Stocznia Szczecin - Trefl Gdańsk 0:3. Wykorzystali osłabienie kadrowe

Trefl Gdańsk

Siatkarze Trefla Gdańsk wykorzystali osłabienie Stoczni Szczecin, wygrywając w zaległym meczu z 1. kolejki bez straty seta. MVP mecz był Maciej Muzaj (nr 12). fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Siatkarze Trefla Gdańsk pokonali na wyjeździe Stocznię Szczecin 3:0 (25:23, 25:20, 25:21). Była to powtórka meczu z 1. kolejki PlusLigi, gdy nie można było grać z powodu awarii oświetlenia. Wynik nie jest żadną niespodzianką, gdyż żółto-czarni wykorzystali osłabienie kadrowe rywali, którzy są na skraju bankructwa. MVP spotkania został Maciej Muzaj, który zdobył 21 punktów.

STOCZNIA Żygadło 1 punkt, Kaziyski 11, Gałązka 6, Kluth 11, Penchev 5, van de Voorde 12, Mihułka, Rossard (obaj libero) oraz Wika

TREFL: Janusz 4, Mijailović 5, Niemiec 7, Muzaj 21, Schott 10, Nowakowski 9, Olenderek (libero) oraz Hebda 1

Największym sukcesem Stoczni Szczecin było to, że ten mecz w ogóle się odbył. Na inaugurację w tamtejszej hali zgasło światło i grać nie można było. Teraz "awaria" jest jeszcze poważniejsza, bo dotyczy miejscowych finansów. W dniu meczu z Treflem rozwiązano aż cztery kontrakty. Odeszli dwaj podstawowi gracz: MVP mistrzostw świata Bartosz Kurek i Kanadyjczyk Nicholas Hoag, a ponadto: Lukas TichacekAleksander Maziarz.

Tego pierwszego zastąpił w ataku Bartłomiej Kluth, który nie przebił się w Gdańsku w czasach Lotosu Trefla. Ostatecznie na grę zdecydowała się tylko "10" zawodników szczecińskich, w tym dwóch libero. Oni także w każdej chwili mogą opuścić klub, gdyż i wobec nich są zaległości finansowe. Jeśli to uczynią, drużyna, która na początku sezonu deklarowała walkę o najwyższe cele, przestanie istnieć.

Trefl do meczu przygotowywał się tak jakby rywal miał zagrać w pełnym składzie. Andrea Anastasi zdecydował się grać podstawowymi zawodnikami i tylko dwukrotnie zdecydował się na zmiany. Ale zapewne wieści o szczecińskich kłopotach, nieco rozluźniły gdańszczan. Inauguracyjną zagrywkę zepsuł Nikola Mijailović. Potem też żółto-czarni miewali kłopoty głównie z koncentracją. Aż do 22:22 gra była wyrównana. Ostatecznie udało się gościom wygrać przy drugim setballu i zbiciu po bloku Mijailovicia.

Jedynie w drugiej partii Trefl nie napotkał większych kłopotów. Grę ustawił sobie dzięki skuteczności Rubena SchottaMacieja Muzaja już na początku, odskakując na 7:1. Rywale mieli kłopoty w ataku, gdzie odnotowano im po dwóch setach skuteczność 35 procent. Co prawda walczyli o jak najwyższy wymiar kar, zbliżyli się nawet na 9:13, ale nawet nie postraszyli już gdańszczan. Set został zakończony po zbiciu Muzaja.

W trzeciej odsłonie pojedynku mogło być równie gładko, ale goście przeważali tylko do 7:4. Stoczni udało się wyrównać na 12:12. Gdy znów zaczął uciekać wynik, szczeciński szkoleniowiec próbował pobudzić podopiecznych czasami. Udało się sprowadzić wynik na 17:18 i 19:20. To było wszystko.

Trefl odskoczył na 23:19 po zbiciach Patryka Niemca i Schotta oraz autowym zbiciu Mateja Kaziyskiego. Mecz zakończył Muzaj, a kilkadziesiąt sekund później otrzymał tytuł MVP. Warto jednak także podkreślić bardzo dobrą grę na rozegraniu Marcina Janusza, który znacznie ułatwiał dobrą wystawą skuteczne zbicia atakującemu, a niekiedy i sam zaskakiwał rywali przy siatce punktowymi akcjami.

Wyniki 9 kolejki:

• Cuprum Lubin - TREFL GDAŃSK 0:3 (19:25, 21:25, 20:25)
  • Asseco Resovia Rzeszów - Indykpol AZS Olsztyn 2:3 (23:25, 23:25, 25:18, 25:16, 11:15)
  • Cerrad Czarni Radom - MKS Będzin 3:0 (25:12, 25:16, 25:17)
  • Aluron Virtu Warta Zawiercie - PGE Skra Bełchatów 3:1 (25:20, 25:20, 25:27, 25:21)
  • GKS Katowice - Stocznia Szczecin 3:1 (25:23, 28:26, 17:25, 25:12)
  • Jastrzębski Węgiel - Chemik Bydgoszcz 0:3 (23:25, 16:5, 22:25)
  • Onico Warszawa - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1:3 (17:25, 19:25, 25:18, 13:25)