Polskie piłkarki rozgromione przez Holenderki

11 grudnia 2015 (artykuł sprzed 8 lat)
aktualizacja: godz. 22:36 (11 grudnia 2015)
Anna Wysokińska obroniła w ciągu kilkunastu sekund dwa karne, ale zdołała jedynie na chwilę ograniczyć impet Holenderek. Anna Wysokińska obroniła w ciągu kilkunastu sekund dwa karne, ale zdołała jedynie na chwilę ograniczyć impet Holenderek.

Polskie piłkarki ręczne ukończyły rywalizację w grupie B mistrzostw świata na 3. miejscu. Na zakończeniu pierwszej fazy turnieju w Danii biało-czerwone sromotnie przegrały z Holandią 20:31 (9:14). W 1/8 finału, w poniedziałek o godzinie 18 podopieczne Kima Rasmussena zmierzą się z drugą drużyną grupy A - Węgrami. Tylko wygrana w tym spotkaniu pozwoli naszej drużynie pozostać w walce o prawo gry w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich.

POLSKA: Gawlik, Wysokińska - Achruk 5, Kudłacz-Gloc 2, Niedźwiedź 5, Kobylińska 1, Łabuda, Kocela 1, Kulwińska 2, Zych 1, Stachowska, Zalewska 1, Sądej, Repelewska, Pielesz 2, Gadzina

W piątkowy wieczór Polki miały wygrać z Holandia, by zająć 2. miejsce w grupie B, a tym samym w 1/8 finału mieć łatwiejszego rywala, a także potem mieć szansę na wyższą lokatę w końcowej klasyfikacji. Te drużyny, które odpadną w tej samej fazie rozgrywek, klasyfikowane będą według zdobytych punktów.

Dla Holandii był to z kolei pojedynek o 1. miejsce w grupie. Co więcej chciały wygrać jak najwyżej, gdyż ze Szwecją toczyły pojedynek na bilans bramkowy, a Skandynawki rozgrywki grupowe kończyły dopiero po nich.

Holandia nie dała cienia szans Szwecji na wygranie grupy, gdyż rozgromiła Polki. Dla naszej drużyny był to zdecydowanie najgorszy występ w Danii. Fatalne w wykonaniu biało-czerwonych było przede wszystkim pierwsze 20 minut i cała druga połowa.

Co prawda rejestr bramkowy tego dnia otworzyła Kinga Achruk, ale rywalki odpowiedziały pięcioma bramkami z rzędu. Na drugie trafienie Polek czekaliśmy do 10. minuty, gdy przez obronę przedarła się obrotowa Vistalu Gdynia - Patrycja Kulwińska.

Przy 4:10 Kim Rasmussen miał już wykorzystane obie przerwy. Jego podopieczne miały olbrzymie problemy w ofensywie, a same nie potrafiły powstrzymać szybko grających rywalek.

Lepszy fragment miał miejsce, gdy w ciągu kilkunastu sekund Anna Wysokińska obroniła dwa karne. Gdy golkiperka odbijała także piłki w kilki innych akcjach, mając w pewnym momencie ponad 50 procent skuteczności, udało się nieco zniwelować straty. Po rzutach m.in. Kulwińskiej i Moniki Kobylińskiej zrobiło się 7:11.

Na więcej Holenderki nie pozwoliły. Pewnie wygrały końcówkę pierwszej połowy, a po przerwie wręcz zmiażdżyły naszą reprezentację. Swoją bramkę zdobyła nawet Tess Wester po rzucie przez całe boisko na 22:12. Na kwadrans przed końcem rywalki miały już dwa razy rzuconych bramek od biało-czerwonych (26:13).

Ostatecznie Holenderki wygrały z Polską różnicą 11 bramek. Szwecja, aby odebrać im 1. miejsce musiała pokonać Kubę, w meczu kończącym grupę, różnicą aż 33 trafień. Podjęli walkę, ale zabrało im aż 9 bramek.

6. Kuba 5 0 0 0 5 123:199

Po tej dotkliwej porażce Polki zajęły 3. miejsce w grupie B. W 1/8 finału zmierzą się z 2. drużyną grupy A - Węgrami. Mecz rozpocznie się w poniedziałek, 14 grudnia o godzinie 18 w Herning. W pierwszej fazie turnieju ten zespół pokonał m.in. dwóch medalistów mistrzostw świata sprzed 2 lat: Serbię (wicemistrzynie) 32:26 i Danię (brązowe medalistki) 29:22. Jedynej porażki doznał w pojedynku z Czarnogórą (15:32).

Z pozostałych grup awans wywalczyły następujące zespoły:
Grupa C: 1. Brazylia 9 punktów, bramki 118:89, 2. Francja 7 121:91, 3. Niemcy 6 151:124, 4. Korea Południowa 6 138:125
Grupa D: 1. Rosja 10 171:115, 2. Norwegia 8 159:106, 3. Hiszpania 6 148:98, 4. Rumunia 4 150:116

Opinie (13)

• Nawet jesli wygraja w niedzielę jakimś fartem (7)

to nie zasługują na Rio.

• 20 9

• do Rio jeszcze daleka droga

no i najpierw niech wygrają w 1/8

• 8 0

• Niektore reprezentantki trojmiasta powinny chyba wrocic do domu (4)

• 13 2

• Najwiekszym mankamentem jest obrona

I rzekoma liderka polskiej defensywy uporczywie pchająca się na wizję.

• 11 2

• Łabuda, Zych i Stacha na pewno (2)

Kobylińska też dziś słabo, ale i tak w niedzielę bardziej warto postawić na nią niż np. Pielesz. Kulwińska grała w miarę niezłe zawody, gdy wynik nie był jeszcze przesądzony.

• 5 0

• piłkarski (1)

Obiektywny rusz d*pę na boisko i pokaż co potrafisz. Zagraj przeciwko Paniom Łabuda, Zych i Kobylińska cwaniaku, a krok opadnie Tobie do kolan