Zostańcie z nami

1 grudnia 2003 (artykuł sprzed 20 lat)
PZU Życie Zagłębie Lubin wzięło odwet na gdańskich akademikach, którym na inaugurację niespodziewanie zostawiło komplet punktów. W miedziowej stolicy niespodzianki być nie mogło. DGT AZS AWFiS przegrał 22:28 (9:18).

DGT: Sibiga, Głębocki - Janusiewicz 1, Wita, Stefański 5, Markuszewski 1, Malandy 2, Pilch 6, Nyćkowiak 3, Jachlewski, Waszkiewicz 4.

Po powrocie z Lubina gdańszczanie mieli wrażenie, że ulegli zbiorowej fatamorganie. Dopiero ponowne spojrzenie w meczowy protokół pozwoliło im utwierdzić się w przekonaniu, że z ich zmysłami wszystko jest w porządku, jedynie ogólnopolskie media próbują zubożyć ich dorobek o dwie bramki, dodając że zdobyli ich tylko 20.

A trafianie do lubińskiej siatki nie było wcale proste. Szybko z gry wypadł kontuzjowany Michał Janusiewicz, zaś kiepski dzień miał Paweł Wita. Druga linia musiała zatem grać w zestawieniu 19-, 20-latków. Najczęściej tworzyli ją: Mieszko Nyćkowiak, Michał Waszkiewicz i Łukasz Stefański. Ten ostatni zresztą rzutem z karnego dał gdańszczanom prowadzenie 1:0. Jeszcze w 4 minucie Marcin Pilch, a w 13 Mieszko Nyćkowiak, rzucali na remis (2:2 i 6:6), ale na tym skończyły się miłe chwile. Od stanu 10:8 aż do przerwy udane akcje Zagłębia zdołał przedzielić jedynie Pilch.

Marcin Markuszewski, Nyćkowiak, Damian Malandy i Waszkiewicz byli zdobywcami bramek, dzięki którym goście zniwelowali straty z 16:26 do 20:25. Niestety, końcówka, mimo że Marcin Głębocki bronił z 50-procentową skutecznościa, należała do rywali.

- O naszej przegranej zadecydowało ostatnie 10 minut pierwszej połowy, kiedy oddaliśmy serię nieskutecznych rzutów, często zbyt pochopnie, i byliśmy kontrowani. Po zmianie stron w młodzieżowym zestawieniu zagraliśmy na tyle poprawnie, że obserwatorzy meczu stwierdzili, iż źle się stanie, jeśli zabraknie nas na parkietach ekstraklasy w przyszłym sezonie - podkreśla Wojciech Nowiński, pierwszy szkoleniowiec akdemików.

Pozostałe wyniki 12. kolejki:
MMTS Kwidzyn - Wisła Płock 31:30 (12:15), AZS AWF Biała Podlaska - Vive Kielce 14:32 (8:14), Gwardia Opole - Śląsk Wrocław 29:38 (16:16), MOSiR Zabrze - Chrobry Głogów 17:17 (8:5), Warszawianka - Olimpia Piekary Śląskie 27:25 (13:14).