Arka Gdynia - GKS Katowice 0:1. Goście w ekstraklasie, gospodarze w barażach

Jacek Główczyński
26 maja 2024, godz. 16:55
Opinie (714)

Arka Gdynia - GKS Katowice 0:1. Blisko 13-tysięczna widownia

Arka Gdynia przegrała u siebie z GKS Katowice 0:1 (0:1). Zwycięskiego gola strzelił Adrian Błąd, który w 2017 roku zdobył Puchar Polski z... żółto-niebieskimi. Goście wywalczyli awans do ekstraklasy, a gospodarzom pozostała gra w barażach. 30 maja o godzinie 20:30 zmierzą się przy ul. Olimpijskiej z Odrą Opole, a grono nieobecnych powiększą: kontuzjowany Martin Dobrotka i pauzujący za kartki Sebastian Milewski. Drugą parę utworzą Motor Lublin - Górnik Łęczna. Te zespoły, które wygrają w tych spotkaniach, 2 czerwca o godz. 18 staną naprzeciw siebie, by zagrać o awans do piłkarskiej elity, a mecz zorganizuje klub wyżej obecnie notowany w tabeli.

Czubak

Rezerwowi: 33 Depka, 8 Sidibe, 9 Gaprindaszwili, 17 Turski, 19 Szymański, 28 Górecki, 31 Staniszewski, 38 Predenkiewicz, 39 Lipkowski

Bergier

Rezerwowi: 33 Szczuka, 3 Janiszewski, 8 Aleman, 13 Jaroszek, 17 Marzec, 18 Arak, 19 Pietrzyk, 21 Baranowicz, 31 Shibata
  • 60' 21 Skóra Zmiany 39 Lipkowski
  • 60' 13 Azacki Zmiany 9 Gaprindaszwili
  • 67' 11 Adamczyk Zmiany 8 Sidibe
  • 82' 20 Borecki Zmiany 17 Turski
Zmiany Zmiany
  • 69' 10 Mak Zmiany 17 Marzec
  • 76' 16 Rogala Zmiany 31 Shibata
  • 83' 7 Bergier Zmiany 18 Arak
  • 83' 23 Wasielewski Zmiany 13 Jaroszek
Bramki Bramki
  • 26' Błąd
  • 19' Milewski
Kartki Kartki
  • 15' Bergier

Arka Gdynia - GKS Katowice. Odpalone race

GKS Katowice w ekstraklasie

przed tygodniem Arka przegrała rywalizację o 1. miejsce w końcowej tabeli Fortuna 1. Ligi na rzecz lokalnego rywala

Lechia Gdańsk - Arka Gdynia 2:1. Wystaw oceny piłkarzom i trenerom oraz zobacz zdjęcia i video z 46. derbów Trójmiasta

W ostatniej akcji derbów nie tylko nie zyskała rzutu karnego, który mógłby okazać się na wagę awansu do ekstraklasy, ale jeszcze straciła Stolca, który nie może zagrać z GKS po 8. żółtej kartce. Odwołanie od kary nic nie dało. Miejsce na lewej obronie i opaskę kapitana przejął od niego Azacki

Arka Gdynia nie dostała ewidentnego karnego? Trener i Zbigniew Boniek tak uważają

po czerwonej kartce w derbach nie zagra też Hafez, a na ławce usiadł Sidibe, który doznał w Gdańsku urazu. Ponadto po raz pierwszy w I-ligowej "20" 18-letni obrońca Górecki z IV-ligowych rezerw

Czy Arka Gdynia się pozbiera? Jakie problemy? Bezpośredni awans czy baraże?

innego typu reperkusje po derbach dotkną gdyński klub

Lechia Gdańsk wystawi Arce Gdynia fakturę za derby Trójmiasta

obecnie jednak pełna koncentracja się wyłącznie na meczu z GKS

Arka Gdynia nie kombinuje, ale jest gotowa zmodyfikować grę. Jakie będą absencje?

w Arkę wierzą ludzie biznesu, gdyż grono akcjonariuszy piłkarskiej spółki powiększyło się o 4 nowe podmioty, a do kasy klubu wpłynie blisko 6,5 mln zł, którą mają pozwolić spłacić część długów oraz zainwestować w infrastrukturę

Arka Gdynia ma czterech nowych akcjonariuszy. Kibice "motywowali" piłkarzy

jednak to wydarzenie zostało "przykryte" przez wizytę kibiców na treningu piłkarzy Arki i ich specyficzną "motywację"

Arka Gdynia komentuje: Uderzenie w wizerunek klubu, sytuacja nie do przyjęcia

na boisku Arka musi znaleźć liderów, o czym mówił nam Dobrotka, który już przedłużył w Gdyni kontrakt o kolejny sezon

Martin Dobrotka: Nie mam problemu powiedzieć, co myślę. Przeczytaj wywiad z najstarszym obecnie piłkarzem Arki Gdynia

na trybunach ma być rekord frekwencji tego sezonu w Gdyni i poprawiony wynik z jesiennych derbów, które zgromadziły na widowni 11 473 kibiców

Arka Gdynia zapełni stadion na najważniejszy mecz. Marc Navarro na dłużej

GKS wiosną zdobył aż 35 punktów w 15 meczach i wciąż jest w grze o bezpośredni awans, mimo że po ostatniej ubiegłorocznej kolejce był 11. w tabeli ze stratą 10 punktów do Arki, która wówczas była liderem

Zobacz jak wyglądała tabela po ostatniej ubiegłorocznej kolejce

GKS wygrał cztery ostatnie mecze z imponującym bilansem bramek 18:5. Trener Górak nie zmienia "11", bo wie, że jeśli katowiczanie wygrają też w Gdyni, będą w ekstraklasie
Najlepszy snajper GKS - Bergier ma 13 goli, tyle co Kobacki (ARKA Gdynia). Wspólnie dzielą 4. miejsce wśród najlepszych snajperów Fortuna 1. Ligi. Wiceliderami są Czubak i Sekulski z Wisły Płock (po 15 trafień), a zdecydowanym liderem - Rodado z Wisły Kraków - 22 bramki
w "11" GKS dwaj byli piłkarze Arki: Błąd (GKS Katowice), który w 2017 roku w Gdyni świętował zdobycie Pucharu Polski, a w kolejnym sezonie zakotwiczył w Katowicach oraz Repka (GKS Katowice), który w 2018 roku podpisał kontrakt z Arką, ale nigdy w niej nie zagrał, bo od razu został skierowany na wypożyczenie do Głogowa. Natomiast na ławce kolejny eksarkowiec - Aleman
kolejki przy wejściu na stadion
do ostatniego miejsca wypełniony sektor gości, tam również, podobnie jak na miejscowych trybunach, dominuje kolor żółty
brawa z trybun, gdy spiker przedstawia nowych akcjonariuszy Arki
wszystkie mecze ostatniej kolejki mają rozpocząć się o godz. 15. Równolegle relacjonować będzie mecz z Legnicy

LIVE: Miedź Legnica - Lechia Gdańsk

gdy rozpocznie się mecz żużlowców, który jest przełożony z godz. 14 na 15:05, ruszymy też z relacją ze stadionu przy ul. Zawodników

Live żużel: Energa Wybrzeże Gdańsk -H.Skrzydlewska Orzeł Łódź

piłkarze wychodzą na prezentację przy dźwiękach Roty Arki
Arka żółte koszulki, niebieskie spodenki, GKS czarne stroje
w wyniku losowania kapitanów Azackiego (ARKA Gdynia) i Jędrycha (GKS Katowice) Arka rozpocznie i będzie atakować na bramkę, za którą siedzą goście
piłkarze ustawieni na środku boiska, trwa oczekiwania na sygnał, aby wszystkie mecze ostatniej kolejki rozpocząć o tej samej porze
1'
godz 15:03 rozpoczęła od środka Arka, a konkretnie Borecki (ARKA Gdynia)
1'
zablokowany strzał Adamczyka (ARKA Gdynia) sprzed pola karnego
2'
przerzut z własnej połowy w pole karne GKS, ale zbyt mocny. Piłkę przejął Kudła (GKS Katowice)
3'
Czubak niczym skrzydłowy, ruszył prawą flanką, ale w polu karnym podawał niecelnie
3'
trwa napór Arki. Zablokowany strzał Kobackiego (ARKA Gdynia). Będzie korner
3'
"Arka gol" - z trybun
4'
Kudła (GKS Katowice) wybił piłkę "wkręcaną" w jego pole bramkowe przez Navarro (ARKA Gdynia) z rzutu rożnego
6'
oprawa na sektorze dopingowym Arki
6'
"Wasz strach, nasza siła" - czytamy na oprawie
7'
po długim przerzucie od Navarro (ARKA Gdynia) Czubak znalazł się sam na sam z bramkarzem. Jego strzał obronił bramkarz, ale zapewne gola i tak by nie było, gdyż wydawało się, że był spalony, a i Karol mógł faulować jeszcze obrońcę. Sędzia czekał do końca, mając świadomość, że zawsze będzie mógł odwołać się do VAR
9'
nieudane ataki skrzydłami z obu stron
10'
sędzia tylko ustnie upomina Jędrycha (GKS Katowice), choć wydawało się, że za wypchnięcie Czubaka za linię boczną aż pod bandy, należy się kartka
12'
Bergier pakuje piłkę do siatki Arki, ale sędzia gola nie uznał, a odgwizdał faul na Azackim (ARKA Gdynia)
13'
strzał Czubaka po ziemi. Dobrze ustawiony Kudła (GKS Katowice) złapał piłkę, ale też uderzenie w środek bramki
14'
na razie posiadanie piłki 70:30 na korzyść Arki
14'
Borecki (ARKA Gdynia) skiksował we własnym polu karnym i będzie korner dla GKS
14'
Kozubal (GKS Katowice) dośrodkował z narożnika boiska, a po strzale Maka rykoszet i kolejny korner
15'
z narożnika boiska jeszcze raz Kozubal (GKS Katowice). Zamieszanie w "16" Arki. Bergier zaatakował w polu bramkowym Lenarcika (ARKA Gdynia), który już łapał piłkę
kontuzja
15'
Lenarcik (ARKA Gdynia) wymaga pomocy medycznej, do rozgrzewki ruszył Depka (ARKA Gdynia)
15'
Żółtą kartką został ukarany Bergier (GKS Katowice).
16'
Lenarcik (ARKA Gdynia) może kontynuować grę
16'
odpalona pirotechnika na sektorze dopingowym Arki
17'
sędzia przerwał mecz, piłkarze schodzą do ławek rezerwowych
18'
oczekiwanie aż dym się rozejdzie
19'
gra wznowiona
19'
Żółtą kartką został ukarany Milewski (ARKA Gdynia).
20'
Bergier główkował nad poprzeczką
21'
Lenarcik (ARKA Gdynia) złapał piłkę, którą z autu w jego pole karne wrzucił Wasielewski (GKS Katowice)
22'
niespotykana sytuacja, Milewski (ARKA Gdynia) został przewrócony przed własnym polem karnym przez... sędziego
23'
rajd Kobackiego (ARKA Gdynia) lewym skrzydłem zakończony technicznym strzałem, ale w słupek
24'
Koubal tak szybko rozegrał rzut wolny, że zaskoczył tym nie tylko piłkarzy Arki, ale i... GKS. Piłkę spokojnie przejął Lenarcik (ARKA Gdynia)
25'
Skóra (ARKA Gdynia) potrzebuje pomocy medycznej
26'
[0:1] GKS Katowice STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Błąd. Po przechwycie GKS szybko rozegrał piłkę i Błąd uderzył technicznie sprzed pola karnego po tzw. długim rogu. Lenarcik się wyciągnął, ale nie sięgnął piłki
26'
wielka radość wśród piłkarzy GKS, w tym wśród rezerwowych, ale Błąd (GKS Katowice), z racji tego, że grał w Arce, pokazuje, że on nie będzie manifestował radości z gola
27'
Arka przegrywa, a to oznacza, że na razie w ekstraklasie jest GKS, który musi wygrać, aby objąć 2. miejsce w końcowej tabeli. Arce do tego wystarczy remis
29'
"Tylko zwycięstwo" - przypominają kibice gości
30'
w sektorze gości radosne śpiewy, część kibiców już pozbyła się żółtych koszulek
33'
zablokowany strzał Błąda (GKS Katowice) sprzed pola karnego i będzie rzut rożny GKS
34'
Kozubal (GKS Katowice) dośrodkował z narożnika boiska, Bergier zgrał głową, a Mak (GKS Katowice) uderzył z pierwszej piłki, ale nie trafił
36'
Navarro (ARKA Gdynia) nie dał się nabić piłką przez Rogalę (GKS Katowice), który szukał kolejnego kornera. Od bramki grę wznowi Lenarcik (ARKA Gdynia)
37'
celny strzał Adamczyka (ARKA Gdynia), ale też pewna interwencja Kudły (GKS Katowice)
38'
Lenarcik (ARKA Gdynia) złapał piłkę po dośrodkowaniu Błąda (GKS Katowice)
40'
posiadanie piłki już po 50 procent, po 3 strzały z obu stron, ale prowadzi GKS, który jedyne celne uderzenie zamienił na gola
41'
faulowani przed polem karnym Kobacki (ARKA Gdynia) i Czubak, ale sędzia puszcza grę. Kończy się strzałem Adamczyka (ARKA Gdynia) po nogach obrońców i piłką w rękach Kudły (GKS Katowice)
43'
Navarro (ARKA Gdynia) zainicjował kontrę, ale podał zbyt mocno i Czubak nie miał żadnych szans, aby dogonić piłki
45'
co najmniej 3 minuty doliczone do pierwszej połowy
kontuzja
45+1
zderzenie Kozubala (GKS Katowice) i Boreckiego (ARKA Gdynia) w środku boiska, piłkarz Arki potrzebuje pomocy medycznej, choć sędzia uznał, że ton gdynianin faulował
45+2
rozgrzewa się Staniszewski (ARKA Gdynia)
45+2
Borecki (ARKA Gdynia) może kontynuować grę
45+3
Dobrotka (ARKA Gdynia) dobrze przed własną bramką blokował Bergiera i piłkę przejął Lenarcik (ARKA Gdynia)
45+3
Kobacki (ARKA Gdynia) zagrał wzdłuż pola bramkowego i nikt nie chciał przejąć tej piłki
45+3
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. ARKA GDYNIA - GKS KATOWICE 0:1
W tym momencie Arka jest poza bezpośrednim awansem do ekstraklasy, a należy on do GKS. Jednak gdynianie mają jeszcze drugą połowę, aby doprowadzić co najmniej do remisu, gdyż podział punktów to im da awans. Gdyby musieli zagrać baraż, to nie zagra w nim Milewski, który otrzymał 8. żółtą kartkę.
Gospodarze rozpoczęli z dużym animuszem, ale pod bramką przeciwnika znów brakowało skuteczności. Najbliżej powodzenia był Kobacki (ARKA Gdynia), po którego strzale piłka obiła słupek.
GKS zdobył prowadzenie po stracie Arki na własnej połowie. Gola strzelił Błąd (GKS Katowice), który w 2018 roku jako piłkarz... Arki cieszył się z Pucharu Polski.
Po stracie gola z gospodarzy jakby "zeszło powietrze". Od tego momentu grali dużo gorzej, nie atakowali już tak jako wcześniej, a gra się wyrównała.
w przerwie dyrektor Arki - Bień i jedna z klubowych legend - Boguszewicz wręczają nagrody dla młodych piłkarzy, którzy uczestniczyli w turnieju "Śledzik Cup". Grało 10 drużyn, a rozgrywki zorganizowali: AP KP Gdynia oraz Stowarzyszenie Kibiców Gdyńskiej Arki w ramach Projektu Kibice Razem Arka Gdynia
oklaski z trybun, bo młodzi piłkarze biegną rundę honorową po murawie gdyńskiego stadionu
przypomnijmy, że bezpośredni awans do ekstraklasy czeka na dwóch najlepszych drużyn, a cztery następne zespoły 30 czerwca rozpoczną baraże według klucza 3. drużyna tabeli ugości 6., a 4. - 5. Następnie zwycięzcy tych meczów zagrają o trzecie miejsce premiowane awansem
Oficjalna frekwencja 12 821 kibiców
46'
drugą połowę od środka rozpoczął GKS
46'
żaden z trenerów w przerwie nie zdecydował się na zmiany
46'
szczęście przy Arce, gdyż w dwójkowej akcji GKS w polu karnym potknął się Mak (GKS Katowice), do którego podawał Bergier
48'
Bergier z rzutu wolnego kopnął piłkę wysoko nad bramką
49'
leży znowu Borecki (ARKA Gdynia), ale tym razem pozbierał się o własne nogi
50'
Navarro (ARKA Gdynia) źle dośrodkował, od bramki Kudła (GKS Katowice)
52'
zaskakujący, celny strzał sprzed pola karnego Skóry (ARKA Gdynia), szkoda tylko, że w środek bramki
52'
"Żółto-niebiescy" - z trybun
54'
Błąd (GKS Katowice) celnie główkował po dośrodkowaniu Komora (GKS Katowice). Lekka uderzona piłka nie sprawiła kłopotów Lenarcikowi (ARKA Gdynia)
54'
rzut rożny dla GKS
55'
po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Kozubala (GKS Katowice) z kontrą wyszła Arka. Kobacki (ARKA Gdynia) biegł z piłką sam, ale został dogoniony przez Błąda (GKS Katowice) i stracił futbolówkę
57'
koronkowa akcja Arki z dużą liczną podań, ale to w polu karnym Skóry (ARKA Gdynia) już było niecelne
57'
zablokowany strzał z dystansu Marcjanika (ARKA Gdynia)
59'
Marcjanik (ARKA Gdynia) zablokował strzał z dystansu Wasielewskiego (GKS Katowice)
59'
Arka przygotowuje podwójną zmianę, Lipkowski (ARKA Gdynia) i Gaprindaszwili (ARKA Gdynia) przygotowani do wejścia do gry
60'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Skóra, w jego miejsce wchodzi Lipkowski.
60'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Azacki, w jego miejsce wchodzi Gaprindaszwili.
61'
Lipkowski (ARKA Gdynia) zajął miejsce na lewej obronie, a Gaprindaszwili (ARKA Gdynia) na prawym skrzydle
62'
Gaprindaszwili (ARKA Gdynia) dośrodkował, piłka wybita poza boisko, Błąd (GKS Katowice) sygnalizuje, że był faul, sędzia uspokaja Dobrotkę (ARKA Gdynia) i wskazuje na rzut rożny
63'
po dośrodkowaniu Navarro (ARKA Gdynia) z narożnika boiska pierwsza nie przeszła pierwszego obrońcy GKS
64'
"Tylko Gieksa" - z sektora gości
65'
Dobrotka (ARKA Gdynia) protestuje, ale sędzia odgwizdał jego faul na Repce 20 metrów od bramki
66'
Bergier z rzutu wolnego uderzył nad bramką
66'
przygotowuje się do wejścia Sidibe (ARKA Gdynia)
67'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Adamczyk, w jego miejsce wchodzi Sidibe.
68'
Gaprindaszwili (ARKA Gdynia) celnie uderzył sprzed pola karnego. Nie był to jednak mocny strzał i Kudła (GKS Katowice) złapał piłkę
69'
GKS Katowice przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Mak, w jego miejsce wchodzi Marzec.
70'
kibice wciąż wierzą, z jednego sektora pytanie: "Kto wygra mecz?". Z drugiego odpowiedź "Arka"
72'
celnie Czubak uderzył sprzed pola karnego. Kudła (GKS Katowice) złapał piłkę
73'
spieszy się Arce, Lenarcik (ARKA Gdynia) zagrał długą piłkę, ale nie do Sidibe (ARKA Gdynia), a w aut
74'
"Tylko zwycięstwo" - przypominają kibice Arki
74'
w sektorze gości triumfalne śpiewy
74'
nieudane dośrodkowanie Navarro (ARKA Gdynia). Piłka nad bramką przekroczyła końcową linię
76'
GKS Katowice przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Rogala, w jego miejsce wchodzi Shibata.
76'
Lenarcik (ARKA Gdynia) złapał piłkę po dośrodkowaniu Marca
77'
race na sektorach Arki
77'
Bergier posłał piłkę do bramki Arki. Sędzia gola nie uznał, odgwizdał spalonego
79'
sędzia napomina Kudłę (GKS Katowice), by nie opóźniał gry, ale jeszcze be kartki
81'
81'
GKS przygotowuje podwójną zmianę, a Kozubal (GKS Katowice) nie zagraża Arce z kornera
82'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Borecki, w jego miejsce wchodzi Turski.
82'
Trener Łobodziński gra vabank, zdjął defensywnego pomocnika, a w jego miejsce wprowadził napastnika
83'
GKS Katowice przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Bergier, w jego miejsce wchodzi Arak.
83'
Marcjanik (ARKA Gdynia) "wypycha" Bergiera, gdyż napastnik ociągał się z zejściem z boiska
83'
GKS Katowice przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wasielewski, w jego miejsce wchodzi Jaroszek.
84'
rzut rożny dla Arki
85'
zbyt mocne dośrodkowanie Navarro (ARKA Gdynia) z narożnika boiska, piłka minęła wszystkich piłkarzy i wyszła poza bramkę
86'
dobre dośrodkowanie Gaprindaszwiliego (ARKA Gdynia). Kudła (GKS Katowice) "zdjął" piłkę znad głowy Czubaka
87'
Arak (GKS Katowice) spudłował po dośrodkowaniu Błąda (GKS Katowice). Wówczas sędzia podniósł chorągiewkę i zasygnalizował, że na spalonym był już Błąd (GKS Katowice)
88'
niecelnie główkował Czubak, Gaprindaszwili (ARKA Gdynia) dośrodkował
kontuzja
89'
Dobrotka potrzebuje pomocy medycznej
kontuzja
90'
Dobrotka (ARKA Gdynia) opatrywany poza boiskiem, Arka w "10"
90'