• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Sport Talent. Cezary Szulwach, mistrz Europy OCR poradzi sobie z każdą przeszkodą

Mikołaj Pachniewski
12 lipca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
 • Cezary Szulwach w 2022 roku został podwójnym mistrzem Europy w biegach z przeszkodami OCR.

Swój pierwszy start w biegu z przeszkodami OCR zaliczył w wieku...7 lat. Teraz został dwukrotnym mistrzem Europy OCR i nie zamierza na tym poprzestać. Cezary Szulwach już teraz z powodzeniem startuje razem z dorosłymi i jest kolejnym bohaterem cyklu Sport Talent. Poprzednio pisaliśmy o wioślarce Annie Khlibenko. Natomiast 26 lipca zaprezentujemy koszykarza Szymona Nowickiego.Sport Talent - poznaj wcześniejszych bohaterów cyklu Trojmiasto.plCezary Szulwach ma 17 lat i uczy się w II Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni. Na co dzień trenuje biegi z przeszkodami w klubie Biegun OCR Team. Nad treningami biegowymi u naszego bohatera czuwa za to Iwona Suchenia. Czarek pierwszy raz w biegu z przeszkodami wystartował, mając...7 lat! Poważne treningi 17-latek rozpoczął jednak stosunkowo niedawno.

- Moja przygoda z OCR na poważnie zaczęła się w 2020 roku po Mistrzostwach Polski. Tam po starcie, który nie poszedł po mojej myśli, zacząłem przykładać się do sportu i intensywnie trenować. Na początku zabrałem się za poprawę techniki biegu z moją trenerką Iwoną, oraz treningu siłowego z moim tatą - mówi nam Czarek.
Mimo krótkiego stażu w biegach z przeszkodami, nasz rozmówca ma już na koncie znaczące sukcesy. Należą do nich dwa złote medale: na długim i krótkim dystansie z tegorocznych Mistrzostw Europy OCR w swojej kategorii wiekowej. Czarek został także wybranym Junior Athlete of the Year 2022 w głosowaniu ogólnoeuropejskim jak i ogólnopolskim.

- Startuje również w kategoriach razem z dorosłymi, gdzie odnoszę większe i mniejsze sukcesy. Mogę się również pochwalić kilkoma medalami z podiów różnych biegów z całej Polski - wyjaśnia nasz bohater.

Przeczytaj o biegach OCR, które odbywają się w GdyniSukcesy nie byłyby możliwe bez wielu godzin spędzonych na treningach. Czarek biegi OCR w gdyńskim OCR parku trenuje 3-4 razy w tygodniu. Ponadto musi także poświęcić czas na dojazdy na zawody. Jak godzi to z nauką?

- Treningi ze szkołą naprawdę da się pogodzić. Trzeba mieć wszystko dobrze rozplanowane, nie zapominając o odpoczynku. Przy wysokiej intensywności sportowej jak i naukowej, należy pamiętać o regeneracji ciała i umysłu. Gorzej jest z zarwanymi dniami z powodu zawodów. Potem należy usiąść i więcej czasu poświęcić na naukę. Ważne aby ustalić swoje priorytety. Wiadomo sport jest ważny, ale egzamin sam się nie zaliczy - tłumaczy biegacz.
A wszystko to z pasji do biegów z przeszkodami. Czarek podkreśla, że w tej dyscyplinie nie ma czasu na nudę i jest ona wyjątkowa.

- Zwykłe biegnie po asfalcie byłoby dla mnie za nudne. Lubię te urozmaicenia w postaci przeszkód na trasach biegu. W dodatku dzięki temu, że trenuje biegi z przeszkodami mogę harmonijnie rozwijać całe ciało. Podczas biegania kształtuje mięśnie nóg, a podczas treningu przeszkodowego buduję mięśnie górnej części ciała - podkreślił Czarek.
 • Biegi OCR gwarantują konfrontację z wieloma typami przeszkód.


Biegi OCR, jak każda dyscyplina, mają jednak swoje blaski i cienie. Zawody potrafią być bardzo wyczerpujące, tak też było z biegiem Morskiego Komandosa, w którym Czarka dopadł ogromny kryzys.

- Jest to najtrudniejszy bieg terenowy w Polsce i pokonanie go było dla mnie ogromnym wyzwaniem. Startowałem na dystansie 22 kilometrów w pełnym umundurowaniu z dodatkowym 7-kilogramowym obciążeniem. Pierwszy raz sądziłem, że nie dobiegnę do linii mety. Na szczęście udało się dotrwać do końca, jednak kosztowało mnie to wyczerpanie do granic możliwości. W tym roku zamierzam wziąć odwet na tym biegu - wyjaśnia.

Przeczytaj relację z biegu Morskiego KomandosaSporym wsparciem dla naszego rozmówcy są rodzice, którzy go ukształtowali i zawsze może liczyć na ich pomoc.

- To oni zaszczepili we mnie wolę walki, wytrwałość, dążenie do realizacji celu i nutkę szaleństwa. W dodatku na każdym starcie mogę liczyć na ich ogromne wsparcie. Często też jeżdżą ze mną na zawody co jest ogromną wartością dodaną - dodaje.
Czarek to niezwykły entuzjasta sportowego trybu życia. Poza treningami i startami w zawodach, lubi bowiem podróżować, wspinać się, jeździć na rowerze oraz pływać kajakiem.

Jak mówi nam nasz rozmówca, by rozpocząć swoją przygodę z biegami OCR nie potrzeba sporych nakładów finansowych. Wystarczy posiadać strój sportowy i zakupić karnet do miejsca, w którym można trenować OCR. Koszt takiej wejściówki wynosi w przybliżeniu tyle samo, co na siłownię. Ponadto po zapisaniu się do drużyny OCR, można liczyć na sporo korzyści tj.: zestaw ubrań, darmowe starty, czy darmowe wejścia na treningi.

- Do niezbędnego sprzętu należą tylko dobre buty. Należy je dobrać tak, aby były odpowiednie do terenu w którym będziemy biegać. W dodatku przydał by się drążek bądź kółka gimnastyczne abyśmy mogli na nich zwisać, podciągać się i trenować siłę. Jest to najprostsze, ale bardzo dobre przygotowanie pod pokonywanie przeszkód - wyjaśnia.
Czarek nie zamierza się zatrzymywać i już wyznacza sobie kolejne sportowe cele. 17-latek już teraz przygotowuje się do najbliższych imprez, które odbędą się jeszcze w tym roku.

- Do moich najbliższych celów sportowych należy start w Mistrzostwach Polski, które odbędą się w Sopocie w dniach 10-11 września. W dodatku chciałbym wziąć udział w kilku zagranicznych imprezach, ale najbardziej zależy mi na ponownym starcie na Mistrzostwach Świata OCR. Jest to mojej jedno z marzeń które mam zamiar zrealizować, może i w tym roku. Zobaczymy co z tego wyjdzie - kończy Szulwach.

Cykl Trojmiasto.pl Sport TalentCo drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".

Opinie (2) 2 zablokowane

Wszystkie opinie

 • Opinia wyróżniona

  Super, Czarek, OCR to świetny sport, tak trzymaj :)

  • 8 3

 • Brawo;

  BRAWO! Oby więcej takich młodych było zafascynowanych sportem!:))

  • 5 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane