VBW Arka Gdynia - Energa Toruń 94:57. Druga połowa potwierdziła dominację

dak.
13 stycznia 2021 (artykuł sprzed 3 lat)

VBW Arka Gdynia po zwycięstwie z Energą Toruń w dobrych humorach uda się do Czech, gdzie w Pradze rozegrają ostatnie mecze fazy grupowej Euroligi kobiet. VBW Arka Gdynia po zwycięstwie z Energą Toruń w dobrych humorach uda się do Czech, gdzie w Pradze rozegrają ostatnie mecze fazy grupowej Euroligi kobiet.

VBW Arka Gdynia pokonała u siebie Energę Toruń 94:57 (24:20, 20:16, 26:9, 24:12) w meczu Energa Basket Ligi Kobiet. Jeszcze w pierwszej połowie przyjezdne nawiązywały walkę z żółto-niebieskimi, ale po przerwie gospodynie potwierdziły swoją dominację. Było to ostatnie spotkanie podopiecznych Gundarsa Vetry przed wyjazdem do Czech, gdzie dokończą fazę grupową Euroligi Kobiet.

ARKA: Kunek 18 (3x5), Kastanek 15 (3x3, 7 as.), Slamova 12 (2x3, 6 zb.), Miskiniene 12 (10 zb.), Balintova 5 oraz Podgórna 16 (4x3), Morawiec 8 (1x3), Greinacher 8

ENERGA: Sagerer 18 (1x3, 6 zb.), Jackson 11 (1x3), Ziętara 7 (1x3), Podkańska 6, Grzenkowicz 0 oraz Pszczolarska 12 (2x3), Burkholder 2, Wieczyńska 1, Cieminska 0

Nim doszło do środkowego pojedynku, VBW Arka Gdynia oficjalnie poinformowała, że Magdalena Szymkiewicz do końca sezonu będzie grała dla GTK Gdynia. Dla drugiego gdyńskiego klubu wystąpiła już w poprzednim meczu ze Ślęzą Wrocław (59:109). W 10 spotkaniach dla żółto-niebieskich zdobywała średnio niespełna 2 punkty przy 9 minutach gry.

GTK Gdynia - Ślęza Wrocław 59:109. Relacja, możliwość wystawienia ocen koszykarkom i trenerce

Pojedynek udanie zaczął układać się dla VBW Arki, bo po niespełna 10 minutach prowadziły 10:0. Rywalki niedługo potem zminimalizowały różnicę do 6 "oczek", ale Angelika Slamova po chwili odpowiedziała "trójką". Jeszcze przed końcem pierwszej kwarty torunianki nawiązały walkę z gospodyniami, ale te ostatecznie nie oddały prowadzenia.

Początek drugiej partii również należał do podopiecznych Gundarsa Vetry, jednak rywalki nie pozostawały dłużne. Do dwucyfrowej przewagi doszło dopiero w 15. minucie, ale znów odpowiedziały: Karolina PodkańskaHelga Sarah Sagerer. Oba zespoły wymieniły się jeszcze ciosami i ostatecznie po 20 minutach było 44:36 dla miejscowych.

Maszyna ruszyła dopiero po przerwie. Co prawda, pierwsze akcje na to nie wskazywały, gdyż było spokojnie, ale strzelby przyjezdnych zacięły się w 24. minucie. Od tego czasu koszykarki Arki zaliczyły serię 15:0.

Barbora Balintova: Lubię bić rekordy - wywiad z kandydatką na Najlepszego Ligowca Roku 2020 na Trojmiasto.pl

25 punktów przewagi na starcie czwartej partii było sporym handicapem dla gospodyń. Rywalki na ostatnie 10 minut wyszły zrezygnowane, co potwierdził tylko początek ostatniej kwarty. Na pierwszą zdobycz punktową musieliśmy czekać blisko 3 minuty, gdy zza łuku trafiła Slamova. Natomiast przełamanie rywalek nastąpiło jeszcze później. Było jednak już za późno na odwracanie losów tego starcia.

W ostatnim teście przed Euroligą koszykarek, żółto-niebieskie punktowały ze skutecznością 56 proc. (34 z 60 trafionych rzutów) z gry oraz 53-proc. celnością (14 z 26) z dystansu. Zebrały także aż 40 piłek, ale zanotowały również 19 strat.

Wyniki 15 kolejki

• GTK GDYNIA - Ślęza Wrocław 59:109 (16:21, 16:26, 16:31, 11:31)
  • CTL Zagłębie Sosnowiec - VBW ARKA GDYNIA 78:85 (22:28, 12:14, 24:20, 20:23)
  • Enea AZS Poznań - DGT AZS POLITECHNIKA GDAŃSKA 68:55 (22:12, 18:16, 10:10, 18:17)
  • Energa Toruń - Basket 25 Bydgoszcz 63:85 (16:30, 22:18, 11:16, 14:21)
  • Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. 79:78 (21:15, 18:18, 14:17, 15:18, d: 11:10)