VBW Arka Gdynia pokonała Ślęzę Wrocław. Tydzień prawdy dla koszykarek

mip.
26 listopada 2023, godz. 17:45
Opinie (9)

VBW Arka Gdynia pokonała Ślęzę Wrocław 83:68. Kolejne double-double w tym sezonie zaliczyła Rennia Davis. VBW Arka Gdynia pokonała Ślęzę Wrocław 83:68. Kolejne double-double w tym sezonie zaliczyła Rennia Davis.

VBW Arka Gdynia pokonała Ślęzę Wrocław 83:68 (24:19, 14:19, 24:14, 21:16) w meczu 7. kolejki Orlen Basket Ligi Kobiet. Double-double zaliczyła Rennia Davis, która rzuciła 23 punkty i zanotowała 10 zbiórek. Przed gdyniankami w środę, 29 listopada o godz. 18 ostatni mecz fazy grupowej EuroCup z Emlak Konut. Wstęp wolny. Jak przekonuje prezes Bogusław Witkowski, dla gdynianek będzie to sądny tydzień, gdyż w niedzielę, 3 grudnia podejmą KGHM BC Polkowice.

VBW Arka Gdynia - Ślęza Wrocław 83:68 (24:19, 14:19, 24:14, 21:16)

VBW ARKA:: Davis 23 pkt (2x3 pkt, 10 zb.), Wrzesiński 21 (1x3, 7 as.), Miskiniene 13 (8 zb.), Borkowska 8 (6 zb.), Podgórna 3 (1x3) oraz Puter 7 (1x3), Cowling 4, Kastanek 2, Bazan 2, Żytkowska, Szymkiewicz

Ślęza: Held 18 (3x3), Nunn 11, Baker 11 (7 as.), Kurach 8, Pyka 3 oraz Strautmane 10 (2x3), Stefańczyk 5 (1x3), Mielnicka 2

Niedzielny mecz w hali GCS VBW Arki Gdynia ze Ślęzą Wrocław został okrzyknięty hitem kolejki. Spotkały się bowiem drużyny sąsiadujące ze sobą w tabeli i z wysokimi aspiracjami. Od początku dało się wyczuć, że spotkanie będzie bardzo zacięte.

Po pierwszej kwarcie 24:19 prowadziły podopieczne Philipa Mestdagha, które wykorzystały 5 strat po stronie Ślęzy. Grę napędzała Barbora Wrzesiński, która zdobyła 9 punktów.

Już w drugiej kwarcie Gdynianki prowadziły 28:22, ale seria 10:1 wrocławianek sprawiła, że przechyliły szalę na swoją korzyść. Sytuacja zmieniała się jednak, jak w kalejdoskopie. Wynik do przerwy odzwierciedlał, jak wyrównane jest to starcie, bowiem na tablicy wyników był remis po 38.

VBW Arka Gdynia - Polski Cukier Lublin 80:59. Pobita koszykarka wróciła do gry VBW Arka Gdynia - Polski Cukier Lublin 80:59. Pobita koszykarka wróciła do gry

Po przerwie gdynianki postawiły przede wszystkim na rzuty z "pomalowanego". Dało to odbry skutek, bo wypracowały sobie kilka punktów przewagi. Najjaśniejszą postacią w szeregach VBW Arki była Rennia Davis, choć cenne "oczka" dokładały także inne koszykarki.

Choć w pewnym momencie gdynianki prowadziły już różnicą 12 punktów to na ostatnią kwartę wychodziły z wynikiem 62:52. Po serii 7:3 przewaga urosła do 14 punktów i gospodynie były już o krok od zwycięstwa. W końcówce gospodynie utrzymały koncentrację i nie dopuściły do tego, by Ślęza się zbliżyła. Ostatecznie VBW Arka wygrała 83:63.

Sądny tydzień dla koszykarek

Do tej pory gdynianki w lidze wygrały 4 z 6 meczów, co daje im pozycję w czołówce tabeli. Z kolei w EuroCup zajmują 1. miejsce w grupie L, a na koncie mają 3 wygrane i 2 porażki. Jak przekonuje prezes Bogusław Witkowski, z osiągniętych wyników w klubie są zadowoleni, ale prawdziwa weryfikacja dopiero nadejdzie.

- Przed nami ważny tydzień. Pierwszym sprawdzianem był mecz ze Ślęzą, która jest groźnym zespołem i umie się nastawić pod konkretnego przeciwnika. W środę zagramy z Turczynkami, powinniśmy to spotkanie wygrać i to jak najwyżej, a w niedzielę, 3 grudnia zagramy z KGHM BC Polkowice, który według niektórych jest murowanym faworytem do złota. Zobaczymy, na ile ten mur jest szczelny - przekonuje prezes Bogusław Witkowski.

Sternik klubu przyznaje, że na razie jedyną wpadką była wyjazdowa porażka z Energą Polski Cukier Toruń. Prezes zwraca także uwagę, że jego zespół dobrze odnalazł się w nowym systemie, gdzie na parkiecie musi przebywać Polka (rocznik 2001 lub młodsza).

- Powinniśmy ten mecz wygrać. Trochę w innym świetle stawia tę porażkę ostatni mecz torunianek z Polkowicami, gdzie polkowiczanki wygrały tylko trzema punktami, ale nie możemy się tym usprawiedliwiać. Nasza gra w nowym systemie, gdzie na parkiecie muszą przebywać dwie Polki, z czego jedna młoda wygląda dobrze, czego dowodem był ostatni mecz z Lublinem. Na naszą korzyść działa na pewno fakt, że mamy szeroką kadrę i ta jedna zawodniczka nie musi grać 40 minut - dodaje.

Przypieczętować awans do 1/16 EuroCup i wygrać jak najwyżej

W środę, 29 listopada o godz. 18 w Polsat Plus Arenie Gdynia żółto-niebieskie podejmą turecki Emlak Konut. Wstęp dla kibiców jest wolny. Gospodynie są zdecydowanymi faworytkami tego starcia, a co za tym idzie przypieczętowania awansu do 1/16 EuroCup. Co ciekawe, w grupie L, gdzie znajdują się podopieczne Philipa Mestdagha, przed ostatnią kolejką szansę na awans ma każda z drużyn.

- Grupa jest bardzo wyrównana i to niespotykana sytuacja. Powodem tego jest fakt, że każda z drużyn dobrze gra u siebie, a gorzej na wyjazdach. Każda z ekip ma jeszcze szansę awansu - mówi Bogusław Witkowski, prezes VBW Arki Gdynia
EuroCup: Elfic Fribourg - VBW Arka Gdynia 93:89. Przeczytaj relację z poprzedniego meczu EuroCup: Elfic Fribourg - VBW Arka Gdynia 93:89. Przeczytaj relację z poprzedniego meczu

Gra toczy się jednak nie tylko o awans, ale i jak najwyższe rozstawienie, co da gdyniankom lepszą pozycję wyjściową w dwumeczu, bowiem rewanż zagrają na własnym parkiecie.

- Wygraliśmy z zespołem z Turcji na wyjedzie, co stawia nas w dobrej pozycji. Chcemy wygrać w środę i to przekonywująco, by zostać sklasyfikowanym jak najwyżej w rankingu. Miejsca 1-16 daje rewanż na własnym parkiecie - dodaje.

Wyniki 7 kolejki

• VBW ARKA GDYNIA - Ślęza Wrocław 83:68 (24:19, 14:19, 24:14, 21:16)
  • Energa Polski Cukier Toruń - KGHM BC Polkowice 63:67 (23:15, 17:24, 4:14, 19:14)
  • Basket 25 Ekstraklasa Bydgoszcz - MKS Pruszków 83:71 (24:17, 20:23, 17:14, 22:17)
  • Polski Cukier AZS UMCS Lublin - MB Zagłębie Sosnowiec 66:71 (21:17, 10:14, 21:21, 14:19)
  • PolskaStrefaInwestycji Enea AJP Gorzów Wlkp. - Polonia Warszawa (przełożony na 6.12)
  • pauza: Enea AZS Politechnika Poznań
mip.

Opinie (9)

Wszystkie opinie

• Opinia wyróżniona

Ale się ciągnął mecz. Dopiero w 4 kwarcie się rozkręciły. Ważne, że wygrana, za tydzien z polko. Ciekawe jak im pojdzie, czy dadzą radę wygrać. A w środę eurcupowy

• 8 1

Barbora i punktuje i asystuje (3 miejsce w lidze), ale dzisiaj na zauważenie zasługują też 4 asysty Kamili Borkowskiej

• 9 0

Dzieki dziewczyny

Bardzo fajny i emocjonujący meczyk do oglądania. Za tydzień dziewczyny tylko zwycięstwo! Jak rok temu! Oczywiście mam nadzieje, że w kurniku!!

• 9 0

• Trudny początek (1)

Wrocław się postawił na początku ale trzecia i czwarta kwarta zdecydowanie dla Gdyni. Niesamowita Davis najlepiej zbierająca z naszych zawodniczek. Oby starczyło zdrowia na mecz z Polkowicami. Brawa dla całej ekipy.

• 7 0

• No i żeby u nas została. Jeszcze jedna taka by się przydała. Cowling słabo, nie mogła trafić. Ogólnie dzisiaj miały wszystkie problem z trafianiem, dopiero pod koniec im poszło.

• 1 0

• Kamilka (1)

Kamilka znowu najniższe oceny....przypadek?Nie sondzem....równy poziom od lat. Zio bro....

• 2 3

• Ale musisz mieć smutne życie. Co ona Ci kosza dała, że tak się wyżywasz pisząc non stop swoje nędzne wypociny.
      Ciesz się meczem! Zamiast antyfanem zostań fanem! Na pewno będziesz się lepiej czuł.
      Nie widziałem jeszcze w tym sezonie słabego meczu w Gdyni.

• 1 0

• Z Polko w Kurniku

Na pewno większe szanse wygrania. Ciekawe jaki będzie wynik, ostatnio Toruń nieźle z nim zagrał. Trener musi przygotować z kilka, kilkanaście super zagrywek, bo normalnie, to będzie ciężko wygrać. I trzeba pamiętać o faulach, żeby się nie dać naciągnąć.

• 0 0

• W Lublinie zmiana w kadrze zespołu - Węgierka Bernath odchodzi (ma już status available w agencji Gherdan), klub jest bliski podpisania umowy z nową zawodniczką. Niewykluczone są też kolejne roszady personalne w tej drużynie.