Karczmarczyk młodzieżową mistrzynią Europy

16 lipca 2013 (artykuł sprzed 10 lat)
Agnieszka Karczmarczyk (na zdjęciu nr 138) zdobyła w Tampere tytuł młodzieżowej mistrzyni Europy w sztafecie 4x400 metrów. Agnieszka Karczmarczyk (na zdjęciu nr 138) zdobyła w Tampere tytuł młodzieżowej mistrzyni Europy w sztafecie 4x400 metrów.

Agnieszka Karczmarczyk zdobyła tytuł mistrzyni, a Przemysław Słowikowski wicemistrza w 9. Młodzieżowych Mistrzostwach Europy do lat 23. Lekkoatletka AZS AWFiS Gdańsk w sztafecie 4x400 metrów pobiegła po nowy rekord Polski w tej kategorii wiekowej, a sprinter Floty Gdynia podium zdobył po sztafecie 4x100 metrów. Co więcej w obu konkurencjach biało-czerwoni uzyskali wyniki, które są lepsza od minimów na seniorskie mistrzostwa świata, które w sierpniu odbędą się w Moskwie.

Reprezentacja Polski w fińskim Tampere zajęła czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej z dorobkiem 3 złotych, 4 srebrnych i 1 brązowym krążkiem. Lepszych dorobek od biało-czerwonych w młodzieżowych mistrzostwach Europy osiągnęli jedynie: Rosja, Wielka Brytania i Niemcy.

Do dwóch miejsc na podium przyczynili się trójmiejscy lekkoatleci. Złoto zdobyła 20-letnia Agnieszka Karczmarczyk w sztafecie 4x400 metrów. Portal trojmiasto.pl ma satysfakcję, że rozwojowi kariery tej lekkoatletki towarzyszy od lat, począwszy od Czwartków Lekkoatletycznych.

KARCZMARCZYK NIEPOKONANA W GIMNAZJALNYCH CZWARTKACH LEKKOATLETYCZNYCH

Profesjonalnej treningi Agnieszka podjęła w 2008 roku w GOKF, by przez MMKS trafić do AZS AWFiS Gdańsk. Obecnie podopieczna Anny Sękowskiej specjalizuje się w biegu na 400 metrów przez płotki, ale z powodzeniem radzi sobie również w biegu na płaskim dystansie na jedne okrążenie.

W Tampere gdańszczanka indywidualnie, w swojej koronnej konkurencji uplasowała się na 8. miejscu, osiągając w finale 58.55. Mimo że przed nią były jeszcze dwie inne Polki (Joanna Banach 5, Klaudia Żurek 6) to właśnie Karczmarczyk została dołączona do sztafety 4x400 metrów. W finale Agnieszka pobiegła razem z Małgorzatą Hołub (Bałtyk Koszalin), Magdaleną Gorzkowską (AKS Chorzów) i Justyną Święty (AZS AWF Katowice), która indywidualnie na 400 metrów zdobyła brąz.

Polki wygrały w czasie 3:29.74. Za jednym zamachem poprawiły 14-letni rekord Polski w tej kategorii wiekowej, a także uzyskały wynik lepszy od minimum na mistrzostwa świata seniorów.

Przemysław Słowikowski (nr 142) został młodzieżowym wicemistrzem Europy w sztafecie 4x100 m. Przemysław Słowikowski (nr 142) został młodzieżowym wicemistrzem Europy w sztafecie 4x100 m.
Młodzieżowym wicemistrzem w sztafecie 4x100 metrów został Przemysław Słowikowski. 20-latek również rozpoczynał karierę w GOKF Gdańsk, następnie startował w barwach MMKS Gdańsk, a od tego roku reprezentuje Flotę Gdynia.

W Tampere Polacy doskonale spisali się w niesamowicie szybkim biegu, w którym aż cztery sztafety uzyskały lepsze czasy niż dotychczasowy rekord młodzieżowych mistrzostw Europy (38.91).

Słowikowski wspólnie z Remigiuszem Olszewskim (AZS Poznań), Grzegorzem Zimniewiczem (Achilles Leszno) oraz mistrzem z Tampere na 200 metrów, Karolem Zalewskim (AZS UWM Olsztyn) w finale uzyskał wynik 38.81. To rezultat lepszy niż minimum na seniorskie mistrzostwa świata. Polacy złoto przegrali na rzecz Brytyjczyków, którzy byli zaledwie o 0,04 sekundy szybsi.

Na medalowy plon liczymy również w rozpoczynających się w najbliższy czwartek mistrzostwach Europy juniorów. W Rieti gwiazdą biało-czerwonych powinien być Patryk Dobek.

400-metrowiec SKLA Sopot z wynikiem 46.34 jest obecnie liderem europejskich tabel w tej kategorii wiekowej. Jego rezultat to jednocześnie czwarty wynik na seniorskich listach w kraju, a zatem 19-latek z powodzeniem może walczyć o start w seniorskich mistrzostwach świata.

Na razie jednak Dobek koncentruje się na starcie we Włoszech, gdzie o podium powinien walczyć nie tylko indywidualnie, ale również w sztafecie 4x400 metrów. Przed rokiem w tej konkurencji Polacy z sopocianinem w składzie zdobyli tytuł wicemistrzów świata juniorów w Barcelonie (czas 3:05.05).

Natomiast największym indywidualnym sukcesem Patryka na razie jest brązowy medal z mistrzostw świata juniorów młodszych z 2011 roku, kiedy to w Lille pobiegł do podium z rezultatem 46.67.