• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Sport Talent. Patrycja Gawior. Gimnastyka z uśmiechem na twarzy

Rafał Sumowski
12 maja 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Patrycja Gawior trenuje gimnastykę od 4. roku życia. Zawodniczka SGA Gdynia kolekcjonuje sukcesy na krajowej arenie i marzy o starcie w mistrzostwach Europy. Patrycja Gawior trenuje gimnastykę od 4. roku życia. Zawodniczka SGA Gdynia kolekcjonuje sukcesy na krajowej arenie i marzy o starcie w mistrzostwach Europy.

Patrycja Gawior trenuje gimnastykę artystyczną w SGA Gdynia i ma już na koncie sporo sukcesów krajowych. Marzy o wyjeździe na mistrzostwa Europy, ale teraz liczy się przede wszystkim to, by wrócić na salę treningową. W czasie pandemii trenuje online. - Dobry zawodnik powinien każdego dnia przychodzić na trening z uśmiechem na twarzy i wiedzieć, że kocha to, co robi - mówi 12-latka. Poprzednią bohaterką cyklu Sport Talent była tancerka Wiktoria Wojnarowska. 26 maja zaprezentujemy piłkarkę ręczną Kalinę Powarzyńską.Gimnastyka artystyczna i sportowa w TrójmieściePatrycja Gawior jest uczennicą Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Gimnastyce Artystycznej. 12-latka mieszka w Rumi. Trenuje w SGA Gdynia pod okiem Marii MrozińskiejAnny Mrozińskiej. Jej największymi osiągnięciami do tej pory są:

 • srebrny medal na ogólnopolskiej olimpiadzie młodzieży w finale z układem taneczno-akrobatycznym w Zielonej Górze w 2016 roku
 • brązowy medal na ogólnopolskiej olimpiadzie młodzieży w finale z piłką w województwie Świętokrzyskim w 2019 roku
 • srebrny medal w wieloboju na turnieju międzynarodowym w Szczecinie w 2018 roku,
 • brązowy medal w finale z piłką na turnieju międzynarodowym w Leverkusen w 2018 roku
 • 2 złote i srebrny medal na mistrzostwach Polski w układach zbiorowych w 2018 roku m.in. w układzie taneczno-akrobatycznym oraz z obręczami i wstążkami


Przygodę z gimnastyką dziewczynka rozpoczęła w wieku 4 lat.

- Podobało mi się, gdy patrzyłam jak trenuje moja siostra. Poprosiłam rodziców aby też mnie zapisali. Mój pierwszy trening odbył się pod okiem pani Marii Mrozińskiej - wspomina Patrycja.

Sukcesy trójmiejskich gimnastyczekGimnastyka artystyczna wymaga dużych poświęceń. Patrycja trenuje sześć razy w tygodniu po 3 do 4,5 godziny. Część zajęć ma w trakcie szkolnych lekcji wychowania fizycznego.

- Gdy ćwiczę to zapominam o wszystkich problemach i mogę robić to, co kocham. Moje najlepsze wspomnienia to te, kiedy stawałam na podium oraz gdy wykonałam układy bezbłędnie. Według mnie dobry zawodnik powinien każdego dnia przychodzić na trening z uśmiechem na twarzy i wiedzieć, że kocha to, co robi. Powinien również dążyć do tego, aby osiągać coraz większe cele małymi krokami, a przede wszystkim nigdy się nie poddawać - podkreśla dziewczynka, której gimnastycznym wzorem jest pochodząca z Izraela Linoy Ashram.


- Podziwiam ją za wytrwałość, ponieważ ćwiczy znacznie dłużej i więcej ode mnie. Nie poznałam jej osobiście, ale wydaje mi się bardzo ciekawą, kreatywną, miłą i pozytywną osoba. Jednak moją idolką spoza świata gimnastyki jest aktorka Emma Watson, którą doceniam za to, że zawsze dąży lub bardzo się stara dotrzeć do celu. Przeżyła rozstanie swoich rodziców w młodym wieku, a mimo to nigdy się nie poddawała i myślę, że dzięki temu osiągnęła to, gdzie teraz jest - uważa Patrycja.
Poza gimnastyką, zawodniczka SGA rozwija się muzycznie. Jej pasją jest gra na pianinie.

- Ćwiczę w Studiu Edukacji Muzycznej Impresja u pani Marioli Łapacz. Kiedy miałam 9 lat wygrałam Ogólnopolski Konkurs Młodego Muzyka pod patronatem Prezydenta Gdyni. Interesuję się malarstwem oraz lubię pływanie.

Patrycja Gawior wśród wyróżnionych przez prezydenta GdyniGórę bierze jednak gimnastyka, choć z pewnością nie jest dochodowa. Zawodniczka za zwycięstwa w imprezach nie może liczyć na pokaźne nagrody. Najczęściej są to puchary i drobne nagrody rzeczowe. Wszystko zależy od rangi zawodów i liczby sponsorów jakie pozyskają organizatorzy. A uprawianie gimnastyki wiąże się ze sporymi wydatkami.

Niezbędnym sprzętem zawodniczki są kostiumy i przybory. Przyborów jest pięć. Jest to skakanka, obręcz, piłka, maczugi oraz wstążka. Do tego dochodzą miesięczne składki w klubach, które wynoszą ok. 100 zł i dodatkowy sprzęt treningowy jak gumy do wzmacniania, ciężarki, rollery. Tu z pomocą przychodzą rodzice.

- Ceny kostiumów kształtują się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy złotych. Kostium trzeba wymienić jeśli mamy ułożony nowy układ lub po prostu jest za mały. Tak naprawdę bez poświęcenia się rodziców nie ma zawodnika. To Rodzice od 4. roku dowozili mnie na treningi dopingują i pomagają w trudnych chwilach, kibicują na zawodach, w których biorę udział. Oczywiście finansują poprzez zakup kostiumów i przyborów niezbędnych do uprawiania gimnastyki artystycznej - przyznaje Patrycja.

Treningi online - ile kosztują?Gawior przyznaje, ze gimnastyka nauczyła ją przede wszystkim pokory.

- Zdarzały się trudne sytuacje, kiedy trenujesz godzinami i nic nie wychodzi lub jedziesz przygotowana na zawody i gubisz przybór, ale trzeba zacisnąć zęby i po prostu je przetrwać. Kolejną trudnością, jakie się przytrafiają to kontuzje. W moim przypadku to chwilowa kontuzja dolnej części pleców, co było dla mnie bardzo trudne - wyznaje zawodniczka SGA.
Obecnie tak jak wszyscy sportowcy, dziewczynka musi mierzyć się z sytuacją wywołaną przez pandemię koronawirusa.

- Naturalnie, że treningi podczas pandemii są utrudnione i to bardzo, ale jakoś trzeba sobie z tym radzić. Obecnie trenujemy poprzez platformy do wirtualnych spotkań i staramy się ćwiczyć jak najwięcej na ile pozwalają warunki domowe. Robię wszystkie podrzuty, manipulacje przyboru, naciąganie, wzmacniam mięśnie i stoję w równowagach, aby potem móc popracować tylko nad tymi rzeczami, których teraz nie mogę robić jak np. wyrzuty przyboru. Moim najbliższym celem sportowym to zacząć starty w zawodach ponieważ w tym czasie bardzo ich brakuje. Jednak moje najdalej idące marzenia to start na mistrzostwach Europy - kończy gimnastyczka.

Cykl Trojmiasto.pl Sport TalentCo drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".

Opinie (9) 1 zablokowana

 • Ex gimnastyczka (4)

  Trenowałam 16 lat GA. Sport to było całe moje życie. Teraz uśmiechu nie ma tak dużo, bo aby mieć zdrowie, muszę być pod stałą opieką fizjoterapeuty. Jak się zaniedbam, to za kilka lat czeka mnie operacja rekonstrukcyjna bioder.

  • 7 1

  • No niestety o tym już nikt nie myśli. Eksploatowanie dzieci i później radź sobie sam.

   • 5 0

  • Sport (2)

   Sport to zdrowie !!!

   • 3 0

   • taaak

    ale stracone

    • 4 0

   • dopoki nie przyjedzie pogotowie

    • 0 0

 • Israel czyli

  państwo na terenie Palestyny?

  • 6 3

 • Szacunek (2)

  Zawsze będę pełna podziwu dla dzieci, które mają w sobie tyle samozaparcia, by trenować godzinami. Gratulacje Patrycja, życzę powodzenia, sukcesów ale przede wszystkim satysfakcji z tego co robisz.

  • 5 0

  • Najważniejsze to robić to co się lubi.... i o to chodzi, o to chodzi!

   • 1 0

  • zaparcia czy raczej rodziców, którzy mają chore ambicje w 9 na 10 przypadków?

   • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane