• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Smocze Łodzie, czyli muzealnicy na start

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, wzorem ubiegłych lat, wspólnie z Morskim Robotniczym Klubem Sportowym Gdańsk (MRKS) organizuje kolejny szósty wyścig smoczych łodzi na Motławie. Początek imprezy zaplanowany został na godzinę 17.00. Załogi startować będą na trasie Zielony Most - Żuraw. Zakończenie regat planowanie jest na godz. 19.30.

cze 14-16

piątek - niedziela

Gdańsk, Brzeźno
bilety 457 - 1068 zł
Impreza ta tradycyjnie odbywa się w ramach obchodów Europejskiego Dnia Morza, a do udziału w niej zapraszamy Kolegów i Koleżanki z trójmiejskich instytucji kultury, aby w ten sposób świętować również Dzień Muzealnika. Sprzęt oraz fachowe przygotowanie do zawodów zapewnia Sekcja Łodzi Smoczych Klubu MRKS.

W tym roku zawody odbędą się w czwartek 22 maja. Do udziału w nich zgłosiło się 6 załóg: Muzeum II Wojny Światowej, Europejskie Centrum Solidarności, Archiwum Państwowe w Gdańsku, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i Okręt-Muzeum BŁYSKAWICA oraz organizator - Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

W zeszłym roku Narodowe Muzeum Morskie stanęło na podium i w świetnym stylu wyprzedziło inne osady. Zdobyć tytuł Mistrza jest trudno, ale jeszcze trudniej go obronić, tym bardziej, że w tym roku mamy godnych przeciwników.
- Wyścigi smoczych łodzi to doskonała konkurencja integrująca zespół, ale też możliwość spotkania "branży" muzealniczej w dość nietypowych warunkach. To już tradycja, że pod koniec maja stajemy ze sobą w szranki na Motławie - mówi Brygida Sonnack z Narodowego Muzeum Morskiego - Każda osada łodzi to dwudziestu wioślarzy, sternik oraz bębniarz. Zgranie tak wielkiej drużyny to nie lada wyzwanie: każdy ma tutaj swoje zadanie i pracuje na zwycięstwo.

Spośród wielu legend o genezie smoczych łodzi najbardziej znana jest ta o chińskich rybakach, którzy bijąc w bębny, chcieli uratować przed głodnymi rybami pewnego poetę, który rzucił się do rzeki Mi Lo. Niestety - bezskutecznie. Na pamiątkę tej tragedii, każdego roku urządzane są wyścigi łodzi. Początki wyścigów smoczych łodzi w Polsce datuje się na 1997 rok, kiedy w Gdańsku miały miejsce pierwsze polskie zawody z udziałem 7 osad z Niemiec i jednej z Polski, pływającej na pożyczonych niemieckich łodziach.

W następnych latach wyścigi smoczych łodzi ruszyły pełną parą: w Gdańsku powstał pierwszy polski klub Wiking i w 1999 zawody, już na swoim własnym sprzęcie, wygrali Polacy. Na dziobie tradycyjnej smoczej łodzi umieszczona jest drewniana głowa smoka, a na rufie ogon. Kadłub jest malowany w smoczą łuskę. Łódź ma 12 metrów i mieści 22 członków załogi. Jedna osoba jest sternikiem - stoi na rufie i za pomocą długiego wiosła nadaje kierunek łodzi, a jedna doboszem - siedzi na dziobie przodem do załogi i podaje rytm wiosłowania. Wiosła symbolizują pazury, a gra na bębnie bicie serca smoka.

Opinie

21.05 g.17.30
Śląsk Wrocław
25.05 g.12.00
Błękitni Stargard
25.05 g.15.00
Śląsk Wrocław
26.05 g.14.00
H.Skrzydlewska Orzeł Łódź
26.05 g.15.00
GKS Katowice
19.05 g.15.30
Orlen Orkan Sochaczew
19.05 g.15.00
Śląsk Wrocław
18.05 g.18.00
Zepter Legionowo
18.05 g.16.30
Texom Stal Rzeszów