VBW Arka Gdynia - PolskaStrefaInwestycji Gorzów 73:75. Wygrana wypuszczona z rąk

mip.
14 stycznia 2024, godz. 17:50
Opinie (36)

Rennia Davis (na zdjęciu) robiła, co mogła, by VBW Arka Gdynia dowiozła wygraną z liderkami z Gorzowa, ale żółto-niebieskie ostatecznie przegrały 73:75. Rennia Davis (na zdjęciu) robiła, co mogła, by VBW Arka Gdynia dowiozła wygraną z liderkami z Gorzowa, ale żółto-niebieskie ostatecznie przegrały 73:75.

VBW Arka Gdynia przegrała z PolskąStrefąInwestycji Enea AJP Gorzów Wielkopolski 73:75 (20:17, 18:14, 18:25, 17:19) w hicie 16. kolejki Orlen Basket Ligi Kobiet. Gdynianki prowadziły przez ponad trzy kwarty, ale w końcówce wypuściły z rąk wygraną nad liderkami. Kolejny mecz żółto-niebieskie rozegrają w środę, 17 stycznia, kiedy to w Wenecji powalczą o awans do ćwierćfinału Eurocup z Umana Reyer. By to zrobić, będą musiały wygrać różnicą 10 punktów.

VBW ARKA: Davis 23 (4x3 pkt), Wrzesiński 15 (2x3, 7 as., 6 zb.), Borkowska 12 (8 zb.), Kastanek 7 (1x3), Miskiniene 7 (7 zb) oraz Cowling 4, Szymkiewicz 3, Podgórna 2, Bazan 0, Puter 0

Gorzów: Bibby 31 (3x3, 12 zb.), Tsineke 15 (1x3, 6 as.), Wentzel 8 (2x3), Telenga 2, Pszczolarska 0 oraz Jones 17 (9 zb.), Kuczyńska 2, Jakubiuk 0

Niedzielny mecz VBW Arki Gdynia z PolskąStrefąInwestycji Enea AJP Gorzów Wielkopolski anonsowany był jako hit 16. kolejki. Nie mogło być inaczej, gdyż mierzyły się 3. z 1. drużyną Orlen Basket Ligi Kobiet.

W pierwszej odsłonie na pierwszy plan wysunęły się Rennia DavisChloe Bibby. Obie napędzały grę swoich zespołów i zdobyły odpowiednio po 8 i 12 punktów. Minimalnie, bo 20:17 prowadziły koszykarki VBW Arki, które były znacznie skuteczniejsze.

VBW Arka Gdynia dalej od ćwierćfinału Eurocup. Domowa porażka z Umana Reyer Wenecja VBW Arka Gdynia dalej od ćwierćfinału Eurocup. Domowa porażka z Umana Reyer Wenecja

Gorzowianki wyrównały jednak po rozpoczęciu drugiej kwarty i o czas poprosił trener Philip Mestdagh. To podziałało, bo jego zawodniczki nie tylko odzyskały przewagę, ale także ją powiększyły. Spory udział w tym miały "trójki" Barbory Wrzesiński i Renni Davis. Dzięki nim, do przerwy gdynianki prowadziły 38:31.

Co ciekawe, w pierwszej połowie punktowały wyłącznie zawodniczki z pierwszych "5" w obu zespołach. Choć zmian nie brakowało to jednak koszykarki, które wchodziły z ławki, nie dołożyły żadnej zdobyczy punktowej. Zmieniło się to dopiero w 25. minucie, gdy trafiła Stephanie Jones. Na tablicy wyników było wtedy 50:42, a po stronie przyjezdnych znów zaczęła szaleć Bibby i nie mogły jej zatrzymać gospodynie.

Choć w pewnym momencie gdynianki prowadziły już różnicą 11 punktów to przed czwartą kwartą był remis po 56, bo wyrównała Jones. Ta sama koszykarka była także wiodącą postacią "akademiczek" w decydującej partii. Losy meczu były wciąż otwarte i obie ekipy wymieniały się ciosami.

Widać było, że koszykarki VBW Arki były bardziej zestresowane takim obrotem spraw i zaczęły popełniać więcej błędów. To skutkowało m.in. przewinieniami, a gorzowianki skutecznie egzekwowały rzuty osobiste. Na dwie minuty przed końcem było 68:75, ale później "trójkę" rzuciła Wrzesiński, a chwilę później trafiła Mikayla Cowling i VBW Arka przegrywała tylko 73:73. Ostatnia minuta to jednak festwial błędów i ostatecznie właśnie w takich rozmiarach zwyciężyły przyjezdne.

VBW Arka Gdynia poznała rywalki w Pucharze Polski VBW Arka Gdynia poznała rywalki w Pucharze Polski

Kolejny mecz gdynianki rozegrają już w środę, 17 stycznia. Będzie to rewanżowe starcie 1/16 finału Eurocup z Umana Reyer Wenecja. By awansować do kolejnej fazy, gdynianki w Wenecji będą musiały wygrać różnicą 10 punktów, gdyż pierwsze starcie przegrały 68:77. Przypomnijmy, że stawką jest awans do ćwierćfinału tych rozgrywek.

Wyniki 16 kolejki

• VBW ARKA GDYNIA - PolskaStrefaInwestycji Enea AJP Gorzów Wlkp. 73:75 (20:17, 18:14, 18:25, 17:19)
  • MKS Pruszków - KGHM BC Polkowice 62:84 (10:22, 20:27, 16:19, 16:26)
  • Ślęza Wrocław - Enea AZS Politechnika Poznań 75:64 (24:20, 12:16, 24:12, 15:16)
  • Energa Polski Cukier Toruń - Polski Cukier AZS UMCS Lublin 68:90 (17:17, 15:22, 19:34, 17:17)
  • Polonia Warszawa - MB Zagłębie Sosnowiec 81:86 (19:25, 25:14, 15:28, 22:19)
  • pauza: Enea AZS Politechnika Poznań