• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Transfery w trójmiejskim rugby

jag.
23 marca 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
Lechia deklaruje walkę o medale, ale już z nowym atakiem. Gdańsk opuścili m.in. (na zdjęciu od lewej): Rafała Janeczkę i Mariusza Wilczuka. Lechia deklaruje walkę o medale, ale już z nowym atakiem. Gdańsk opuścili m.in. (na zdjęciu od lewej): Rafała Janeczkę i Mariusza Wilczuka.

Modyfikacja przepisów transferowych, która pozwala na zmianę klubu bez wypłacania kwot odstępnego rugbistom już po ukończeniu 26 lat sprawiła, że tej zimy mieliśmy dużo przetasowań personalnych. W Trójmieście najwięcej roszad dokonało się w Lechii Gdańsk. Praktycznie przestał istnieć dotychczasowy atak. Na powrót do Ogniwa Sopot zdecydował się m.in. Mariusz Wilczuk, który jest jednym z czterech nabytków tej drużyny. Dlatego biało-zieloni sięgnęli po posiłki z RPA. Jedynie w Arce Gdynia nie ma wzmocnień, a skład mają uzupełniać najzdolniejsi juniorzy.W sobotę wystartują rozgrywki ekstraligi. O godzinie 13 Ogniwo w Sopocie ugości Budowlanych Lublin, a o 16 na stadionie przy al. Grunwaldzkiej Lechia Gdańsk zmierzy się z Arką Gdynia. W rugby nie tylko dokonała się zmiana systemu rozgrywek, które od tego roku toczyć się będą systemem wiosna-jesień, ale również zliberalizowano przepisy transferowe.

- Poprzednio barwy klubowe bez konieczności zapłacenia kwoty transferowej mogli zmieniać zawodnicy po ukończeniu 35 lat, a teraz mogą to robić już po skończeniu 26. To sprawiło, że było sporo zmian. Mam nawet wrażenie, że wszyscy się wzmocnili. Oczywiście wszystko zweryfikuje boisko. O nowym układzie sił będziemy mogli więcej powiedzieć po 2-3 kolejce - mówi Paweł Lipkowski, trener Lechii.
Deklaracje, które płyną z trójmiejskich klubów, są wprost proporcjonalne do zaangażowania w zimowym oknie transferowym. Najodważniejsze jest Ogniwo.

- Odkąd wróciliśmy do ekstraligi, co roku poprawiamy miejsce w tabeli. Chcemy podtrzymać tę progresję wyników. W poprzednim sezonie zdobyliśmy brąz. Dlatego teraz celem jest udział w finale i walka o złoto. Myślę, że silne nadal będzie drużyna Budowlanych SA Łódź, a w walce o podium liczyć się będą też Pogoń Siedlce i Lechia. Ciekawy skład zbudował też beniaminek KS Budowlani Łódź - ocenia Bartosz Olszewski, dyrektor Ogniwa.
POLSKA WYGRAŁA W MOŁDAWII. MA SZANSĘ NA WICEMISTRZOSTWO RUGBY EUROPE TROPHY

KS Budowlani zastąpili w elicie Orkan Sochaczew i wcale nie zamierzają walczyć o utrzymanie jak to zazwyczaj dzieje się w przypadku rugbowych beniaminków. Zaangażowali m.in. pięciu Gruzinów.

- Liga na pewno będzie ciekawa. My mierzy w medal, ale też zdajemy sobie sprawę, że forma zespołu po tylu zmianach w składzie jest niewiadomą. W czołówce powinni pozostać Budowlani SA, gdyż ponieśli najmniej strat, ale jeszcze poczynili uzupełnienia. stabilne i dalej groźne jest Ogniwo. Pogoń wzmocniła się naszym kosztem, a jeszcze szuka zawodników za granicą. Zobaczymy jaką jakość przedstawiają Gruzini w KS Budowlanych. Nie można też skreślać Arki, która ma nadal w składzie aktualnych i byłych reprezentantów Polski - deklaruje trener Lipkowski.
Gdynia na rynku transferowym była nieobecna.

- Naszym celem jest ogrywanie jak największej liczby młodych zawodników. To oni uzupełnili skład. Oczywiście nie oznacza to, że rezygnujemy z odnoszenia zwycięstw - informuje Daniel Bartkowiak, członek zarządu RC Arka i wciąż czynny zawodnik.
MIĘDZYNARODOWE OTWARCIE ZREFORMOWANEGO SEZONU RUGBY

LECHA GDAŃSK
Przyszli: Vian Riekert, Petrus Johannes Grobler, Wilhelmus Staphorst (wszyscy RPA), Filip Wielgosz (Orkan Sochaczew)
Odeszli: Mariusz Wilczuk (Ogniwo), Tomasz Rokicki, Rafał Janeczko (obaj Pogoń Siedlce), Paweł Nowak (Arka Rumia)

OGNIWO SOPOT
Przyszli: Mariusz Wilczuk (Lechia), Stanisław Powała-Niedźwiecki (Budowlani Lublin), Krzysztof Mucha (Skra Warszawa), Michał Pawlak (Adler Kiel, Niemcy)

ARKA GDYNIA
Odeszli:
Rafał Kwiatkowski (koniec kariery), Rafał Szrejber (Budowlani Lublin)


PRZECZYTAJ WYWIAD Z MARIUSZEM WILCZUKIEM

Najciekawszym transferem między trójmiejskimi klubami jest przejście Mariusza Wilczuka z Lechii do Ogniwa. Nie jest to jednak niespodzianka, gdyż o takiej ewentualności rugbista mówił nam już przed rokiem, gdy był kandydatem do tytułu Ligowca Roku 2015.

- Nie ukrywam, że ciągnie mnie to Sopotu, gdyż to mój macierzysty klub. Myślę, że może pogram jeszcze ze 3 lata. Na pewno chciałbym skończyć w Ogniwie - zdradził nam wówczas Wilczuk, który jest wychowankiem Ogniwa, a w 2003 roku z tym klubem został mistrzem Polski seniorów.
W drugą stronę może podążyć Kacper Krużycki. Trenuje on już z Lechią, ale gdańszczanie jeszcze muszą wynegocjować z Ogniwem warunki jego odejścia, gdyż ten zawodnik nie skończył jeszcze 26 lat.

Sopocianie i tak mają liczną kadrę. Do rozgrywek wiosennych zgłosili 37 zawodników. Po półrocznej przerwie wrócił do Ogniwa reprezentant Polski - Stanisław Powała-Niedźwiecki. Jest też Michał Pawlak, który w ostatnich latach grał w Niemczech. Po pobycie za granicą do gry wracają: Łukasz AnuszkiewiczPrzemysław Kyrszk, a po kontuzjach: Kamil WęgierskiŁukasz Szablewski. Natomiast urazy nadal wykluczają występy: Roberta GrabanaMarka Przychockiego.

- Już po ostatnim meczu poprzedniego roku wszyscy zawodnicy zadeklarowali, że chcą zostać. Dlatego też do końca sezonu przedłużyliśmy wypożyczenia: Mateusza Plichty z Orkana Sochaczew, Mateusza NitschkeDawida Najdula z Posnanii oraz Mateusza Mrowcy z RK Unisław. Co do wzmocnień, to zawodników wytypował trener - podkreśla dyrektor Olszewski.
W Sopocie zdecydowano się na sprawdzonych cudzoziemców z Ukrainy: Romana Żuka, Dmytro MokrecowaOleksandra Czasowskiego. Ten ostatni zresztą już nie blokuje limitu dla zagranicznych zawodników (maksymalnie 5 równocześnie na boisku), gdyż po 8 latach spędzonych w Polsce ma status zawodnika krajowego.

Natomiast Lechia postawiła na 23-24-letnich rugbistów z RPA. Do ataku dołączyli: Vian RiekertPetrus Johannes Grobler, a do młyna - Wilhelmus Staphorst. Nadal z biało-zielonymi związany jest Witalij Krasnodembski, ale przed wakacjami Ukrainiec nie zagra, gdyż jest po operacji kolana. Ponadto podpisano kontrakt z braćmi Aleksandrem i Jędrzejem Nowickimi. Jednak na co dzień grają oni we francuskim AS Macon i ich ewentualna gra w Gdańsku uzależniona jest od tego jak w play-off powiedzie się ich tamtejszemu klubowi.

Lechia musiała przebudować formację ataku, gdyż do Siedlce przenieśli się reprezentanci Polski: Tomasz RokickiRafał Janeczko, po poważnej operacji barku jest Kevin Bracik, a Miłosz Popławski złamał nogę.

Warto też odnotować zmianę w sztabie trenerskim. Do Arki Rumia odszedł asystent pierwszego szkoleniowca - Paweł Nowak. Formalnie teraz to stanowisko jest nieobsadzone, choć Pawłowi Lipkowskiemu pomaga Sławomir Kaszuba. Być może filara, który nosił się z zakończeniem kariery, zobaczymy też w niektórych meczach na boisku.

Natomiast w Arce z wyczynom rugby pożegnał się Rafał Kwiatkowski. Z gdyńskim klubem teraz będzie związany jako członek zarządu.

Typowanie wyników

Gdańsk, al. Grunwaldzka 244
HIT
3 pkt.
LECHIA Gdańsk
ARKA Gdynia

Jak typowano

87% 340 typowań LECHIA Gdańsk
5% 21 typowań REMIS
8% 31 typowań ARKA Gdynia

Twoje dane

Sopot, Jana z Kolna 18
2 pkt.
OGNIWO Sopot
Budowlani Lublin

Jak typowano

94% 362 typowania OGNIWO Sopot
0% 1 typowanie REMIS
6% 23 typowania Budowlani Lublin

Twoje dane

jag.

Opinie (13)

 • Jedno jest pewne (1)

  Gdyby w meczach uczestniczyl sam zarząd i Prezesi to Arka wszystkich by zmiotla :)

  • 15 3

  • z Michałem Łowkielem na czele he he

   • 2 0

 • Arka mocno !!!

  • 6 6

 • Ogniwo idzie na Mistrza! (1)

  • 8 6

  • Idzie idzie

   Jak rok temu ...

   • 2 0

 • Transfery (1)

  Na fb Lechii czytamy iz w kwietniu mozna sie spodziewac dwoch kolejnych graczy z RPA,mam pytanie do kiedy trwa okienko transferowe i od czego ten fakt jest zalezny?Kewin po operacji barku wylaczony bedzie przez cala runde?Czy chlopaki,ktorzy zwsze nam pomagali-Tomek Hebda,Michal Kruzycki,Grzesiu Janiec beda nam rowniez pomagali w tym sezonie?Od czego zalezny jest transfer mlodszego Kruzyckiego?Brawo Slawek Twoj autorytek,wiedza i doswiadczenie napewno pomoga naszemu mlynowi.Mam wrazenie ze liga nie bedzie miala slabych ogniw ,bedzie wyrownana i ciekawa...Szkoda tylko rozbioru w Lechii-Tomek i Rafal powinni grac u Nas nadal

  • 4 3

  • Kacal rozdaje karty.Członek PZR

   • 2 2

 • (1)

  biedna ta lechia potych ubytkach jak co roku zabierali chłopakow z ogniwa to jakoś płaczu nie było.

  • 6 6

  • Arkowiec z

   Ale czy ktoś z Lechii płacze ? Ach to ogniwo . Hahahah

   • 9 1

 • (1)

  Co to za liga ze rozgrywa 14 meczy w roku jak w takim razie podnosić poziom polskiego rugby gdy się tylko trenuje to nie to samo co mecze

  • 8 0

  • fakt

   powinni rozegrać przynajmniej 28 meczów w sezonie

   • 7 0

 • (1)

  Stawiam na Siedlce

  • 1 5

  • A ja stawiam na Tolka Banana!!

   • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Arki

Juvenia Kraków
23 marca 2024
17% ARKA Gdynia
0% REMIS
83% Juvenia Kraków

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Arki

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Beata Xxxv 10 31 90%
2 Radosław Dymkowski 10 30 100%
3 Fc Zdunkowo 10 30 90%
4 Kuba Matysiak 9 28 100%
5 Izabela Dymkowska 10 28 90%

Tabela

Rugby - Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Juvenia Kraków 9 9 0 0 362:127 42
2 Ogniwo Sopot 10 8 0 2 323:182 37
3 Orkan Sochaczew 10 7 0 3 359:183 35
4 Edach Budowlani Lublin 10 5 0 5 243:205 25
5 Awenta Pogoń Siedlce 10 5 0 5 262:201 22
6 Lechia Gdańsk 10 4 0 6 258:253 19
7 Arka Gdynia 10 3 0 7 289:271 16
8 Budo 2011 Aleksandrów Łódzki 9 2 0 7 148:233 9
9 Budowlani Commercecon Łódź 10 0 0 10 60:648 0
Każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny zagrają o złoty medal, a dwie kolejne o brązowy. Gospodarzem meczów będą zespoły wyżej klasyfikowane w tabeli. Nikt nie spada bezpośrednio. Najsłabsza drużyna ma zagrać baraż z mistrzem I ligi o prawo gry w ekstralidze 2024/25.

Wyniki 11 kolejki

 • LECHIA GDAŃSK - ARKA GDYNIA 27:10 (10:3)
 • OGNIWO SOPOT - Budo 2011 Aleksandrów Łódzki 54:19 (33:7)
 • Edach Budowlani Lublin - Awenta Pogoń Siedlce 7:38 (0:14)
 • Orkan Sochaczew - Budowlani Commercecon Łódź 42:5 (21:5)
 • pauza: Juvenia Kraków

Ostatnie wyniki Arki

Edach Budowlani Lublin
45% ARKA Gdynia
1% REMIS
54% Edach Budowlani Lublin

Najbliższy mecz Lechii

Awenta Pogoń Siedlce
23 marca 2024
77% Awenta Pogoń Siedlce
0% REMIS
23% LECHIA Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Justyna Gapys 10 29 90%
2 Witold Krużyński 10 29 90%
3 Marek Węgrzynowski 10 28 90%
4 FC KROBIA 10 28 90%
5 RYSZARD KIWATROWSKI 10 28 90%

Ostatnie wyniki Lechii

28 października 2023, godz. 13:00
95% Juvenia Kraków
0% REMIS
5% LECHIA Gdańsk

Najbliższy mecz Ogniwa

Orkan Sochaczew
30 marca 2024
16% Orkan Sochaczew
0% REMIS
84% OGNIWO Sopot

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Ogniwa

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Arkadiusz Kunowski 10 30 100%
2 Janusz Zabiega 9 27 100%
3 Waldemar Gajda 9 27 100%
4 Lech Zaremba 10 27 90%
5 Mariusz Karbowski 10 26 100%

Ostatnie wyniki Ogniwa

Budo 2011 Aleksandrów Łódzki
100% OGNIWO Sopot
0% REMIS
0% Budo 2011 Aleksandrów Łódzki
Budowlani Commercecon Łódź
28 października 2023, godz. 13:00
1% Budowlani Commercecon Łódź
1% REMIS
98% OGNIWO Sopot

Relacje LIVE

Najczęściej czytane