarta.