Złamane nosy, kartki i... zwycięstwo Ogniwa

Jacek Główczyński
4 czerwca 2005 (artykuł sprzed 18 lat)

Ogniwo Sopot

W derby Trójmiasta AZS AWFiS Gdańsk przegrał na własnym boisku z Ogniwem Sopot 0:35 (0:8). Pierwszy kwadrans toczył się w rzęsistym deszczu, przy grzmotach. Gdy przestało padać i wymieniono... piłkę wyraźną przewagę uzyskali goście. Co ciekawe wszystkie kartki otrzymali gospodarze, ale oni też najbardziej w tym meczu ucierpieli, by wymienić dwa złamane nosy.

Punkty: Marcin Pogorzelski 15, Adam Pogorzelski 5, Krystian Pawlicki 5, Marcin Baraniak 5, karna piatka.

AZS:Zieliński, Miszczuk, Jumas - Deka (65 Sielski), Ciesiołkiewicz - Seklecki, Zaniewski, Laskowski (20 Sauer) - Kowalski - Wijatkowski, Bielawski, Wiechetek, Zając, Szadejko - Kasperek (10 Pawluk).
OGNIWO:Marcin Wilczuk, Witoszyński (55 Wantoch-Rekowski), Pionk (50 Plich) - Czyż (70 Krzemiński), Zeszutek - Iwańczuk (70 Lange), Pawlicki, A. Pogorzelski (60 Kurdelski) - Czaja (65 Kozikowski) - Podolski, Cackowski, Malochwy, Mariusz Wilczuk (70 Napiórkowski), Baraniak - M. Pogorzelski.

Czerwona kartka: Daniel Kowalski. Żółte kartki: Krzysztof Zieliński, Jakub Seklecki (wszyscy AZS AWFiS). Sędziował: Żórawski (Łódź).

Jeszcze cztery minuty przed wyznaczono godziną meczu nic nie wskazywało, że przy ul. Wiejskiej rozpocznie się mecz. Ale wkrótce potem zespoły wynurzyły się z szatni nie bacząc na ulewę i grzmoty. Od pierwszego gwizdka sędziego optyczną przewagę uzyskali przyjezdni. Choć dla nich ten mecz nie miał żadnego znaczenia. To akademicy potrzebują punktów, aby uniknąc degradacji.

Gdybyśmy zaczęli odpuszczać to przestalibyśmy grać w rugby, a stalibyśmy się piłkarzami. AZS nawet bardzo lubimy, ale oni mogą sobie poradzić bez punktów na nas. Akademicy mają swój los w swoich rękach - podkreślał Grzegorz Kacała, trener Ogniwa. Jednak, gdyby dzisiaj gospodarze wywalczyli remis, to za i za tydzień taki wynik by ich urządzał. A tak, aby się utrzymać, muszą wygrać w Warszawie ze Skrą.

Zanim poczekaliśmy się punktów, przydarzyła się kontuzja. Mariusz Kasperek, wychowanek Ogniwa, obecnie broniący barw AZS, złamał nos. Kilkanaście minut później podobna pzykrość spotkała jego klubowego kolegę, Jakuba Laskowskiego.

Jednak pierwsze nieporozumienia między zespołami zaczęły się od... piłki. - Weźcie lepszą piłkę. Wyrzućcie tego ogórka - zachęcał podopiecznych Sylwester Hodura, drugi szkoleniowiec Ogniwa. - Nie róbcie tego. To jest piłka z mistrzostw Europy - napominał z kolei swój zespół Jerzy Jumas. Wreszcie stanęło na zdaniu Ogniwa. - W czym nasza piłka była lepsza? Tamta nie miała bieżnika. To tak jakby wymieć łysą oponę na dobrą. Dzisiaj ten defekt był tym bardziej widoczny, gdyż było ślisko - wyjasniał trener Kacała.

W 23. minucie, już sopocką piłką przyłożył A. Pogorzeslski. Na nic zdała się ofiarna interwencja Michała Pawluka, który wyrzucił kapitana Ogniwa na chorągiewkę w rogu boiska. Punkty zostały uznane. Wynik pierwszej połowie po karnym ustalił młodszy z braci Pogorzelskich. W tym okresie AZS grał w liczebnym osłabieniu, gdyż kartkę dostał Zieliński.

- Panowie, posiłbym o jedno. Skoncetrujcie się na chwycie i podaniu - apelował do kolegów Wojciech Czaja. Pomogło. Po przerwie Ogniwo grała dokładniej, co od razu znalazło odzwierciedlenie w wyniku. Jednak akademicy "posypali" się na dobre, gdy przyszło bronić im się 13 na 15, bo otrzymali żółtą i czerwoną kartkę.

- Był to chyba nasz najsłabszy skład w tej rundzie. Mając to na uwadze, to zagraliśmy nawet dobre zawody. Nie rozumiem postawy Ogniwa. Wiedzieli, że za tydzień mamy ważny mecz w Warszawie, a mimo to nas prowokowali. Jeśli zatem do zawodników mam jakieś zastrzeżenia to tylko za kartki. Mimo to wierzę, że na Skrę zmobilizujemy silniejszy skład, gdyż dojdą choćby Matusiak i Tymoszuk - zadeklarował trener Jumas.

- O tym, kto prowokował, wykorował sędzia, przydzielając kartki. To nie my machaliśmy rękami. Generalnie po raz kolejny zagraliśmy lepiej w drugiej połowie niż w pierwszej. Na początku było za dużo błędów. Może było to winą deszczu, a może dał się we znaki brak przez trzy ostatnie tygodnie treningu "15" - zastanawiał się Kacała.

W drugi meczu o miejsca 7-10 Folc Warszawa pokonał Skrę Warszawa 33:10 (19:5).

sam pedal jestes a jak nie potraficoe grac to nie winna ogniwa tylko wasza
    ogniwo pokojnie chcialo mecz zagrac to azs sie spiol i stracili ludzi na skre barany

• 0 0

• AZs

baby ruscie paluszkami za tyg a wam je pourywamy szykujcie sie na nie zle lanie kazdy w polsce wie ze gracie jak geje

• 0 0

• do azs

proponuje najpierw posiedziec nad polskim bo ilosc bledow w tak krotkim zdaniu przeraza.Bardzo sie boimy i na pewno nie wyjdziemy z szatni

• 0 0

• mysle ze te teksty sa nie na miejscu i jesli zalezy wam na polskim rugby to zaznijcie pisac o konkretnych sprawach a nie polakac i zalic sie na forum.

• 0 0

• do pana glowczynskiego

jak pan decyduje sie na pisanie o rugby to prosze o nie wypisywanie glupot tylko o porzadne artykuly . i tak na marginesie Mariusz Kasperek to wychowanek pruszczanskiej druzyny a zajac ma na nazwisko Zajkowski.

9 Budo 2011 Aleksandrów Łódzki 13 2 0 11 167:387 -22
Każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny zagrają o złoty medal, a dwie kolejne o brązowy. Gospodarzem meczów będą zespoły wyżej klasyfikowane w tabeli. Nikt nie spada bezpośrednio.

Klub Budo 2011 Aleksandrów Łódzki wycofał się z rozgrywek 27 marca 2024 roku. Wyniki uzyskane przez tę drużynę zostały utrzymane. Kolejne mecze weryfikowane są jako walkowery (25:0 i 5 punktów) na korzyść rywali 25:0, a na zespół wycofany nakładana jest kara 0:25 i -10 punktów.