• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Sport Talent: Zosia Chrzan

Rafał Sumowski
30 maja 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
 • Zosia Chrzan na pływalni była po raz pierwszy w wieku zaledwie 6 miesięcy. Obecnie trenuje pięć razy w tygodniu. Należy do niej najlepszy w Polsce wynik wśród 12-latek w stylu klasycznym na 50 i 200 metrów.
 • Zosia Chrzan (w środku) na najwyższym stopniu podium. To częsty widok.

Zosia Chrzan ma 12 lat i na koncie dwa rekordy Polski w swojej kategorii wiekowej. Pochodząca z Gdyni, a reprezentująca Sopot pływaczka już teraz z sukcesami rywalizuje z koleżankami starszymi o 2-3 lata. W przyszłości zamierza zdobywać medale na igrzyskach olimpijskich. Póki co w Trójmieście nie może korzystać z pełnowymiarowej pływalni. To zmieni się dopiero za dwa lata, gdy do użytku zostanie oddany obiekt w Gdyni. Zosia to kolejna bohaterka naszego cyklu Sport Talent. Dwa tygodnie temu prezentowaliśmy sylwetkę Sebastiana Waldy, uprawiającego koszykówkę. W kolejnym artykule przybliżymy postać zapaśnika, Miłosza Kuźni.Pierwszy raz na basenie Zosia Chrzan była w wieku 6 miesięcy, gdy rodzice zabrali ją na zajęcia szkółki pływania. 12-letnia gdynianka, która uczy się w Niepublicznej Szkole Podstawowej Lokomotywa w Sopocie, trenuje więc praktycznie całe życie. Na pływalni trenuje pięć razy w tygodniu, a jedne zajęcia trwają od 45 min do 1,5 godziny. Do tego doliczyć należy około 3-4 godzin tygodniowo spędzonych na sali gimnastycznej lub w plenerze, gdyż równie ważny jest w pływaniu trening na lądzie.

- Woda od zawsze kojarzy mi się z czymś przyjemnym. Mam to szczęście, że moim nauczycielem wychowania fizycznego jest mój trener Jarosław Gawlik, który prowadzi mnie w szkółce Alice Swim. Rano idę do szkoły, a po szkole na basen. Nie mam problemów z pogodzeniem treningów ze szkołą, bo część lekcji odrabiam w szkole. Poza pływaniem, moją pasją jest śpiew. Śpiewam w każdej wolnej chwili. Tata się śmieje, że jak się zamyślę to zaczynam śpiewać nawet w sklepie i wtedy wszyscy się dziwnie na nas patrzą - mówi Zosia.
Mimo młodego wieku, utalentowana pływaczka ma już na koncie spore osiągnięcia. Jej największymi sukcesami są: dwukrotne pobicie rekordów Polski w swojej kategorii wiekowej. Zosia w stylu klasycznym jest niepokonana od ponad roku zarówno na zawodach rangi wojewódzkiej, ogólnopolskiej oraz międzynarodowej.

Jej rezultaty na każdym dystansie w stylu klasycznym na pływalni długiej (50 m) oraz krótkiej (25 m) są najlepsze w rankingu ogólnopolskim z ogromną przewagą. Jej życiowy rekord klasykiem na 50 m to 34.80. Wśród 12-latek to najlepszy polski wynik w historii na pływalni olimpijskiej. Ulubionym stylem Zosi jest styl klasyczny, czyli popularna żabka. Najlepiej Chrzan czuje się na dystansach sprinterskich takich jak 50 czy 100 m, ale i na 200 m ma najlepszy wynik w Polsce w swojej kategorii wiekowej (2:56.55). Oprócz pływania żabką, lubi startować też w stylu motylkowym czy zmiennym.

- Czuję wielką radość i dumę, ale wiem że muszę jeszcze ciężko pracować na lepsze wyniki. Przez to, że osiągnęłam świetny wynik na zawodach International Swimming Cup w Poznaniu miałam okazję płynąć w tej samej serii z Dominiką Sztanderą - najlepszą żabkarką w Polsce. To było super przeżycie. Poza tym na zawodach mam okazję spotykać się z koleżankami z innych klubów z całej Polski. Po zawodach też do siebie piszemy - mówi zawodniczka.


- Staramy się brać udział w zawodach, w których Zosia może z powodzeniem ścigać się z dziewczynami 2-3 lata starszymi. Niestety w jej kategorii wiekowej nie są rozgrywane jeszcze mistrzostwa Polski. Pływanie to zdecydowanie sport dla każdego, przede wszystkim dlatego ,że jest to świetna zabawa. Jednak pływanie sportowe wymaga od zawodników dużego poświęcenia, systematyczności oraz pełnego zaangażowania w treningi i wysokiej odporności psychicznej na stres podczas zawodów. Zosia jest zawodniczką bardzo ambitną, potrafi sama się motywować do jeszcze większego wysiłku. Fenomenalne jest to, że już w tym wieku Zosia sama stawia sobie cele oraz z uporem do nich dąży. Myślę, że realizacja marzeń sprawia jej największą przyjemność - wyjaśnia trener Gawlik.
Skoro o marzeniach mowa, tym które przyświeca Zosi jest start na igrzyskach olimpijskich. Najlepiej okraszony medalem albo dwoma, a to wszystko okraszone podróżami po świecie. Obecnie pływaczka na krajowe zawody wyjeżdża raz, dwa w miesiącu.

Osoby które interesują się pływaniem uważają, że jest to sport do którego nie potrzeba większych nakładów finansowych. Aby osiągnąć sukces trzeba jednak wypracować profesjonalne podejście, a to już kosztuje.

- Sam proces szkolenia oraz rezerwacji pływalni to koszt około kilkaset złotych miesięcznie. Doliczyć do tego trzeba częste wyjazdy na zawody. W naszym województwie nie ma pływalni olimpijskiej, więc zmuszeni jesteśmy do wyjazdów po całej Polsce. Nie można zapomnieć o sprzęcie treningowym oraz startowym. Cena profesjonalnego stroju startowego to koszty około 800-1000 zł. Niestety na dzień dzisiejszy nie otrzymujemy żadnego wsparcia ani ze strony miasta Sopot, które reprezentujemy na zawodach ani Gdyni, w której Zosia się urodziła oraz mieszka po dziś dzień - mówi trener Gawlik.
Na basen olimpijski w Trójmieście zawodniczka będzie musiała poczekać do 2019 roku. Wtedy bowiem ma zostać oddany do użytku obiekt w Gdyni.

BASEN OLIMPIJSKI W GDYNI W 2019 ROKU

CYKL TROJMIASTO.PL SPORT TALENT
Co drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".

Miejsca

Opinie (38) 7 zablokowanych

 • Szacunek

  Życzę dalszej wytrwałości,bo to bardzo ciężka i monotonna praca.
  Powodzenia.

  • 34 1

 • "Niestety na dzień dzisiejszy nie otrzymujemy żadnego wsparcia ani ze strony miasta Sopot, które reprezentujemy na zawodach ani Gdyni, w której Zosia się urodziła oraz mieszka po dziś dzień - mówi trener Gawlik."

  Będzie reprezentować gdyński klub to wsparcie z Gdyni dostanie. Pan Gawlik dobrze o tym wie. A że Karnowski swoich nie wspiera jeśli nie mają Trefl w nazwie to inna bajka.

  • 22 0

 • Fajnie, szkoda tylko ze jak nie wyjdzie to zostają mistrzostwa polski - nagroda główna 200zł

  • 10 3

 • A w prestiżowej dyscyplinie - piłce nożnej żaden talent nie błyszczy?

  • 8 1

 • Za 2 lata trenowac bedzie w Gdyni na pełnowymiarowej pływalni?

  Ale was Szczurek wkręca, a wy w to wierzycie

  • 9 4

 • Trzymam kciuki a...

  ... Ci którzy nie wspierają takich talentów powinni się wstydzić. Smutno ki Zosiu, że żyjesz też w kraju, w którym radosne śpiewanie w sklepie powoduje dziwne spojrzenia. W normalnym świecie powoduje uśmiechy i oklaski....

  • 10 5

 • Jeśli marzy o Igrzyskach i ciężko nad tym pracuje, to na nie pojedzie.

  Ja w jej wieku marzyłem i myślałem, że same marzenia wystarczą. Do tego w latach 90 polska "szkoła trenerska" to była kpina, co lepszych nastolatków zajeżdżano sterydami na polecenie trenerów. Dziś to inna bajka. Życzę sukcesów i pierwszych stron Przeglądu Sportowego!

  • 17 0

 • Treningi

  Jeśli tylko ma mądrego trenera to do Igrzysk dotrwa. W dzisiejszych czasach myśl szkoleniowa w tym kraju nie powala. Sprinterzy pływają takie same treningi co długodystansowi pływacy i gdzie tu logika? Młodzi sportowcy osiągają szczyt swojej kariery sportowej w etapie Juniorskim i Młodzieżowym i bardzo często zostają przetrenowani co nie pozwala na osiąganie wyników na poziomie seniorskim.

  • 10 0

 • Pieniądze

  Niestety większość trójmiejskich klubów cierpi na wieczne niedofinansowanie, a wystarczyłby naprawdę niewielkie pieniądze na sport młodzieżowy. Wielkie kluby obracają milionami z miasta, a gdzie młodzieżowe kolarstwo, żeglarstwo, pływanie. Tam kwoty rzędu kilku tysięcy miesięcznie zdziałałyby cuda.

  • 7 1

 • Szacun (5)

  Brawo Aliceswim oraz trener Jarek! Najlepszy trener w tej naprawdę wyjątkowej szkole pływania - super ludzie z pasja
  Zosia brawo! 3mamy kciuki za spełnienie marzen

  • 6 6

  • ..... (4)

   A to jakiś ustawiony wpis czy co??? Najlepsza szkółka ........najlepszy trener....pozostawia dużo do życzenia.

   • 4 4

   • Wyjątkowa zostało napisane a nie najlepsza . A trener ? Najlepszy.

    • 5 4

   • Odp (2)

    Sam jestes ustawiony
    Moja opinia, moje dzieci tam chodzą / chodziły i wiem co pisze poza tym czytaj ze dokładnie
    Brawo trener Jarek i Alice team

    • 2 2

    • (1)

     A to moja opinia i ciesze sie ze moje dzieci juz tam nie chodza. I po co ta agresja. Jaka wyjatkowa szkolka tacy wyjatkowi rodzice.
     Brawo.

     • 2 2

     • D

      Tez sie cieszę ze juz tam nie chodzisz z dziećmi
      Idz juz spac

      • 2 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane