W decydującym meczu Energa rozgromiona

Krzysztof Klinkosz
22 kwietnia 2010 (artykuł sprzed 14 lat)

Niewielu fanów koszykarskich mistrzyń Polski zakładało zapewne, że do rozstrzygnięcia kwestii awansu do finału ligi będzie potrzebnych aż pięć spotkań w parze Lotos - Energa. Jednak w ostatnim, decydującym o wszystkim meczu niespodzianki nie było niespodzianki. Gdynianki wygrał 76:48 (17:8, 27:9, 14:13, 18:18). Poniżej zapis bezpośredniej relacji, którą przeprowadziliśmy z hali przy ul. Górskiego.

LOTOS: Phillips 12 (2x3), Wright 9 (1), Leciejewska 8, Tomiałowicz 7 (2), Matović 5 (1) oraz Halvarsson 14 (1), Hodges 13 (2), Urbaniak 4, Kaczmarska 4, Jujka 0, Mukosiej 0, Sosnowska 0.

ENERGA: Fluker 11, Gladden 8, Krawiec 6, Egenti 5 (1), Gajda 5 (1) oraz Jasnowska 5 (1), Gulak-Lipka 5, Pilav 2, Bajerska 1, Radwan 0, Szczechowiak 0, Olszak 0.

Spotkanie rozpoczęło się od chwili ciszy ku czci ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Wynik meczu otworzyła Erin Phillips wykorzystując dwa rzuty wolne. W grze obydwu zespołów na początku spotkania dużo było niedokładności wynikającej zapewne ze stawki meczu. Na 4:0 podwyższyła Ivana Matović w 4 min.

Pierwsze minuty meczu zupełnie nie przypominały meczu drużyn z czołówki ekstraklasy. Z jednej i drugiej strony mnożyły się fatalnie spudłowane rzuty. Torunianki dopiero za 10 razem trafiły do kosza a w 7 minucie było zaledwie 6:4 dla Lotosu. Taki wynik niekiedy notuje się po pierwszej minucie koszykarskiej rywalizacji.

Australijka po rzucie za trzy punkty wyprowadziła Lotos na prowadzenie 9:4, jednak rywalki zdobyły 4 punkty z rzędu i w 9 minucie przewaga gospodyń stopniała do 1 punktu (9:8).

Trener Jacek Winnicki wziął czas, który najwyraźniej pomógł gdyniankom, po czterech wykorzystanych rzutach wolnych przez Louice Halvarsson oraz punktach Tanashy Wright i Phillips gospodynie prowadziły po 10 min. 17:8.

Drugą kwartę celna "trójką" otworzyła Halvarsson a za moment w ostatniej sekundzie akcji punkty zdobyła Wright (22:10 w 13 min.).

Gdynianki przyspieszyły tempo akcji i wreszcie zaczęły częściej trafiać do kosza, na efekty nie trzeba było długo czekać. Otwarcie drugiej kwarty Lotos wygrał 11:2 i 14 minucie było już 28:10 dla gospodyń.

W 18 minucie po trafieniu Wright Lotos prowadził już 33:13 i tym razem poirytowany trener Elmedin Omanić wziął czas. Ten manewr na niewiele się jednak zdał, po powrocie do gry sześć punktów z rzędu zdobyła Roneeka Hodges i Lotos prowadził w 20 minucie 39:15. Ostatecznie pierwsza połowa zakończyła się zwycięstwem zespołu z Gdyni 44:17.

Dla Lotosu w pierwszych 20 miutach po 9 punktów zdobyły Halvarsson i Wright, "oczek" miała na koncie Hodges. Dla Energi 5 punktów zdobyła Agata Gajda. Gdynianki imponowały zwłaszcza skutecznością rzutów za trzy punkty, trafiły 5 razy na 6 prób.

Po "trójce" Olivii Tomiałowicz na początku drugiej połowy Lotos prowadził już 47:17, za moment "trójkę" dołożyła Phillips i było 50:17.

W połowie trzeciej kwarty gdynianki po kolejnych skutecznych akcjach wyszły na prowadzenie 55:22 zaś zespół z Torunia nie miał koncepcji w jaki sposób powstrzymać gospodynie. Cały czas utrzymywało się około 30-punktowe prowadzenie gdynianek, w 28 minucie gry było 58:26 a po 30 minutach meczu gdynianki prowadziły 58:30.

Mistrzynie Polski zapewne myślami były już w finale rywalizacji PLKK, gdyż przegrały otwarcie ostatniej odsłony 0:7, nadal jednak prowadziły wyraźnie 58:37. Otrząsnęły się jednak z tej chwilowej przewagi rywalek i w 35 minucie prowadziły 67:40.

W końcówce spotkania trener gdynianek postanowił desygnować do gry młode, polskie koszykarki, już kilkanaście sekund po wejściu na parkiet punkty na 74:45 rzuciła Magdalena Kaczmarska.

Na 127 sekund przed końcem meczu trener Jacek Winnicki wziął czas, jak podkreślił spiker dla ... cheerleaderek, w sezonie zasadniczym, w meczu w Gdyni to Elmedin Omanić poprosił o przerwę, która zdaniem szkoleniowca z Gdyni była prowokacyjna. Mistrzynie Polski w przerwie z uwagą śledziły występ tancerek. Na kilkanaście sekund przed końcem meczu trener torunianek pogratulował Jackowi Winnickiemu awansu do finału a mecz zakończył się zwycięstwem Lotosu 76:48.

Dziękuję za gratulacje od trenera Omanicia. Ten mecz nie odzwierciedlał przebiegu całej półfinałowej rywalizacji. Zespół z Torunia postawił bardzo trudne warunki. Zdawaliśmy sobie sprawę ze stawki meczu i od początku zagraliśmy agresywnie, byliśmy skoncentrowani, nie chcieliśmy popełnić błędu. Udało nam się wygrać 3:2 chciałem za to podziękować swoim dzieczynom, choć chcę podkreślić, że przełomowym był dla nas czwarty mecz w Toruniu, W którym udowodniliśmy, że mamy charakter - powiedział po meczu trener Lotosu Jacek Winnicki podkreślając również młody wiek swojego zespołu.