UMMC Jekaterynburg - Lotos VBW Clima 95:70

Kryst.
14 marca 2003 (artykuł sprzed 21 lat)

VBW Gdynia

Będzie trzeci mecz. Koszykarki Lotosu VBW Climy Gdynia nie sprostały w Jekaterynburgu UMMC, ulegając mistrzyniom Rosji 70:95 (22:29, 14:18, 25:20, 9:28). W ćwierćfinale play off Euroligi jest remis 1-1. O tym, kto zagra w Final Four, zadecyduje trzeci mecz. Gospodarzem decydującego starcia (czwartek) będą mistrzynie Polski.

LOTOS: Grubin 13, Witherspoon, Cupryś 7, Melvin 16, Dydek 21 - Bielikova 9, Ose-Hlebowicka, Troina, Wodopianowa 4, Barabanowa.
UMMC: Archipowa 12, Gustlina 10, Baranowa 17, Milton 18, Griffith 25 - Sznjukowa 8, Kuzmina 3, Werzenewa, Ossipowa 2.

Zaledwie kilka godzin odpoczynku po 17-godzinnej podróży z Gdyni miały podopieczne Krzysztofa Koziorowicza. By odsapnąć nasze koszykarki udały się na spacer do pobliskiego lasu. Po części zostały zmuszone do tego przez miejscowych, którzy - wbrew zapewnieniom -zakwaterowali zespół 30 km za miastem, w pensjonacie. Przed meczem okazało się, że Agnieszka Bibrzycka nie zagra. "Biba", która tak znakomicie spisywała się w pierwszym spotkaniu przyjechała do Jekaterynburga ze stłuczonym mięśniem dwugłowym. Mimo zabiegów Jarosława Popiołkiewicza, masażysty, noga odmówiła posłuszeństwa.

Pierwsze minuty meczu rozgrywanego w archaicznej hali lekkoatletycznej przypominały początek meczu w Gdyni. Na Olimpijskiej było 0:6, a wczoraj po 148 sekundach - 0:10. Pierwsze minuty należały do Jeleny Baranowej (dziewięć punktów w pierwszej kwarcie) i Anny Archipowej. Gdy podłączyły się DeLisha Milton oraz Yolanda Griffith, zrobiło się naprawdę niedobrze (8:20 w szóstej minucie). Nasz zespół stopniowo wchodził w mecz. W porównaniu z wtorkiem, o dwie klasy lepiej prezentowała się Małgorzata Dydek. "Ptyś" w pierwszej kwarcie zdobyła aż 15 "oczek" i miała 11 zbiórek (w meczu 21 pkt. i 17 zbiórek). To po jej trafieniu w dziewiątej minucie przegrywaliśmy 22:25.

Najbliżej UMMC byliśmy na początku drugiej odsłony, która rozpoczęła się od trafienia za trzy punkty Ivety Bielikovej. Po chwili drogę do kosza UMMC znalazł także rzut znakomitej Chasity Melvin. W 12 min traciliśmy już tylko dwa "oczka" (29:31). W następnej akcji, gdy Amerykanka samotnie mknęła na rosyjski kosz, sędziowie odwgwizdali jej błąd kroków. Przewaga UMMC, złożonego z mistrzyń i wicemistrzyń świata, szybko wzrosła do 10 punktów (46:36). W trzeciej kwarcie Lotos postawił rywalowi twarde warunki. W 26 min przegrywaliśmy tylko 51:56, a trzy minuty później - 62:66. W ostatnich pięciu minutach gdyniankom zabrakło sił, dlatego przegrana jest wyższa, aniżeli wynikałoby to z przebiegu gry. W ostatnich minutach na parkiecie przebywały rezerwowe Lotosu. - Napędziliśmy stracha miejscowym i sędziom. Ci drudzy trzymali po cichu rękę na pulsie. Prowadzili mecz tak, by UMMC nie stała się krzywda - mówi Bogusław Witkowski, przewodniczący rady nadzorczej B.I. SAA.