Strzelecki rekord sezonu

16 stycznia 2010 (artykuł sprzed 14 lat)

Gdynianki były skuteczne zarówno w ataku (104 pkt), jak i w obronie (36 zbiórek). Szczelna defensywa od lewej - Magdaleny Leciejewskiej, Louice Halvarsson i Magdaleny Kaczmarskiej. Gdynianki były skuteczne zarówno w ataku (104 pkt), jak i w obronie (36 zbiórek). Szczelna defensywa od lewej - Magdaleny Leciejewskiej, Louice Halvarsson i Magdaleny Kaczmarskiej.

Uskrzydlone czwartkową wygraną w Eurolidze koszykarki Lotosu ustanowiły strzelecki rekord sezonu w PLKK. Po raz pierwszy gdynianki sforsowały barierę 100 punktów. Podopieczne Jacka Winnickiego rozgromiły dziś na własnym parkiecie Artego Bydgoszcz 104:57 (29:18, 29:3, 22:18, 24:18). Mistrzynie Polski kapitalnie zagrały zwłaszcza w drugiej kwarcie, w której straciły tylko trzy punkty, a same zdobyły prawie dziesięć razy więcej!

.

LOTOS: Jujka 11 (1x3), Matović 11 (1), Phillips 7 (1), Tomiałowicz 5 (1), Mukosiej 2 oraz Sosnowska 17 (3), Laciejewska 16, Halvarsson 15, Urbaniak 11 (3), Kaczmarska 5, Wrigth 4.

ARTEGO: Thomas 21 (3), Rzeźnik 12 (2), Chomać 7, Payne 6, Crisman oraz Parus 3, Kaja 2, Myśków 2, Płóciennik 2, Maj 2, Hołownia.

Bydgoszczanki zaczęły odważnie i pierwsze akcje nie zwiastowały pogromu, który ich czekał. Wynik otworzyła Marita Payne, a po czterech punktów z rzędu eksgdynianki, Aleksandry Chomać przyjezdne prowadziły 6:3.

Wówczas oba zespoły postanowiły powalczyć na rzuty zza linii 6,25. I nic dziwnego. Przez sześć minut żadna zawodniczka nie pomyliła się próbie zza łuku, gdy za dwa punkty było dużo gorzej, gdyż Lotos trafiał co drugi rzut, a Artego zaledwie dwa z siedmiu.

Wreszcie i w "trójkach" miejscowe przełamały rywalki. Ivana Matović i Erin Phillips wyprowadziły mistrzynie na prowadzenie 13:9, a gdy bydgoszczanki doszły na kontaktowy punkt, to na 16:12 wynik podniosła Olivia Tomiałowicz, a po chwili dwa kolejne punkty dołożyła Elżbieta Mukosiej, która tego dnia dostała szanse gry w wyjściowej piątce.

Końcówka inauguracyjnej kwarty należała już wyraźnie do Lotosu, a jej rezultat na 29:18 ustaliła Tanasha Wright. Była to zapowiedź tego co spotkało Artego w drugiej kwarcie. Tę odsłonę gdynianki otworzyły 12 punktami z rzędu! Dopiero po blisko sześciu minutach gry niemoc snajperską przyjezdnych przełamała Melanie Thomas, ale wówczas Lotos prowadził już 41:18.

I wcale nie zamierzał na tym poprzestać. "Trójką" na 48:20 popisała się nawet gdyńska środkowa, Marta Jujka, a pierwszą połowę miejscowe wygrały aż 58:21! To zapowiadało, że po raz pierwszy w tym sezonie Lotos osiągnie granicę 100 punktów.

Po w miarę wyrównanej trzeciej kwarcie gdynianki osiągnęły 80 punktów, a doskonale prezentowały się koszykarki, które tego dnia były rezerwowymi. "Ławka" w tym meczu dała mistrzyniom aż 68 punktów, czyli więcej niż zdobyły wszystkie bydgoszczanki!

W czwartej kwarcie Lotos szybko pobił rekord sezonu pod względem liczby zdobytych punktów, który trwał od 28 listopada i wygranej z MUKS Poznań 89:45, a potem śmiało podążył po 100 punktów. barię tę przełamała "trójka" Marty Urbaniak na 101:55.

Pozostałe wyniki 17. kolejki:
ŁKS Siemens AGD Łódź - Odra Brzeg 82:64 (20:14, 18:19, 13:19, 31:12); Super Pol Tęcza Leszno - INEA AZS Poznań 74:61 (16:12, 21:20, 15:20, 22:9); MUKS Poznań - Blachy Pruszyński Lider Pruszków 62:65 (21:10, 14:22, 9:19, 18:14), Wisła Can Pack Kraków - Utex Row Rybnik 100:53 (34:17, 22:9, 21:13, 23:14), Energa Toruń - CCC Polkowice 64:60 (18:17, 17:9, 15:18, 14:16).