• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Sport Talent: Dawid Pawlun

Marcin Dajos
15 listopada 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 

Trefl Gdańsk

Siatkarska rodzina. Od lewej bohater naszego cyklu Dawid Pawlun, następnie mama Dorota, siostra Maja i tata Edward. Siatkarska rodzina. Od lewej bohater naszego cyklu Dawid Pawlun, następnie mama Dorota, siostra Maja i tata Edward.

- Zawsze powtarzam, że rodzic nie może być trenerem. I sam się tego trzymam. Od kiedy mój syn gra w siatkówkę, nie obejmuję jego grup. To by tylko mogło go skrzywdzić - mówi Edward Pawlun, trener-koordynator grup młodzieżowych siatkarskiego Lotosu Trefla Gdańsk. Jego 15-letni syn Dawid jest jednym ze zdolniejszych kadetów i kolejnym bohaterem naszej serii Sport Talent. Za dwa tygodnie przedstawi się nam Szymon Kuśpiet, który trenuje karate w Klubie Sportowym Gokken. Poprzednim bohaterem był kitesurfer Jasiek Koszowski.POZNAJ JAŚKA KOSZOWSKIEGO, 10-LETNIEGO KITESURFERA

Wydaje się, że Dawid Pawlun nie miał wyboru. Mama Dorota jest trenerem mini siatkówki, a tata Edward koordynatorem grup młodzieżowych w Lotosie Treflu Gdańsk oraz trenerem Młodej Ligi. Oboje wcześniej grali w siatkówkę. Babcia była siatkarką, a dziadek hokeistą. Wujek gra w hokeja na poziomie reprezentacji Polski.

- Mówiąc pół żartem, pół serio, łudziliśmy się z żoną, że dzieci pójdą w inną stronę. Oczywiście naszemu życiu od zawsze towarzyszy sport. Dzieci od najmłodszych lat razem z nami wyjeżdżały na obozy , kibicowały nam i naszym drużynom. Dawaliśmy im przykład, jak aktywnie i rodzinnie spędzać wolnych czas. Gdy już były gotowe zdecydowały, że powędrują naszą drogą - mówi tata Dawida.
- Nic nie sugerowaliśmy, a kiedy pojawił się pomysł Szkoły Mistrzostwa Sportowego, przeprowadzaliśmy bardzo poważną rozmowę. Z drugiej strony ucieszyliśmy się, że jest to właśnie siatkówka, czyli wymagający, inteligentny sport - dodaje.
Dawid już w pieluchach jeździł na mecze siatkarskie. Kiedy miał 3 miesiące jego tata zdobywał pierwsze medale w siatkówce plażowej. Parę lat później zostawali po meczach, także tych halowych, odbijali piłkę i tak Dawid złapał bakcyla. Później przeniosło się to również na trzy lata młodszą siostrę Maję. I tak wszyscy grają w siatkówkę.

- Siatkówka to całe moje życie. Gram na pozycji rozgrywającego. Wiem, że od mojej postawy na boisku bardzo dużo zależy. To ja muszę rozgrywać piłki do tych kolegów, którzy będą zdobywali punkty dla naszej drużyny - mówi Dawid.
- Na co dzień razem z chłopakami ciężko pracujemy żeby zdobywać medale w hali i na plaży. Łączymy treningi z nauką bo wiemy, że bez tego nie będziemy wygrywać. Chciałbym zachęcić wszystkich chłopaków, uczniów szkół podstawowych, do rozpoczęcia treningów w Gdańskiej Akademii Siatkówki Trefl. Naprawdę watro przeżyć wspaniałą przygodę z siatkówką - dodaje.
NATALIA KOZIOŁ W GIMNASTYCE ARTYSTYCZNEJ OD PRZEDSZKOLA

CYKL TROJMIASTO.PL TALENT SPORT
Co drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzenia satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Talent Sport".


Dawid przechodzi tradycyjny proces szkolenia siatkarskiego. Mini siatkówkę zaczął trenować w 4. klasie podstawówki. Tam zajęcia odbywały się 3 razy w tygodniu. Jednak co ciekawe, pierwsze treningi sportowe były związane z... badmintonem. Wygrał nawet mistrzostwa Gdańska w tej dyscyplinie. Tam uczył się podobnego do siatkówki poruszania się po boisku i pracy ręki do ataku. Później zdecydował się przenieść właśnie na boisko siatkarskie.

Obecnie w wieku 15 lat jest uczniem Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Gdańsku, w klasie siatkarskiej. Treningi odbywają się tam codziennie. Są one jednak wkomponowane w zajećia lekcyjne, które kończą się około godziny 15, a najpóźniej o 17. Klasy są około 10-osobowe, a to sprawia, że warunki do nauki są bardzo dobre. Dawid to wykorzystuje i co roku otrzymuje świadectwo z paskiem.

 • Dawid Pawlun (nr 8)
 • Dawid Pawlun (z piłką)
 • Dawid Pawlun (nr 8)
 • Dawid Pawlun (nr 8)
 • Dawid Pawlun (nr 8)


- Przed podjęciem przez Dawida nauki w Szkole Mistrzostwa Sportowego zaznaczyliśmy, że nauka jest tak samo ważna jak sport. Do tej pory otrzymywał świadectwa z czerwonym paskiem i mamy nadzieję, że to się nie zmieni. Z drugiej strony jesteśmy spokojni o podejście syna do kwestii nauki i ogólnie życia. Już młodych siatkarzy uczymy samodzielności i podejmowania decyzji, ponieważ na boisku nikt za nich punktów nie zdobędzie. Jeżeli zawodnik nie przyjdzie na trening musi się wcześniej usprawiedliwić, a nie zostawiać to rodzicom - opisuje Edward Pawlun.
Patrząc z boku można pomyśleć, że tata-trener wypromował syna i dalej prowadzi go za rękę w świecie siatkówki. Edward Pawlun zaprzecza i twierdzi, że nie ma nic gorszego jak taka opcja.

- Już jakiś czas temu poprosiłem moich kolegów trenerów aby zajmowali się drużynami w których występuje Dawid. Oczywiście w domu dużo rozmawiamy o siatkówce , ale staram się być rodzicem który wspiera swoje dziecko , ale nie podważa autorytetu jego trenerów - mówi Edward Pawlun.
Do uprawiania siatkówki na początku wystarczą chęci. Treningi są zawsze darmowe, a zajęcia dostosowane do umiejętności ćwiczących. Wystarczy, strój sportowy i czas który trzeba poświęcić na przyprowadzenie dziecka na trening.

- Na etapie gimnazjum zaczyna się już selekcja. Nie jest tajemnicą, że do siatkówki trzeba mieć określone predyspozycje. Ale nie chodzi tu o sam wzrost, a bardziej cechy wolicjonalne. Jest tyle pozycji na boisku, że dla tych, którzy nie mają powyżej 190 centymetrów wzrostu także jest miejsce na rozegraniu czy libero. Co nie zmienia faktu, że w tym wieku zostają już tylko najlepsi - kończy Edward Pawlun.
Sukcesy Dawida Pawluna
Ogólnopolski Turniej Minisiatkówki o Puchar Kinder+Sport 2014 - 5. miejsce
Ogólnopolski Turniej Orlik Volleymania 2014 - 2. miejsce
Otwarte Mistrzostwa Gdańska w Czwórkach - 1. miejsce, 2014 rok
Mistrzostwa Polski Młodzików na hali - 2. miejsce , 2015 rok
Mistrzostwa Polski młodzików w siatkówce plażowej - 2. miejsce, 2016 rok

Kluby sportowe

Opinie (14)

 • Fajny cykl

  Sympatyczny artykuł, powodzenia. Tylko nie zgodzę się z opinią że do siatkówki nie trzeba mieć predyspozycji fizycznych. Do amatorskiej może nie, ale zawodowi rozgrywający w kadrze Polski zwykle mają pomiędzy 190-200 cm. Realnie dla "niskich" pozostaje tylko libero - ale tu i tak kadrowicze są powyżej przeciętnego wzrostu (185-190, podczas gdy przeciętny wzrost Polaka to 180cm).

  • 21 2

 • Dziwny tytuł.. może go zmienicie? (2)

  pozdrawiam siatkarską rodzinkę :-)

  • 26 1

  • Myślałem że artykuł jest o jakiejś patologii

   • 9 1

  • Trojmiasto.pl idzie w ślady wp.pl

   Głośny i niedwuznaczny tytuł, tylko po to zebyś kliknął.

   Ps. sam tez się dałem na to zrobić

   • 7 1

 • znakomity trener

  z fantastycznym podejściem nie tylko do gry, zawodników i taktyki ale przede wszystkim do życia.

  dziękuję za kilka (niestety tylko kilka) treningów!

  • 27 3

 • a pan trener kogoś wychowuje (4)

  czy raczej innym podbiera?

  • 4 19

  • (3)

   zebrał byś sporą grupę dobrych zawodników. Mimo, że niewiele osób uprawia tą dyscyplinę. Przykładowo, to Matela z Atomu, może za nim notes i ręcznik nosić

   • 4 2

   • Baranie jeden, głupi trolu (1)

    Jeden i drugi wiele zrobili dla siatkówki w regionie.
    Oczywiście Edek pracuje z młodzieżą już wiele, wiele lat.
    Tylko po co ten jad baranie jeden ?

    • 4 1

    • Oddychaj spokojnie oddychaj........ już lepiej, to przeczytaj swoją wypowiedz i wyluzuj majty.
     No chyba, że personalnie Ciebie dotyczy ta wypowiedź, środowisko i tak wie swoje, więc nie spinaj się tak. Porównanie rzeczywiście krzywdzące dla Edka

     • 0 0

   • A co ty wiesz baranie o tych ludziach i o jednym i o drugim? pracowałeś z nimi, poznałeś ich? a może żal ci d*pę ściska?! Bo z boku napi.. to najlepiej

    • 1 0

 • Tytuł do zmiany

  Tytuł mocno nietrafiony, jak gdyby dotyczył jakiejś patologicznej sytuacji a nie siatkarskiej rodziny

  • 17 1

 • Spokojnie. Podrośnie to się go wkręci do drużyny tak jak żonę...

  • 2 20

 • :)

  Nie dość że dobry człowiek to i był fajnym wychowawcą ;) Pamiętam jak chwalił się małym synem ;)

  • 19 0

 • Stoczniowiec Gdańsk

  Miło popatrzeć na cała rodzinkę w komplecie :) Pozdrawiam Wiśnia 87 Stoczniowiec

  • 26 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Trefla

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Renata Koczyńska 34 64 67.6%
2 Radosław Dymkowski 35 63 71.4%
3 Ada Bert 35 63 68.6%
4 Katarzyna Ziembicka 35 63 68.6%
5 Wojteks 23 35 63 65.7%

Tabela końcowa

Siatkówka - PlusLiga mężczyzn
M Z P Sety Pkt.
1 Jastrzębski Węgiel
2 Aluron CMC Warta Zawiercie
3 Projekt Warszawa
4 Asseco Resovia Rzeszów
5 Bogdanka LUK Lublin
6 Trefl Gdańsk
7 PSG Stal Nysa
8 Indykpol AZS Olsztyn
9 PGE GiEK Skra Bełchatów
10 Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
11 Ślepsk Malow Suwałki
12 Barkom Każany Lwów
13 GKS Katowice
14 KGHM Cuprum Lubin
15 Exact Systems Hemarpol Częstochowa
16 Enea Czarni Radom
 • Finał (do dwóch wygranych, pierwszy mecz u niżej klasyfikowanego po sezonie zasadniczym):
 • Aluron CMC Warta Zawiercie - Jastrzębski Węgiel 1:3, 3:1 oraz 0:3
 • Mecz o 3. miejsce (do dwóch wygranych, pierwszy mecz u niżej klasyfikowanego po sezonie zasadniczym)):
 • Asseco Resovia - Projekt Warszawa 0:3 oraz 0:3
 • O miejsca 5-8, przegrani w ćwierćfinałach play-off, dwumecze według miejsc z tabeli sezonu zasadniczego, pierwszy mecz u niżej klasyfikowanego
 • o 5. miejsce
 • Bogdanka LUK Lublin - TREFL GDAŃSK 3:1 oraz 3:0
 • o 7. miejsce
 • Indykpol AZS Olsztyn - PSG Stal Nysa 1:3 złoty set 13:15 oraz 3:1
 • o miejsca 9-13, dwumecze według miejsc z tabeli sezonu zasadniczego, pierwszy mecz u niżej klasyfikowanego
 • o 9. miejsce
 • Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - PGE GiEK Skra Bełchatów 1:3 oraz 3:2
 • o 11. miejsce
 • Ślepsk Malow Suwałki - Barkom Każany Lwów 3:1 oraz 3:0
 • o 13. miejsce
 • GKS Katowice - KGHM Cuprum Lubin 1:3 złoty set 17:15 oraz 3:0
 • Klasyfikacja końcowa na miejscach 15-16 ustalona na podstawie tabeli z sezonu zasadniczego
 • Degradacja z PlusLigi: Enea Czarni Radom

Playoff

Ćwierćfinały

Jastrzębski Węgiel 3 3
Indykpol AZS Olsztyn 0 1
Asseco Resovia 3 3
TREFL GDAŃSK 2 1
Aluron CMC Warta Zawiercie 3 3
PSG Stal Nysa 0 2
Projekt Warszawa 3 0*
Bogdanka LUK Lublin 1 3

Półfinały

Jastrzębski Węgiel 3 3
Asseco Resovia 2 2
Aluron CMC Warta Zawiercie 3 3
Projekt Warszawa 0 1

Finał

Jastrzębski Węgiel 3 1 3
Aluron CMC Warta Zawiercie 0 3

Ostatnie wyniki Trefla

Bogdanka LUK Lublin
64% TREFL Gdańsk
36% Bogdanka LUK Lublin
Bogdanka LUK Lublin
18 kwietnia 2024, godz. 20:30
72% Bogdanka LUK Lublin
28% TREFL Gdańsk

Relacje LIVE

Najczęściej czytane