Basket 90 pożegnał się z Eurocup

Basket 90 Gdynia

Kahleah Copper robiła co mogła w końcówce meczu na Sycylii, ale nie udało się jej poprowadzić drużyny do ćwierćfinału Eurocup. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Basket 90 Gdynia przegrał na wyjeździe z Virtus Eirene Ragusa, w 1/16 finału Eurocup 66:71 (11:20, 21:10, 17:19, 17:22). A że poległ także w pierwszym spotkaniu z tym rywalem - w Gdynia Arenie 72:76, to był gorszy w dwumeczu i pożegnał się w tym sezonie z europejskimi pucharami. Drużynie Gundarsa Vetry nie pomógł świetny występ Kahleahy Copper, która zdobyła 21 punktów. W niedzielę Basket 90 powraca do krajowych rozgrywek. Od godz. 18 podejmować będzie Pszczółkę Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin.

Virtus Eirene: Hamby 23 (9 zb.), Ndour 16 (1x3, 7 zb.), Kuster 12 (2x3, 9 zb.), Consolini 11 (1x3, 5 as.), Soli 0 oraz Gorini 5 (6 zb.), Formica 4, Spreafico 0

BASKET 90: Copper 21 (1x3, 5 zb.), Skerović 11 (3x3), Vitola 8 (5 zb,), Aleksandravicius 6 (10 zb.), Handy 5 (1x3) oraz Jankoska 11 (2x3, 5 zb.), Morawiec 4, Rembiszewska 0

Misja odrobienia czterech punktów z pierwszego meczu nie była obca koszykarkom Basketu 90. W końcu w poprzedniej rundzie także przegrały w takim stosunku inauguracyjne spotkanie tyle, że na wyjeździe z Umea Udominate. W domu udało się zdominować szwedzki zespół. Tym razem trzeba było odrabiać stratę na Sycylii. Licencję na grę w pucharach dostałą Chantelle Handy, więc trener Gundars Vetra miał nieco szersze pole manewru, jeżeli chodzi o rotację składem.

W PIERWSZYM MECZU Z VIRTUSEM BASKET 90 ULEGŁ W GDYNIA ARENIE 72:76

Mecz nie zaczął się jednak udanie dla jego drużyny. Rywalki zdobyły w 3 min. 9 pkt, a na nie odpowiedziała tylko jednym trafieniem Sofija Aleksandravicius. Zastój w celnych rzutach do kosza gdynianki miały także w ostatnich czterech minutach pierwszej części gry. Wtedy też Virtus Eirene Ragusa zbudowała przewagę do wyniku 20:11. Przyjezdne miały więc do odrobienia już 13 pkt.

A kiedy Jessica Kuster dołożyła kolejne dwa punkty na początku drugiej kwarty, sytuacja wyglądała nieciekawie. Pogoń rozpoczęła celnym rzutem za trzy punkty Victoria Jankoska (22:14}. Rywalkom udawało się jednak utrzymywać Basket 90 na dystansie do 17 min. Kolejne trafienie Aleksandravicius, celny rzut za trzy punkty Jeleny Skerović oraz za dwa Aldony Morawiec i było już tylko 27:25 dla włoskiej drużyny. Do remisu, a następnie przewagi na koniec pierwszej połowy doprowadziła Kahleah Copper (30:32).

Przyjezdne świetnie weszły w trzecią kwartę. Trafienie Handy, a później celnej rzuty za trzy Copper i Skerović, a na tablicy wyników pojawiło się 40:32 dla ich drużyny. W tym momencie to Basket 90 był w ćwierćfinale Eurocup. I choć Skerović miała świetny fragment meczu, to Virtus w grze trzymała Dearica Hamby. Ty razem to ono dała sygnał do odrabiania strat, które włoszki zniwelowały na koniec trzeciej kwarty (49:49).

Hamby zaczęła od punktów czwartą kwartę, a w 34. min, po trafieniu Maddaleny Gorini Virtus ponownie miał względnie bezpieczną przewagę (58:51). Pierwsza z nich zabrała się za jej utrzymywanie, ale z drugiej strony boiska trafiały Copper oraz Jankoska. Dzięki ich skuteczności w 37. min Basket 90 dalej mógł mieć nadzieje na awans (62:59). Rywalki dorzuciły jednak szybko 5 pkt i ponownie poczuły się pewnie. Po stronie Basketu znowu uaktywniła się dwójka Amerykanek i na nieco pomad 100 sekund przed końcem na tablicy wyników było 67:64 dla Virtusu. Niestety szybko trójką odpowiedziała Kuster, a to ostatecznie załamało grę gdynianek.