Wiadomości

stat

Sport Talent. Piotr Lebioda. Rugbista z pasją kulinarną

Arka Rugby

Piotr Lebioda jako kapitan poprowadził Arkę Gdynia do mistrzostwa Polski młodzików.
Piotr Lebioda jako kapitan poprowadził Arkę Gdynia do mistrzostwa Polski młodzików. fot. archiwum prywatne

Do uprawiania rugby Piotr Lebioda dał się namówić starszym kolegom. - Od razu połknąłem bakcyla. To nie tylko sport, ale i styl życia - mówi kapitan młodzików Arki Gdynia, którzy w tym roku zdobyli mistrzostwo Polski. W przyszłości chce studiować na AWFiS, ale wcześniej ma zamiar zdobyć zawód kucharza. - W życiu trzeba mieć różne alternatywy - dodaje kolejny bohater cyklu Sport Talent. Poprzedni pisaliśmy o Magdalenie Woyciechowskiej. 6 sierpnia zaprezentujemy tenisistę Filipa Pieczonkę.Zobacz wszystkich bohaterów cyklu Sport Talent


Seniorski zespół Arki Gdynia przechodzi zmianę pokoleniową i w tym sezonie musiał walczyć w barażach, aby utrzymać miejsce w ekstralidze. Przyszłość powinna wyglądać już tylko jaśniej, a tak zapowiada chociażby sukces młodzików Arki, którzy w tym roku sięgnęli po mistrzostwo kraju w swej kategorii wiekowej (urodzeni w latach 2005-06). Jednym z wyróżniających się graczy zespołu jest Piotr Lebioda, kapitan drużyny prowadzonej przez Pawła DąbrowskiegoMacieja Stachurę.

Niespełna 14-letni Lebioda wychował się w Chyloni. Pierwszy trening pod okiem trenera Stachury zaliczył w wieku 6 lat, oczywiście w bezkontaktowej odmianie rugby tag.

- Starsi o 2-3 lata koledzy namawiali mnie żebym przyszedł na trening Arki i sprawdził czy mi się spodoba. Jak na swój wiek miałem dobre warunki, choć to nie miało znaczenia. W rugby jest miejsce dla ludzi o zupełnie różnej budowie. Bakcyla połknąłem od razu. Najpierw graliśmy ze zrywaniem szarf, a stopniowo przechodziliśmy w rugby kontaktowe. W tej dyscyplinie momentalnie urzekła mnie atmosfera jaka panuje w drużynie. Rugby to nie tylko sport, to styl życia. Nawet jak jestem zmęczony, w życiu nie przyjdzie mi do głowy, aby opuścić trening - mówi Lebioda.

Historyczny sukces polskich rugbistek. Przeczytaj jak zdobyły podium Grand Prix Series


Przez pewien czas Piotr łączył treningi rugby z grą w piłkę nożną na zajęciach w szkole, a następnie z treningami pływackimi.

- Pływałem przez 2 lata, ale obecnie nie mogę. Nabawiłem się przewlekłego zapalenia ucha. To schorzenie nazywa się nawet "uchem pływaka". Musiałem zrezygnować - wyjaśnia młody rugbista.
Kapitan młodzików Arki gra na środku ataku. Jak sam przyznaje, na jego pozycji trzeba być dynamiczny, zwinnym i dużo biegać. Atuty fizyczne to jednak nie wszystko.

- Trzeba znać wiele zagrywek, zapamiętać zagrania, wiedzieć jak pobiec, jak zatrzymać przeciwnika. Rugby nie jest trudne, ale trzeba dużo myśleć i dużo zapamiętywać. Poza tym jak na każdej innej pozycji, trzeba pracować nad dobrą szarżą, która jest jedną z podstaw. Jestem kapitanem drużyny. To z jednej strony zaszczyt i odpowiedzialność, a z drugiej dobrze znamy się z chłopakami i sobie ufamy, więc wszystko idzie gładko - tłumaczy Lebioda.

Husarz Rugby 2018. Przeczytaj o wyróżnieniach dla Trójmiasta


Obecnie Piotr razem z kolegami z Arki trenuje trzy razy w tygodniu po 90 minut. Zajęcia odbywają się na Narodowym Stadionie Rugby, gdzie trenuje także pierwszy zespół. Do tego są dodatkowe zajęcia w siłowni oraz spotkania z psychologiem Mikołajem Zapędowskim.

- Sztab bardzo nam pomaga, w rozmaitych sprawach. Treningi w Arce są bezpłatne. Zrzucamy się doraźnie, na przykład po 50 zł na autokar. Tutaj duża rola rodziców, którzy bardzo nas wspierają, chociażby organizując posiłki po meczach. Moi trochę się stresują, ale jeżdżą na mecze, podrzucają mnie na treningi. Sprzęt zapewnia klub, poza butami i ochraniaczami, ale to nie jest wydatek. Ochraniacz na szczękę można kupić już za 10 zł. Ja mam swoją już trzeci rok, jest pogryziona, ale spełnia swoją rolę. Z butami jest różnie. Można kupić takie za 70 zł, a jak kogoś stać może kupić i za 800 zł. Ogólnie rugby nie jest drogą dyscypliną - przyznaje kapitan młodzików Arki.


Lebioda skończył Szkołę Podstawową nr 10. Łączenie nauki z treningami nie sprawiało mu problemów. Lekcje odrabiał przed lub po zajęciach na boisku. Teraz zamierza podjąć nauk w branżowej szkole gastronomicznej.

- Wyjdę z niej z maturą, później wybieram się na studia na AWFiS. W życiu tak jak w zagraniach w rugby, trzeba mieć alternatywy. Chcę nauczyć się gotować, zainspirowało mnie to, że moja mama była w technikum gastronomicznym. Może coś z tego wyjdzie. Jeszcze nie mam swojego popisowego dania, dopiero nad nim pracuję - śmieje się młody rugbista.

Piotr Zeszutek w programie Ugotowani. Przeczytaj o kulinarnej pasji rugbisty Ogniwa Sopot


Rugby jest kontaktowym sportem, ale Lebiodę omijają kontuzje. Nic nie przychodzi jednak samo.

- Jestem młody i zdrowy, zawsze jestem dobrze rozgrzany i rozciągnięty. To świętość przed każdym treningiem czy meczem. Miałem zbite czy złamane palce. Raz zemdlałem po tym jak wszedł mi w głowę rywal o wadze 100 kilogramów. Takie rzeczy się zdarzają, ale to nie były poważne urazy. Zazwyczaj kończy się na siniakach, to po prostu ostra sportowa walka - wyjaśnia gdynianin.
Jak wielu młodych sportowców, Lebioda ma swoich idoli. Wymienia ich jednym tchem: bokser Mike Tyson oraz rugbiści: Australijczyk Quade Cooper i Nowozelandczyk Ma'a Nonu.

- Tysona cenię za wytrwałość, umiejętności jakie miał i wiarę w siebie. Ciężko było mu wyrwać sukces. Cooper nie gra na mojej pozycji, ale jego zwody to poeazja. Z kolei Ma'a Nonu to zawodnik grający tak jak ja, na środku ataku. Zachowując proporcje, mam podobne walory fizyczne jak na swój wiek. Chciałbym w przyszłości wyglądać i biegać tak szybko jak on. Oczywiście chcę robić to w swoim, indywidualnym stylu - podkreśla Piotr.

Arka Gdynia - Arka Rumia 49:10. Buldogi utrzymały się w ekstralidze. Przeczytaj relację z barażu


Lebioda liczy na to, że za pewien czas zadebiutuje w seniorskim zespole Arki i kiedyś będzie stanowił o sile "Buldogów". Po cichu marzy też o wyjeździe zagranicznym.

- Z rugby może i da się wyżyć, ale teraz o tym nie myślę. Gram swoje, bo to kocham. Najbliższym celem jest dla mnie to, aby pokazać się z dobrej strony na obozie mojego rocznika. Chciałbym też zagrać w kadrze Polski mojej kategorii wiekowej, poczuć klimat reprezentacji. Marzę o tym, aby kiedyś znaleźć się we Francji, w Anglii i w RPA, choćby na chwilę, aby na własnej skórze zaznać jak tam wygląda rugby. Mam nadzieję, że kiedyś mi się uda - kończy kapitan mistrzów Polski młodzików.

Cykl Trojmiasto.pl Sport Talent


Co drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".

Opinie (16) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najwyżej ocenieni zawodnicy Arki

Najlepiej typujący wyniki Arki

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Andrzej Starzyński 9 19 100%
2. Aneta Starzyńska 9 19 100%
3. Tomasz Muszyński 9 19 100%
4. Grzegorz Szustkiewicz 9 19 100%
5. Kasia Lamczyk 9 19 100%

Tabela końcowa

Rugby - Ekstraliga
M Z R P Bilans Pkt.
1 Master Pharm Łódź
2 OGNIWO SOPOT
3 Pogoń Awenta Siedlce
4 Juvenia Kraków
5 Skra Warszawa
6 LECHIA GDAŃSK
7 Orkan Sochaczew
8 Budowlani Lublin
9 ARKA GDYNIA
  • Rozgrywki zakończone po 10. kolejce ze względu na pandemię koronawirusa i stan epidemii w Polsce. Tytułu mistrza Polski nie przyznano. Nikt nie spada. W przyszłym sezonie ekstraliga ma być powiększona do 10 drużyn.

Terminarz

08.03 (nd) godz.12:30 ARKA Gdynia 5:56 OGNIWO Sopot
17.11 (nd) godz.13:00 Budowlani Lublin 29:19 ARKA Gdynia
10.11 (nd) godz.15:00 ARKA Gdynia 5:47 LECHIA Gdańsk
19.10 (sob) godz.14:00 Skra Warszawa 71:14 ARKA Gdynia
06.10 (nd) godz.14:00 Pogoń Awenta Siedlce 54:19 ARKA Gdynia

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane