Zwycięska inauguracja

22 września 2006 (artykuł sprzed 17 lat)
Na inaugurację turnieju z okazji XV-lecia Naftoportu siatkarki Energi Gedania pokonały Piasta Szczecin 3:0 (25:15, 25:23, 25:23), a Fokus Bydgoszcz bez straty seta zwyciężył AZS AWF Poznań. W sobotę rozgrywki będą kontynuowane w gdańskiej hali przy ul. Kościuszki od godziny 11.00. Dla publiczności wstęp wolny.

Dla podopiecznych Leszka Milewskiego był to pierwszy mecz w okresie przygotowawczym. - Postawiłem na ten zawodniczki, które najdłużej trenują oraz są w pełni zdrowe - podkreślał szkoleniowiec gospodyń. Spotkanie rozpoczęło się od autowej zagrywki Ewy Ślusarz, ale później do nowej rozgrywającej Energi Gedania nie można było mieć najmniejszych zastrzeżeń. Wielokrotnie jej wystawy gubiły blok rywalek i atakujące mogły zbijać na "czystej" siatce. W pierwszym secie szczecinianki nie miały wiele do powiedzenia. Przewaga gedanistek systematycznie rosła: 3:1, 8:4, 13:7, 20:13. Grę przy pierwszej piłce setowej atakiem z krótkiej skończyła Dominika Kuczyńska.

Walka rozgorzała w dwóch kolejnych partiach. Jednak emocje wynikały głównie z tego, że drużyna prowadząca wysoko nie potrafiła utrzymać przewagi. W drugim secie gra Piasta załamała się, gdy przyjezdne miały przewagę 17:9! Gdańszczanki zaczęły odrabiać straty, gdy na zagrywkę weszła Berenika Tomsia. W atku nie myliły się w tym czasie głównie Emilia Reimus i Marta Szczygielska, a kiedy trzeba był stawiany szczelny blok. Efekt - prowadzenie Energi Gedania 20:18! Ostatnie akcje seta należały już do Anny Sołodkowicz, która przy drugiej piłce setowej popisała się zagraniem blok-aut.

W trzecim secie grano punkt za punkt do wyniku 7:7. Gdy zrobiło się19:12 dla gospodyń, wydawało się, że Piast skapitulował. Tymczasem szczecinianki odrodziły się, gdy przyszło bronić piłki meczowe. Pierwszą gdańszczanki miał już przy wyniku 24:19. Mecz przedłużyły udane ataki ze środka Pauliny Dutkiewicz, zagrywka Pauliny Chojnackiej oraz atak Kingi Kasprzak. Dopiero za piątym podejściem grę udało się skończyć zbiciem ze skrzydła Sołodkowicz.

- Jak na pierwszy mecz po wakacjach drużyna zaprezentowała się poprawnie. Szczególnie jestem zadowolony z walki, które dziewczyny podjęły w drugim secie. W przekroju całego pojedynku najbardziej trzeba pochwalić grę blokiem. W sobotę spróbujemy ograć AZS. Ich dzisiejszy występ przeciwko bydgoszczankom pokazał, że to jest drużyna w naszym zasięgu - ocenia trener Milewski.

ENERGA GEDANIA - Piast Szczecin 3:0 (25:15, 25:23, 25:23)

ENERGA GEDANIA: Ślusarz, Reimus, Tomsia, Kuczyńska, Szczygielska, Sołodkowicz, Siwka (libero) oraz Kruk, Nuszel.
PIAST: Związek, Chojnacka, Rolińska, Kasprzak, Dutkiewicz, Szymańska, Benderska (libero) oraz Bury, Róg, Kowalska.

Fokus Bydgoszcz - AZS AWF Poznań 3:0 (25:15, 25:22, 25:15)
FOKUS: Kowalkowska, Liniarska, Ciaszkiewicz, Śrutowska, Kuligowska, Naczk, Leśniewicz (libero) oraz Łunkiewicz, Szajek.
AZS AWF: Szeluchina, Wiśniewska, Czerwińska, Wellna, Gramyka, Archangielska, Styskal (libero) oraz Frąckowiak, Żalińska, Ordak.