Trefl Gdańsk pokonał BBTS Bielsko-Biała i jest pewny 3. miejsca. Jeśli zagra w ćwierćfinale to w Gdyni

4 kwietnia 2018 (artykuł sprzed 6 lat)

Trefl Gdańsk

Patryk Niemiec zagrał w Bielsku w pierwszej szóstce i został wybrany MVP spotkania. Patryk Niemiec zagrał w Bielsku w pierwszej szóstce i został wybrany MVP spotkania.

Siatkarze Trefla Gdańsk pokonali na wyjeździe BBTS Bielsko-Biała 3:1 (25:16, 25:22, 24:26, 25:18) i zapewnili sobie co najmniej trzecie miejsce na koniec sezonu zasadniczego PlusLigi. Jeśli na nim zostanie, wówczas w ćwierćfinale play-off zagra z drużyną, która zajmie szósta pozycję. Na mecze domowe, które rozegra wówczas 21 i ewentualnie 22 kwietnia, Ergo Arena będzie zajęta, dlatego żółto-czarni, jako gospodarz wystąpią w Gdynia Arenie.

BBTS: Peacock 3 punkty, Tarasow 6, Siek 4, Krikun 1, Łukasik 13, Cedzyński 4, Jaglarski (libero) oraz Bucki 15, Janeczek 5, Gaca 1, Skowroński

TREFL: Sanders, Ferens 9, Nowakowski 15, Schulz 16, Szalpuk 15, Niemiec 10, Olenderek (libero) oraz Kozłowski 1, Jakubiszak 1, Grzyb 1, Mika, Majcherski (libero)

Siatkarze Trefla Gdańsk wybrali się na boisko BBTS Bielsko-Biała, aby rozegrać zaległy mecz 27. kolejki. Wiedzieli, że jeśli wygrają, zapewnią sobie co najmniej 3. miejsce w sezonie zasadniczym, co da im występ w ćwierćfinale play-off. Trener Andrea Anastasi dał po raz czwarty z rzędu odpocząć Mateuszowi Mice, wpuszczając go na boisko jedynie zadaniowo. Zaskoczeniem było jednak nie wystawienie w pierwszej szóstce Daniela McDonnella, ani Wojciecha Grzyba. Zamiast nich, obok Piotra Nowakowskiego, pojawił się czwarty środkowy w hierarchii Trefla Patryk Niemiec. A Mikę tradycyjnie zastąpił Wojciech Ferens.

I to właśnie przy pierwszej zagrywce Niemica, w której jest on on bardzo groźny, Trefl zbudował prowadzenie w inauguracyjnej partii. Kontry w wykonaniu Artura Szalpuka oraz Nowakowskiego i zrobiło się 5:2 dla przyjezdnych. Udany atak Niemca podwyższy prowadzenie do 10:6. Następnie gospodarze zaczęli się gubić, popełniać błędy i zrobiło się 13:7 dla Trefla. Od tego momentu żółto-czarni spokojnie kontrolowali wynik, a seta zakończył asem serwisowym Michał Kozłowski.

Druga partia była nieco bardziej wyrównana. Zaczęła się nawet od prowadzenia BBTS 3:1. Ale skuteczne ataki Damiana Schulza oraz Niemca doprowadziły szybko do remisu 4:4. Środkowy dał także punkt na 8:8, a gdy w kolejnej akcji gospodarze popełnili błąd w ataku Trefl wyszedł na pierwsze prowadzenie w partii (8:9). Losy seta rozstrzygnął w jego połowie gdański blok. Dał on wynik 17:13 dla Trefla. Wyróżniał się w nim Ferens, który także zdobył ostatni punkt w tej części meczu.

Po 10-minutowej przerwie żółto-czarni wyszli na boisko za bardzo rozprężeni. A rywale zaczęli trzeciego seta od prowadzenia 7:1. Gdańszczanom nie zajęło jednak długo niwelowanie strat. Atak Nowakowskiego dał remis 15:15. BBTS potrafił na to odpowiedzieć, mało tego doszedł do piłki setowej przy stanie 24:19. Gdańszczanie zdobyli jednak 5 pkt z rzędu i doprowadzili do gry na przewagi. W niej stracili dwa punkty z rzędu, w tym ostatni po wideoweryfikacji, która stwierdziła asa serwisowego.

Ataki Schulza i Ferensa oraz błędy BBTS szybko postawiły żółto-czarnych na nogi w czwartym secie (1:5). Takiej przewago nie zwykli roztrwaniać w środowym spotkaniu. Nie inaczej było tym razem. Goście starali ratować się zmianami, ale to nie pomagało. Mecz zakończył atakiem Grzyb, który w tej partii pojawił się po raz pierwszy na boisku i był to jego jedyny punkt.

Trefl jest już pewien trzeciego miejsca w tabeli po rundzie zasadniczej PlusLigi. Żółto-czarni mają jeszcze szansę na drugą pozycję i awans bezpośrednio do półfinałów, jednak by tak się stało, PGE Skra Bełchatów musiałaby przegrać swoje dwa ostatnie mecze rundy zasadniczej, przy jednoczesnych zwycięstwach gdańszczan.

Jeśli te warunki nie zostaną spełnione, podopieczni Anastasiego zakończą rundę zasadniczą na trzecim miejscu, a to oznacza, że w ćwierćfinałach spotkają się z szóstą drużyną ligi. Pierwsze starcie ćwierćfinałowe zaplanowane jest na środę 18 kwietnia i odbędzie się u niżej notowanego zespołu, czyli na wyjeździe, a kolejne rozgrywane będą w weekend 21 i 22 kwietnia. Rywalizacja toczy się do dwóch zwycięstw, więc jeśli jej stan po dwóch spotkaniach będzie wynosił 1:1, to w niedzielę 22 kwietnia odbędzie się rozstrzygający mecz. Jeżeli z kolei do wyłonienia zwycięzcy wystarczą dwa spotkania, drużyny spotkają się tylko 18 i 21 kwietnia. Ponieważ w Ergo Arenie od 19 do 22 kwietnia wystawiane są spektakle Cirque do Solei, gdańszczanie 21 i ewentualnie 22 kwietnia grać będą w Gdynia Arenie.

16 Dafi Społem Kielce 28 4 24 23:77 15
W sezonie zasadniczym każdy gra z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje 6 najlepszych zespołów.
Tabela wprowadzona: 2018-03-31

Wyniki 28 kolejki

• TREFL GDAŃSK - Cerrad Czarni Radom 3:0 (25:21, 25:16, 25:16)
  • Cuprum Lubin - Łuczniczka Bydgoszcz 2:3 (23:25, 31:33, 25:23, 25:23, 11:15)
  • Indykpol AZS Olsztyn - Onico Warszawa 3:1 (25:21, 21:25, 25:18, 25:21)
  • Asseco Resovia Rzeszów - GKS Katowice 3:0 (25:230 25:15, 25:22)
  • Jastrzębski Węgiel - MKS Będzin 3:0 (25:16, 25:21, 25:20)
  • Aluron Virtu Warta Zawiercie - Espadon Szczecin 1:3 (31:33, 26:24, 21:25, 23:25)
  • Dafi Społem Kielce - PGE Skra Bełchatów 2:3 (20:25, 25:23, 19:25, 25:18, 13:15)
  • BBTS Bielsko-Biała - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (24:26, 20:25, 24:26)

Opinie (15)

• BRAWO

Panowie, BRAWO !!!

• 17 0

• (1)

Brawo ! Sponsorów nie ma w Trójmieście żeby utrzymać skład na przyszły sezon ? Nie wierzę!

• 24 0

• Tez jakoś nie chce mi sie wierzyć !

• 8 0

• (1)

Wystarczyło by 5 min przerzucić z lechii na trefla. Lepsza reklama dla Gdańska:)