Wiadomości

Alan Szczotka, żużlowiec Zdunek Wybrzeże Gdańsk: Jestem pewny siebie

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Alan Szczotka (pierwszy z lewej) już zadomowił się w Gdańsku. Na zdjęciu w warsztacie razem z Amadeuszem Szulistem (w środku) i Piotrem Gryszpińskim (z prawej).
Alan Szczotka (pierwszy z lewej) już zadomowił się w Gdańsku. Na zdjęciu w warsztacie razem z Amadeuszem Szulistem (w środku) i Piotrem Gryszpińskim (z prawej). fot. facebook

- Chcę być czołowym juniorem całej I ligi - mówi nam Alan Szczotka. Żużlowiec wypożyczony ze Stali Gorzów Wlkp. do Zdunek Wybrzeża Gdańsk, będzie rywalizował o skład z Karolem ŻupińskimPiotrem Gryszpińskim. - Jestem pewny siebie i wierzę, że rywalizacja da kopa do pracy całej formacji juniorskiej - mówi 19-latek, który aktualnie przygotowuje się do sezonu i do... egzaminu na prawo jazdy.Kto będzie najlepszym juniorem Zdunek Wybrzeża w sezonie 2020?

Piotr Gryszpiński 6%
Alan Szczotka 24%
Karol Żupiński 56%
nie będzie wyraźnego lidera 14%
zakończona Łącznie głosów: 270
Rafał Sumowski: Zdunek Wybrzeże Gdańsk chciało pozyskać pana już przed sezonem 2019, ale został pan w Stali Gorzów Wlkp. Co nie udało się wtedy, udało się teraz. Jak wyglądały kulisy tego wypożyczenia?

Alan Szczotka: Przed poprzednim sezonem mieliśmy z Wybrzeżem praktycznie wszystko ustalone. Miałem podpisać kontrakt, ale Hubert Czerniawski postanowił zakończyć karierę a Stal nie chciała tracić dwóch juniorów. Zostałem i praktycznie przesiedziałem rok. Straciłem praktycznie cały sezon, na co wpływ miały kontuzje więzadeł krzyżowych oraz barku. Teraz wszystko poszło jednak po mojej myśli.

Alan Szczotka w Zdunek Wybrzeże GdańskW PGE Ekstralidze nie udało się zaistnieć, ale przed panem jeszcze trzy sezony jako junior. To wciąż sporo czasu, a w I lidze będzie łatwiej zabłysnąć. Z jakimi nadziejami rozpocznie pan starty w Wybrzeżu?

Po to przeszedłem do I ligi, aby rozwinąć skrzydła i wreszcie się pokazać. Chcę wywalczyć sobie pewne miejsce w składzie Wybrzeża. Powiem więcej, chcę być czołowym juniorem całej I ligi. Znam swoją wartość i wiem, że mnie na to stać.

O dwa miejsce będzie pan rywalizował z Karolem Żupińskim i Piotrem Gryszpińskim. Przyznam, że dawno nie widziałem tak ciekawie zapowiadającej się rywalizacji na tych pozycjach w Gdańsku. Jak pan się na to zapatruje?

W Stali zawsze było nas kilku. Rywalizacja jest dobra i podtrzymuję to, choć w Gorzowie jej nie wygrałem. To mnie jednak nie złamało, jestem pewny siebie i wierzę, że rywalizacja da kopa do pracy całej formacji juniorskiej Wybrzeża.

Przeprowadził się pan do Gdańska i tu trenuje. Podczas sezonu będzie miał pan nad morzem swoją bazę?

Będą miał bazę w Gdańsku i w Gorzowie Wlkp. W zależności od tego, gdzie będę się ścigał, po zawodach będę jechał tam, gdzie bliżej. To wygodne rozwiązanie, zwłaszcza biorąc pod uwagę starty w drużynowych mistrzostwach Polski juniorów. Jeśli chodzi o obecny pobyt w Gdańsku, wyszło na plus. Skupiam się tylko na treningach, trzymaniu diety i składaniu sprzętu.

Zdunek Wybrzeże Gdańsk nie odda Karola ŻupińskiegoPodjął pan ponadto pracę u jednego ze sponsorów Wybrzeża, ale wiem że to już nieaktualne?

To praca fizyczna, a ja miałem przejściowe problemy z barkiem, który wcześniej był kontuzjowany. Już jest dobrze, ale stwierdziłem, że zimę muszę w całości poświęcić pracy nad swoim ciałem oraz sprzętem.

Podobno problem była odległość do miejsca pracy, a pan nie ma prawo jazdy, przynajmniej na razie...

Przygotowuję się do egzaminu, który czeka mnie za około miesiąc.

Czy żużlowcy nie czują się dziwnie z tym, że w wieku kilkunastu lat jeżdżą po torze przy zawrotnych prędkościach motocyklem bez hamulców, a nie mogą wyjechać na ulicę samochodem?

Jedno i drugie to inna bajka. Nie ma punktu odniesienia, naprawdę. Ja niem z tym problemu. Myślę, że każdy chce mieć prawo jazdy. Przyznam, że ciągnie mnie do jazdy samochodem. Chcę zdać egzamin za pierwszym razem, zresztą tak jak egzamin na licencję żużlową.

Casting na podprowadzające Zdunek Wybrzeże GdańskWróćmy do zimowych przygotowań. Jak one wyglądają i co zmienił pan w stosunku do tego kiedy był pan zawodnikiem Stali?

Trenuję w Gdańsku pod okiem Jarosława Hulko. Razem z Kacprem Gomólskim biegam i chodzę na boks oraz do siłowni. To nie jest dla mnie nowe, ale różnica jest taka, że wcześniej trenowałem pięć, sześć razy w tygodniu. Teraz zaliczam nawet dwa treningi dziennie.

Z Wybrzeżem pojedzie pan po awans do PGE Ekstraligi?

Nie chcę oceniać naszej siły ani składać deklaracji. Awansujmy najpierw do play-off. Na pewno będziemy zgraną ekipą i jeśli wszystko zagra, możemy sporo osiągnąć.

Jak zostać żużlowcem? Zdunek Wybrzeże zaprasza na treningi

Opinie (21)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższe spotkanie Wybrzeża

początek meczu: 11.07.2020 godz. 16:30

mecz ligowy

Jak typują inni

1

91%

30 typowań

x

0%

0 typowań

2

9%

3 typowania

TYPUJ!

Aktualna tabela

eWinner 1. Liga Żużlowa
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów 0 0 0 0 0:0 0
2 Car Gwarant Start Gniezno 0 0 0 0 0:0 0
3 eWinner Apator Toruń 0 0 0 0 0:0 0
4 Lokomotiv Daugavpils 0 0 0 0 0:0 0
5 Orzeł Łódź 0 0 0 0 0:0 0
6 Unia Tarnów 0 0 0 0 0:0 0
7 ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK 0 0 0 0 0:0 0
8 ZOOleszcz Polonia Bydgoszcz 0 0 0 0 0:0 0

Terminarz

11.07 (sob) godz.16:30 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk typuj Unia Tarnów
18.07 (sob) Lokomotiv Daugavpils ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
25.07 (sob) ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk Start Gniezno
03.08 (sob) godz.16:15 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 48:42 Car Gwarant Start Gniezno LIVE!
27.07 (sob) godz.20:15 Unia Tarnów 49:41 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!

Najczęściej czytane