Wygrały Włoszki przed Holenderkami

5 października 2009 (artykuł sprzed 14 lat)

Polskie siatkarki nie zawiodły. Co prawda w półfinale nie dały rady Holandii, ale pewna wygrana nad reprezentacją Niemiec dała podopiecznym Jerzego Matlaka i Piotra Makowskiego brązowy medal mistrzostw Europy. Agnieszka Bednarek-Kasza zdobyła tytuł najlepiej serwującej zawodniczki turnieju. W finale Włoszki okazały się lepsze od Holenderek.

Polska po raz pierwszy organizowała finały mistrzostw Europy w tej dyscyplinie. Biało-czerwone nie należały do faworytek, mimo że w latach 2003 i 2005 sięgały po złote medale. Po ekipie "Złotek" pozostały przede wszystkim wspomnienia. Nowi selekcjonerzy mieli niespełna pięć miesięcy, aby stworzyć nową reprezentację. Brąz trzeba uznać w tej sytuacji za wielki sukces.

W półfinale Polkom przyszło raz jeszcze stanąć naprzeciw Holenderek. Trzy poprzednie mecze w tym roku przyniosły sukcesy rywalkom bez straty seta. To najwyraźniej siedziało w głowach naszych pań, bo dwa pierwsze sety przegrały z kretesem. Dopiero później zagrały na większym luzie i niewiele brakowało, aby doprowadziły do tie-breaka. W czwartym secie było bowiem jeszcze 17:15 dla Polek. Ostatecznie przegrały one i tą partię i cały mecz 1:3 (11:25, 15:25, 25:20, 20:25).

W meczu o brąz zgodnie z przewidywaniami trzeba było wygrać z Niemkami. Styl, w jakim to uczyniły nasze zawodniczki przekroczył najśmielsze oczekiwania. na podium można było wskoczyć po efektownych sukcesie 3:0 (25:16, 25:19, 25:23).

POLSKA:
rozgrywające: Milena Sadurek i Izabela Bełcik
środkowe: Agnieszka Bednarek-Kasza, Katarzyna Gajgał, Dorota Pykosz, Eleonora Dziękiewicz
przyjmujące: Anna Barańska, Aleksandra Jagieło, Klaudia Kaczorowska, Anna Witczak-Woźniakowska
atakujące: Joanna Kaczor, Natalia Bamber
libero: Mariola Zenik, Paulina Maj

Niespodziewanie także finał był jednostronnym widowiskiem. Sympatia polskiej widowni była po stronie Holenderek, które w drugiej turze pomogły Polkom wyeliminować Rosjanki. Jednak złoto pojechało do Włoch. Podopieczne Massimo Barboliniego triumfowały w trzech setach 25:16, 25:19, 25:20.

Na pocieszenie pokonanym pozostał tytuł MVP mistrzostw dla Manon Flier. Pozostałe nagrody indywidualne zdobyły: