Sukces z "aferą" w tle

26 maja 2008 (artykuł sprzed 16 lat)
Reprezentacja Polski w rugby siedmioosobowym zajęła drugie miejsce w turnieju kwalifikacyjnym do Pucharu Europy, który odbył się w Sopocie. Lepsi od biało-czerwonych byli tylko Irlandczycy, którzy nie stracili żadnego punktu. Niestety, zamiast wyłącznie radości były nerwy. A wszystko przez to, że Mariusz Motyl zagrał w sobotę i w kadrze, i w drużynie klubowej. Na tę nadzwyczajną sytuację wyraził zgodę prezes związku, Jan Kozłowski, co nie spodobało się ligowym rywalom Arki, w tym selekcjonerowi Krzysztofowi Folcowi, który na co dzień prowadzi stołecznych akademików.

POLSKA: Motyl, Marek Płonka, Mariusz Michalak, Piotr Piszczek, Maciej Maciejewski, Tomasz Grodecki, Krzysztof Kotasa, Grzegorz Dułka, Michał Pazio, Rafał Janeczko, Jan Cal, Jakub Lisiecki, Krzysztof Krauze.

W Sopocie wystąpiło 10 drużyn. Najpierw grano w dwóch grupach. Polacy zajęli w swojej pierwsze miejsce po wygranych nad: Łotwą 33:0, Norwegią 43:17 i Holandią 22:5. Nie zaszkodziła im nawet przegrana z Gruzinami 0:12, bo faworyzowani rywale ulegli Holandii 12:14 i tym samym wypadli nawet z półfinałów. To była największa sensacja turnieju.

W półfinale Polska pokonała Szwecję 14:5. W tym momencie wykonany został plan maksimum. Nigdy wcześniej w turnieju tej rangi nasza reprezentacja nie była tak wysoko! W finale nie było szans z Irlandią. Ta reprezentacja w sześciu meczach przy ul. Jana z Kolna nie straciła żadnego punktu! Kolejno wygrywała z: Danią 47:0, Węgrami i Litwą po 40:0, Szwecją 21:0 (grupa A), Holandią 32:0 (półfinał) i Polską 24:0 (finał).

Wyniki meczów o pozostałe miejsca:
III: Szwecja - Holandia 29:5
V: Gruzja - Litwa 54:7
VII: Dania - Łotwa 17:0
IX: Norwegia - Węgry 33:12

Zamiast cieszyć się z sukcesu, który bardzo przybliżył Polaków do finałów Pucharu Europy, a w dalszej kolejności do... Dubaju, gdzie będzie Puchar Świata, pojawiły się zgrzyty. Poszło o to, że skrzydłowy Arki zanim przyjechał do Sopotu zagrał nieco ponad połowę w zaległym meczu klubowym gdynian. Tymczasem w Przepisach PZR jest paragraf 19, który mówi: Zawodnik powołany do kadry narodowej na mecz, zgrupowanie lub konsultacje zobowiązany jest stawić się na wezwanie w oznaczonym czasie i miejscu. Zawodnik, który nie stawił się na wezwanie, nie może brać udziału w jakichkolwiek zawodach odbywających się w tym czasie bez zgody PZR. Niestawiennictwo musi być w ciągu minimum 48 godzin przed imprezą usprawiedliwione w biurze PZR (pismo, fax, e-mail, telegram). W przypadku braku usprawiedliwienia zawodnik zostanie zawieszony na 2 spotkania w rozgrywkach centralnych. Interpretacja zasadności usprawiedliwienia należy do Komisji Gier i Dyscypliny PZR, a w razie wątpliwości zostaje poddana ocenie Zarządu PZR.

Z tego zapisu jasno wynika, że kara grozi wyłącznie zawodnikowi i to za niestawiennictwo, a Motyl się stawił! Ponadto Mariusz był w dobrej formie. W meczu z Norwegią zdobył 15 punktów, a w spotkaniu o pierwsze miejsce w grupie z Holandią zanotował jedno przyłożenie.

W tym przypadku nie ma również zastosowania punkt 8 rozdział II Regulaminu Rozgrywek "Każdy zawodnik uczestniczący w rozgrywkach centralnych musi mieć minimum 48 godzinną przerwę między występami na boisku (nie dotyczy zawodników z klubów posiadających I i II drużynę w rozgrywkach centralnych)", gdyż odnosi się on tylko do rozgrywek ligowych, a nic nie mówi o spotkaniach międzypaństwowych.

Rywale Arki na finiszu rozgrywek nie mają co liczyć na odebranie punktów gdynianom za wygrany mecz z Juvenią. Nawet gdyby rugbista "Buldogów" nie miał zgody prezesa na występ ligowy, to Regulamin rozgrywek I i II ligi w paragrafie 42 wymienia 13 powodów do nałożenia walkowera. Nie ma nic o grze reprezentantów. Głosi on bowiem: "Zawody należy zweryfikować jako przegrane walkowerem:
1. Drużyny, która nie stawia się na zawody lub spóźnia się więcej niż 15 minut. (nie dotyczy przypadku kiedy mecz się odbędzie za porozumieniem zainteresowanych stron i sędziów)
2. Drużyny, która wzbrania się grać pod kierunkiem sędziego, wyznaczonego zgodnie z niniejszymi przepisami.
3. Drużyny gospodarzy, która nie dostarcza przepisowej piłki, albo nie może zastąpić jej inną przepisową piłką w ciągu 10 minut (podobnie w przypadku uszkodzenia i zaginięcia) lub nie przygotuje boiska w sposób regulaminowy w ciągu 15 minut od wyznaczonego czasu gry;
4. Drużyny, która stawia się na boisku z mniejszą liczbą zawodników niż 11;
5. Drużyny, która schodzi z boiska lub dekompletuje się przed końcem zawodów;
6. Drużyny, w której biorą udział zawodnicy nie potwierdzeni lub niespełniający wymogu wieku;
7. Drużyny gospodarzy w wypadku, gdy: na boisko wtargnie publiczność i nie zostanie usunięta w ciągu 5 minut lub w razie powtórnego wtargnięcia publiczności na boisko;
8. Drużyny, której zawodnik usunięty z boiska przez sędziego nie chce zejść w ciągu 2 minut;
9. Drużyny, której zawodnicy, trenerzy lub kierownictwo ekipy nie pozwalają na realizację werdyktu sędziowskiego w ciągu 2 minut;
10. Drużyny, której zawodnicy przez swoje wykroczenia spowodowali przerwanie zawodów;
11. Drużyny, której zawodnik, członek kierownictwa lub trener w czasie zawodów czynnie znieważył któregokolwiek z sędziów prowadzących zawody;
12. Drużyny, która nie dostarczyła sędziemu składu zespołu;
13. Drużyny, która po usunięciu przeszkód przez gospodarzy zawodów w stosownym terminie, mimo decyzji sędziego, odmawia wyjścia na boisko
"

Opinie (50) 2 zablokowane

• ..ale chyba było cos o tym, że w ciągu jakiegoś czasu nie można rozegrać dwóch zawodów (czyli turniej i np. mecz)

• 0 0

• Arka powinna ustalić mecz z Juvenią w niedzielę po turnieju i nie byłoby kłopotu...

a tak jest smrodek, choć rzeczywiście regulaminu nie złamano i walkowera nie będzie

• 0 0

• Chyba wyrażnie jest napisane ze PZr wyraził zgode wiec o co chodzi!!!!

• 0 0

• "7"

Walkower dla Juweni!!!A Pan Motyl zawieszony na 2 mecze.

• 0 0

• Ciekawostka!!

Znowu będą równi i równiejsi z Gdyni!!!!

• 0 0

• Motyl:(

Moje zdanie jest takie Motyl powinien być zawieszony a Juvenia powinna dostać walkowera.Przepisy są po to by je przestrzegać.Arka uważając sie za taką potegę powinna poradzić sobie bez Motyla z nie najmocniejszą przecież Juvenią.Jeśli Motyl nie zostanie ukarany to będzie kompromitacja PZR.

• 0 0

• 13 punktów paragrafu

Czytając 13 punktów paragrafu za co jest przyznawany walkower,to aż w przynajmniej połowie tych punktów Arka powinna oddać walkowera!!!!

• 0 0

• To PZR jest od ustalania meczy i to on popełnił błąd wyznaczając zaległy mecz w dniu rozgrywania turnieju siudemek.Pan Folc niech się nie s****bo rok temu Pałyska dostał powołanie na kadre ale nie pojechał a w tym samym terminie rozegrał mecz pucharowy z Arką ale w Gdyni z tego powodu nikt s****zki nie miał.Troche honoru a nie próbować załatwiać swoje sprawy przy zielony stoliku