Tarnowski mistrzem świata, Sosnowski - Europy

30 października 2012 (artykuł sprzed 11 lat)
Paweł Tarnowski Paweł Tarnowski

Paweł Tarnowski został mistrzem świata juniorów w klasie RS:X, a Adam Sosnowski nie miał sobie równych w europejskim championacie na desce Techno 293. Zawodnicy SKŻ Ergo Hestia stawali również dwukrotnie na najniższym stopniu podium. Z brązowymi medalami po rywalizacji w Raceboardzie wracają Maksymilian Wójcik i Paweł Frydrychowicz.

W listopadzie ISAF ostatecznie zdecyduje, czy w olimpijskim programie postanie klasa RS:X, ale w Sopocie biernie nie czekają na tę decyzję. Paweł Tarnowski wybrał się aż na Tajwan, by bronić tytułu mistrza świata juniorów w tej specjalności z ubiegłego roku.

-Pierwsze dwa wyścigi nie poszły po naszej myśli. Wyniki i zadowolenie rosło z kolejnymi startami, łącznie przez dziewięć wyścigów. Potem wiatr osłabł, ale Paweł już miał taką przewagę, że spokojnie obronił tytuł w wyścigu medalowym - relacjonuje Maciej Dziemiańczuk, trener SKŻ Ergo Hestia oraz juniorskiej reprezentacji Polski.

Zadowolenia z ostatniego startu w tym roku, a także wyników osiągniętych w tym roku nie krył również Tarnowski. -Regaty były w większości wietrzne, a warunki były ślizgowe i to mi odpowiadało. Sezon zaliczę z pewnością do udanych. Obroniłem tytuły mistrza Europy i świata sprzed roku, zdobyłem mistrzostwo Polski seniorów RS:X i juniorów w Formule Windsurfing oraz wygrałem w długodystansowe mistrzostwa Polski. Niestety, nie obyło się bez porażek, a do takich muszę zaliczyć 13. miejsce na mistrzostwach Świata ISAF - ocenia sopocki deskarz.

W Los Alcazares w Hiszpanii rywalizowali najmłodsi i najstarsi adepci windsurfingu. W mistrzostwach Europy tych pierwszych, w klasie Techno 293 wystartowało aż 216 zawodników.

Po złoto pożeglował Adam Sosnowski. Sopocianin musiał jednak uzbroić się w cierpliwość, gdyż jego ulubione warunki (silny wiatr) pojawiły się dopiero przedostatniego dnia regat. Wówczas zawodnik SKŻ Ergo Hestii wysforował się na czoło klasyfikacji i ostatnim roku startów w tej klasie zwieńczył złotem mistrzostw Europy. W tej samej klasie wśród dziewcząt brąz zdobyła Zuzanna Czuryło z AZS Poznań.

Równolegle w Hiszpanii odbywały się mistrzostwa Europy w klasie Raceboard. W ostatnim starcie na podium w klasyfikacji open przebił się Maksymilian Wójcik, który odrobił pięciopunktową stratę do Hiszpana Curro Manchona. Złoto wywalczył Joao Rodrigues z Portugalii, a srebro reprezentant gospodarzy - Ivan Pastor.

W grupie wiekowej weteranów, powyżej 55 lat brązowy medal wywalczył Paweł Frydrychowicz. Sopocian wyprzedził wielu młodszych rywali, gdyż w klasyfikacji generalnej zajął 20. miejsce na 38 startujących.

W przyszłym roku, w drugiej połowie lipca mistrzostwa Europy Raceboard oraz mistrzostwa Świata klasy Techno293 organizowane będą w Sopocie.