• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wycieczka rowerowa na cmentarz mennonicki w Stogach Malborskich

maj 6

poniedziałek

Gdańsk
Wstęp wolny

w każdą niedzielę (do 22.12), godz. 10:00

Wstęp wolny
Nawiązując do tematu Wszystkich Świętych postanowiliśmy odwiedzić zabytkowy cmentarz mennonicki w Stogach Malborskich. Żeby mówić jednak o cmentarzach mennonickich, należałoby zapoznać się najpierw z Mennonitami i ich historią.

Kim byli więc Mennonici?

Mennonici to jeden z odłamów anabaptyzmu, który w wyniku prześladowań zmuszony był opuścić Holandię i szukać swego miejsca gdzieś indziej w Europie. W Polsce Mennonici osiedlali się między innymi na Żuławach oraz w Dolinie Dolnej Wisły, na terenach dotychczas nie zamieszkanych, dając początek tzw. kolonizacji olęderskiej. Byli niezwykle pracowici, wykazywali się ogromną zręcznością i kunsztem jeśli chodzi o osuszanie bagien. Do ciekawostek zaliczyć można również istniejący do dzisiaj, ponad 90-kilometrowy wał przeciwpowodziowy ochraniający żuławskie i powiślańskie miejscowości. Stworzyli oni kulturę o niezwykle surowych obyczajach i zasadach, ich "religią" była praca. W związku z licznymi dramatycznymi wydarzeniami politycznymi w Gdańsku końca XVIII w. i początku XIX w. Mennonici zaczęli opuszczać tereny Polski. Pozostawili po sobie ciekawą kulturę materialną: zadbane wioski, schludne i czyste chałupy, a przede wszystkim cmentarze o fantazyjnych nagrobkach. Ciekawostką kolarską jest fakt, że: w rodzinie mennonitów wychowywany był Floyd Landis, zwycięzca Tour de France w 2006 r.

Cmentarze mennonickie:

Cmentarze mennonickie zakładane były zwykle w znacznym oddaleniu od wsi, co przyczyniło się w efekcie do tego że stosunkowo dużo nagrobków przetrwało do dziś, w przeciwieństwie do łatwo dostępnych cmentarzy lokalizowanych w obrębie wsi.

Charakterystycznym elementem cmentarzy mennonickich są tzw. stele, czyli pionowo ustawione płyty nagrobne wykonywane z kamienia lub, w przypadku mniej zamożnych rodzin, z drewna. Wyjątkowy eksponat można zobaczyć w lapidarium w nowodworskim Muzeum Żuławskim. Jest to odnaleziona w 1997 roku w Cyganku drewniana stela z 1876 roku. Stela wykonana z drewna modrzewiowego pomalowana szarą farbą miała imitować kamień. Z uwagi na nietrwałość materiału niewiele drewnianych steli przetrwało do dziś.
W Polsce, największy z cmentarzy mennonickich znajduje się we wsi Stogi Malborskie, gdzie właśnie zamierzamy się udać. Obecnie znajduje się na nim około dziewięćdziesiąt oryginalnych nagrobków kamiennych z XIX i 1. połowy XX w. Mają one formę tzw. steli, czyli pionowych prostokątnych płyt, zwykle zakończonych od góry trójkątnym tympanonem, na których umieszczano inskrypcje ku czci zmarłego i wersety z Biblii. Bardzo interesująca jest bogata symbolika nagrobna, wśród której pojawiają się takie elementy jak: zgaszona pochodnia, złamane drzewo, uskrzydlona klepsydra, gałązka bluszczu lub palmy, gołębica, gwiazda, słońce i wiele innych, tworząc niekiedy bardzo rozbudowany i skomplikowany przekaz symboliczny. Trzeba jednak zaznaczyć, że większość z tych znaków ma charakter ogólnochrześcijański i nie należy ich przypisywać wyłącznie inwencji religijnej menonitów.

Inne cmentarze mennonickie zobaczyć można w Wikrowie, Różewie, Stawcu, czy Szaleńcu, a także wielu innych wsiach. Ciekawym obiektem jest Cmentarz Jedenastu Wsi w Cyganku. Jest to lapidarium złożone z kilkudziesięciu nagrobków pochodzących z różnych zniszczonych cmentarzy żuławskich. Są tam też kamienie polne z wykutymi gmerkami i inicjałami z XVII - XVIII wieku odkryte w fundamentach budynku gospodarczego.
Chcąc zapoznać się z historią mennonicką warto wybrać się Szlakiem Rowerowym Mennonitów.

Więcej ciekawych informacji znajdziecie na stronie pana Pawła Buczkowskiego - Żuławy.info

Główny cel naszej wycieczki:

Głównym celem naszej wycieczki jest największy z cmentarzy mennonickich, mieszczący się w miejscowości Stogi Malborskie. Udamy się tam jadąc głównie bocznymi drogami asfaltowymi, a dystans wycieczki zależeć będzie od naszego wyboru powrotu. Jeśli w drodze powrotnej, w Tczewie zdecydujemy się na pociąg, kilometraż wycieczki zamknie się w 75 km. Jeśli całą trasę będziemy chcieli pokonać rowerem, ostateczny dystans zwiększy się o kolejne 35 km ;)

Dystans: 75 km lub 110 km

Tempo jazdy: Turystyczne, ale bez zamulania, czyli między: 18 a 25 km/h

W trasie towarzyszyć nam będzie Rowerowy Szlak Mennonicki oraz Szlak Motławski.

Planowana trasa wycieczki:

Kliknij na mapę i zapoznaj się ze szczegółami trasy mat. Traseo.pl / Openstreetmap.org


Zbiórka:

Niedziela, 2 listopada, godz. 8.50 / wyjazd o godz. 9.00
Gdańsk, parking przed Urzędem Wojewódzkim, ul. Okopowa.
Powrót w to samo miejsce, przed zmrokiem.

Wycieczkę prowadzą: Krzysztof Kochanowicz i Piotr Książek

PS. Jeśli macie jakieś pytania, piszcie na maila: gr3miasto@gmail.com

Informacja o biletach

Regulamin uczestnictwa:

-Uczestnictwo oczywiście BEZPŁATNE,
-Wycieczki przeznaczone są tylko dla osób pełnoletnich


Sprzęt / akcesoria:

-Każdy z uczestników wycieczki powinien zabrać ze sobą sprawny rower oraz na wypadek awarii odpowiednie narzędzia, jak również przynajmniej 1 zapasową dętkę (nie łatki!)
-Organizatorzy wycieczki nie są serwisantami. Mogą ewentualnie pomóc w drobnej naprawie, jednak nikt z prowadzących nie będzie przerywać wycieczki w razie poważniejszej awarii
-Kaski nie są obowiązkowe. Każdy z uczestników wybiera się z nami na własną odpowiedzialność!

Warto zabrać ze sobą?

-oświetlenie (na wypadek słabej widoczności na jezdni)
-odpowiednią odzież adekwatną do pogody,
-prowiant na drogę i zapas picia (po drodze zatrzymujemy się tylko w wyznaczonych miejscach)
-koleżankę, kolegę, żonę, męża, rodziców…
….ewentualnie nastawienie na poznanie kogoś nowego;)
-a przede wszystkim dobry humor, bo marud nie zabieramy!

Opinie

03.05 g.18.30
MKS Dąbrowa Górnicza
03.05 g.20.30
Podbeskidzie Bielsko-Biała
04.05
Budo 2011 Aleksandrów Łódzki
0:25 walkower
04.05 g.16.00
Juvenia Kraków
04.05 g.17.30
GKS Tychy
01.05 g.12.00
Pogoń II Szczecin
28.04 g.18.00
Zagłębie Lubin
28.04 g.12.40
Resovia
27.04 g.17.30
Stal Rzeszów
27.04 g.17.30
Icon Sea Czarni Słupsk