Arka Gdynia - Jagiellonia Białystok 0:2. Dwa gole Karola Świderskiego

29 lipca 2018 (artykuł sprzed 5 lat)

Arka Gdynia przegrała z Jagiellonią Białystok 0:2 (0:1) w pierwszym meczu tego sezonu ekstraklasy przed własną publicznością. Czym dłużej trwała gra, tym przy ul. Olimpijskiej było coraz smutniej. Rozpoczęło się od oprawy z okazji zdobycia Superpucharu Polski oraz około 20 minut kombinacyjnej, ofensywnej gry. Potem nadal gospodarze posiadali optyczną przewagę, ale niewiele z tego wynikało, a goście wyższość taktyczną i większą dojrzałość piłkarską udokumentowali dwoma golami Karola Świderskiego.

Jagiellonia Białystok Jagiellonia Białystok
1 Steinbors - 33 Zbozień, 23 Marić, 6 Helstrup, 17 Marciniak - 14 Nalepa, 90 Bogdanow - 10 Zarandia, 20 Cvijanović, 9 Aankour - 92 Kolew
Miejsce: Stadion Miejski
Sędziowie: Jakubik (Siedlce) oraz Niemirowski, J.Wójcik
Widzów: 10 307
25 Kelemen - 8 Burliga, 17 Runje, 5 Mitrović, 19 Bovarsson - 28 Świderski, 22 Grzyb, 6 Romanczuk, 7 Wójcicki - 26 Pospisil - 11 Bezjak
  • 65' 20 Cvijanović Zmiany 11 Siemaszko
  • 73' 90 Bogdanow Zmiany 18 Danielak
  • 82' 14 Nalepa Zmiany 4 Sołdecki
  • 68' 28 Świederski Zmiany 99 Kwiecień
  • 75' 22 Grzyb Zmiany 21 Frankowski
  • 84' 26 Pospisil Zmiany 89 Machaj
  • 36' Świderski
  • 67' Świderski
  • 25' Marić
  • 45' Aankour
  • 45+1 Nalepa
  • 31' Runje
  • 43' Mitrović

w dwóch ostatnich sezonach mecze Arki z Jagiellonią dostarczały emocji i goli. W każdym z nich padło po 5 bramek.

PRZECZYTAJ ZAPOWIEDŹ ARKA - JAGIELLONIA
Trener Smółka debiutuje w Gdyni. Jak podkreśla o tym, jak grać będą grać jego podopieczni nie decyduje tylko jakość pracy treningowej, ale także rzeczy, na które szkoleniowiec nie ma wpływu

SPRAWDŹ, JAKIE ZASADY WYZNACZYŁ PIŁKARZOM ARKI ZBIGNIEW SMÓŁKA
w "11" Janotę zastąpił Aankour (ARKA Gdynia)

ZAGŁOSUJ - KTO POWINIEN BYĆ PODSTAWOWYM NAPASTNIKIEM ARKI?
rezerwowi Arki: 97 Staniszewski, 2 Socha, 3 Maghoma, 4 Sołdecki, 11 Siemaszko, 18 Danielak, 44 Sulewski

SPRAWDŹ, ILE GDYNIA PŁACI ARCE ZA PROMOCJĘ MIASTA
Jagiellonia jest w trakcie dwumeczu w kwalifikacjach Ligi Europy z Rio Ave. Dlatego trener Mamrot eksperymentuje ze składem. Nie wystawia wszystkich najlepszych
rezerwowi Jagiellonii: 29 Sandomierski, 4 Klemenz, 9 Novikovas, 21 Frankowski, 89 Machaj, 98 Klimala, 99 Kwiecień

PRZYPOMNIJ SOBIE JAK PRZED ROKIEM RELACJONOWALIŚMY ZWYCIĘSTWO ARKI NAD JAGIELLONIĄ 4:1. ZOBACZ TEŻ VIDEO I FOTO
przed meczem przekazanie koszulki Arki z Superpucharu Polski z podpisami piłkarzy, która została wylicytowana za 11 tys. zł. Na aukcję przekazał ją Siemaszko
12-latka śpiewa piosenkę "Pomaluj mój świat na żółto i na niebiesko", a przy refrenie włączają się kibice
piłkarze na prezentacji, z głośników Rota Arki gromko śpiewana też przez kibiców
Arka żółte koszulki i niebieskie spodenki, Jagiellonia białe stroje
kapitanami Marciniak (ARKA Gdynia) i Grzyb (Jagiellonia Białystok)
"Dziękujemy" - skandowanie z trybun. To za wywalczenie Superpucharu Polski
po chwili wulgarnie o pokonanej w Superpucharze Polski Legii. Przypomnijmy, że na ten mecz kibice Arki w grupie zorganizowanej nie mogli wejść
1'
od środka rozpoczęła Arka
1'
"Arka gol" - doping z trybun
3'
dobre dośrodkowanie Zbozienia (ARKA Gdynia), ale w polu karnym dobrze interweniował Burliga (Jagiellonia Białystok)
5'
Arka w ataku. Wywalczyła róg
6'
bez zagrożenia dla gości po rogu Bogdanowa
6'
jeszcze próba strzału Nalepy (ARKA Gdynia), ale pewnie broni Kelemen (Jagiellonia Białystok)
7'
oprawa z okazji zdobycia przez Arkę Superpucharu Polski
8'
Nalepa (ARKA Gdynia) dobrze zablokował strzał Grzyba (Jagiellonia Białystok) tuż przed własnym polem karnym
9'
wrzutka Bogdanowa (ARKA Gdynia) nad linią obrony. W polu karnym doszedł do piłki Kolew (ARKA Gdynia), ale nie zdołał oddać strzału
10'
strzał z dystansu Bogdanowa (ARKA Gdynia). Piłka trafiła w Aankoura (ARKA Gdynia) i wyszła na aut
11'
zablokowany strzał Świderskiego (Jagiellonia Białystok)
11'
sporo prób z dystansu, bo boisko nasiąknięte wodą po dzisiejszych opadach intensywnych deszczu
12'
W sektorze gości niespełna 100 kibiców. Na razie tam cisza
14'
róg dla Arki
14'
wybita piłka po dośrodkowaniu z rogu Bogdanowa (ARKA Gdynia)
16'
Aankour (ARKA Gdynia) uderzył z narożnika pola karnego. Piłka przeszła obok bramki
17'
pierwszy głośniejszy doping z sektora gości
19'
sporo się dzieje na boisko, ale na razie bez celnego strzału z obu stron
20'
optyczna przewaga Arki
22'
rykoszet po strzale Świderskiego (Jagiellonia Białystok) i róg dla gości
22'
bez zagrożenia dla Arki po rogu, który wykonał Świderski (Jagiellonia Białystok)
24'
Steinbors (ARKA Gdynia) pewnie złapał piłkę po dośrodkowaniu Grzyba (Jagiellonia Białystok)
24'
kontra Arki i kolejny róg
25'
wybita piłka po dośrodkowaniu z rogu Bogdanowa (ARKA Gdynia). Arka nie mogła ponownie wstrzelić piłkę w "16", gdyż w polu bramkowym przewrócił się Kolew (ARKA Gdynia)
25'
Żółtą kartką został ukarany Marić (ARKA Gdynia).
26'
pomocy medycznej wymaga Burliga (Jagiellonia Białystok), który ucierpiał w starciu z Mariciem (ARKA Gdynia)
28'
indywidualna akcja Zarandii (ARKA Gdynia) zakończona niecelnym strzałem
27'
Burliga (Jagiellonia Białystok) może kontynuować grę
30'
po stracie Nalepy (ARKA Gdynia) niespełna 30 metrów od własnej bramki, niecelny strzał Grzyba (Jagiellonia Białystok)
31'
Żółtą kartką został ukarany Runje (Jagiellonia Białystok).
32'
po wolnym Bogdanowa (ARKA Gdynia) będzie róg. I znów ukraiński pomocnik idzie do piłki
32'
Kolew (ARKA Gdynia) nie doszedł do piłki zagrywanej z rogu przez Bogdanowa (ARKA Gdynia)
33'
na spalonym Aankour (ARKA Gdynia)
34'
Zbozień (ARKA Gdynia) zablokował strzał Wójcickiego (Jagiellonia Białystok)
35'
"Arkowcy gol" - z trybun
36'
[0:1] Jagiellonia Białystok STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Świderski. Piłkarz gości dopadł przed polem karny do odbitej piłki przez Marciniaka głową i mmocnym, mierzonym strzałem umieścił w rogu bramki Steinborsa
38'
szybka odpowiedź Arki. Kelemen (Jagiellonia Białystok) z trudem przerzucił piłkę nad poprzeczką po strzale Maricia (ARKA Gdynia)
39'
znów po wrzutce Bogdanowa (ARKA Gdynia) z rogu bez zagrożenia dla gości. Biorą górę na razie lepsze warunki fizyczne piłkarzy Jagiellonii. Pewnie radzą sobie w pojedynkach o górne piłki
40'
strzały Świderskiego (Jagiellonia Białystok) i Maricia (ARKA Gdynia) to pierwsze celne uderzenia w tym meczu
41'
42'
Bezjak (Jagiellonia Białystok) przyjął piłkę w polu karnym i wyłożył ją na strzał do Romanczuka (Jagiellonia Białystok). Pomocnik skiksował
42'
zablokowany strzał Pospisila (Jagiellonia Białystok)
43'
Żółtą kartką został ukarany Mitrović (Jagiellonia Białystok) po faulu na Zarandii
45'
Żółtą kartką został ukarany Aankour (ARKA Gdynia), który przewrócił Bezjaka
45'
"Robert Sulewski" - skandowanie z trybun
45'
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. ARKA PRZEGRYWA 0:1
Arka dobrze weszła w mecz. Zaatakowała, pokazała kilka schematów rozegrania w ofensywie. Była wymienność pozycji. Brakowało tylko najważniejszego - precyzji. Nie było jej ani przy strzałach, ani przy ostatnim podaniu, które mogłoby otworzyć drogę do bramki.
Jagiellonia nastawiła się na szczelną defensywę. Gdy bez strat i większego własnej bramki przetrwała początkowe ataki Arki, zaczęła coraz bardziej przesuwać pressing od własnej bramki.
Z obu stron dużo pracowali defensorzy, bo było wiele prób strzałów z dystansu. Większość zablokowanych. Nie udało się to tylko raz, gdy celnie uderzył Świderski (Jagiellonia Białystok).
Dla Jagiellonii był to jedyny celny strzał w pierwszej połowie i od razu na wagę prowadzenia. Arka odpowiedziała także tylko jednym uderzeniem. Było ono autorstwa obrońcy - Maricia (ARKA Gdynia).
na trybunach Andrzej Woźniak, trener bramkarzy w nowym sztabie reprezentacji Polski, który wyłonił selekcjoner Jerzy Brzęczek
w przerwie "urodzinki" dla kibiców Arki, którzy taką usługę wykupili w klubie
"Areczko, tylko zwycięstwo" - skandują kibice, gdy piłkarze wracają na boisko
46'
drugą połowę rozpoczęła Jagiellonia
46'
obie drużyny bez zmian w składzie
47'
Bezjak (Jagiellonia Białystok) przewrócił się w polu karnym Arki, ale o faulu nie było mowy
49'
na rozgrzewce Siemaszko, Sulewski i Danielak
50'
"Sialala Arka Gdynia" - kibice skandują to jednocześnie podskakując. Najpierw stali przodem do boiska, a teraz tyłem
51'
szybka akcja Arki przerwana gwizdkiem o spalonym. Przed linią obrony Marciniak (ARKA Gdynia)
53'
niecelne uderzenie z dystansu Cvijanovicia (ARKA Gdynia)
53'
Zarandia (ARKA Gdynia) mógł uderzać, ale zdecydował się wejść w drybling w polu karnym. Skończyło się tylko na rogu, bo czystym wślizgiem popisał się Bovarsson
54'
i drugi korner z rzędu
54'
trzeciego już nie będzie, bo po kolejnym dośrodkowaniu Bogdanowa (ARKA Gdynia), sędzia uznał, że Marciniak (ARKA Gdynia) faulował w walce o górną piłkę
54'
pomocy medycznej potrzebuje Romanczuk (Jagiellonia Białystok)
56'
Jagiellonia przez chwilę w "10"
57'
pomocy medycznej potrzebuje Kolew (ARKA Gdynia)
58'
Oficjalna frekwencja 10 307 kibiców
59'
Pospisil (Jagiellonia Białystok) zagrał przed bramkę, Burliga (Jagiellonia Białystok) wyprzedził Steinborsa (ARKA Gdynia), ale uderzył niecelnie
63'
nieporozumienie między Pospisilem (Jagiellonia Białystok) a Świderskim (Jagiellonia Białystok), bo mogło być groźnie dla Arki
63'
na razie w drugiej połowie Arka nie może złapać właściwego rytmu w ofensywie
64'
niecelna główka Cvijanovicia (ARKA Gdynia) w dobrej okazji
64'
Siemaszko przygotowany do zmiany
65'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Cvijanović, w jego miejsce wchodzi Siemaszko.
65'
Arka przechodzi do gry na dwóch napastników
66'
na murawie masażyści Jagiellonii, mimo że sędzia wyraźnie pokazywał, aby pomocy udzielali poza linią boczną
66'
Jagiellonia na razie w "10". Poza boiskiem Wójcicki (Jagiellonia Białystok)
67'
[0:2] Jagiellonia Białystok STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Świderski. Wszystko zaczęło się od przerzutu Romanczuka, Pospisil zagrał z lewego skrzydła w pole karne. Świderski zdołał wyciągnąć nogę w kierunku piłki i skierować ją do siatki, mimo że był przy nim Marić
68'
Jagiellonia Białystok przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Świederski, w jego miejsce wchodzi Kwiecień.
70'
za duże odległości robią się pomiędzy formacjami Arki. W te wolne strefy boiska wbiegają rywale i przejmują bezpańskie piłki
71'
Siemaszko (ARKA Gdynia) ręką pokazują kolegom, aby wyszli do wyższego pressingu
72'
Jagiellonia gra piłką, gdynianie od kilkudziesięciu sekund nie potrafią jej odebrać
72'
do wejścia przygotowuje się Danielak
73'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Bogdanow, w jego miejsce wchodzi Danielak.
74'
"Gdyńska Arka" - z trybun
74'
około 25 metrów od bramki gości faulowany Marciniak (ARKA Gdynia). Dobra okazja do strzału
75'
strzał z wolnego Nalepy (ARKA Gdynia) nad poprzeczką
75'
Jagiellonia Białystok przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Grzyb, w jego miejsce wchodzi Frankowski.
76'
kolejna kontra Jagiellonii. Zablokowany strzał Wójcickiego (Jagiellonia Białystok). Po chwili niecelna główka Bezjaka
77'
starcie Kwietnia z Kolewem (ARKA Gdynia). Napastnik Arki odmachnął się po gwizdku. Na szczęście dla niego bez kartkowych konsekwencji, choć sędzia był blisko tej akcji
77'
pomocy medycznej potrzebuje Aankour (ARKA Gdynia)
77'
na rozgrzewce nadal Sulewski, do którego dołączyli defensorzy Socha i Sołdecki
78'
Aankour (ARKA Gdynia) wraca na boisko
78'
Aankour (ARKA Gdynia) wyraźnie utyka. Potrzebna chyba będzie zmiana, choć trener Arki jeszcze nie daje znaku, by ją rozpocząć
80'
wydawało się, że był spalony, ale sędzia nie zagwizdał. Strzał Bezjaka (Jagiellonia Białystok) Steinbors (ARKA Gdynia) spalował na róg
80'
sędzia nasłuchiwał podpowiedzi z VAR, ale ostatecznie nakazuje wykonać róg
80'
defensywa Arki radzi sobie z dośrodkowanie z rogu Pospisila (Jagiellonia Białystok)
81'
uderzenie po ziemi z dystansu Kolewa (ARKA Gdynia). Kelemen (Jagiellonia Białystok) nie ma problemów ze złapaniem piłki
82'
Nalepa (ARKA Gdynia) wywalczył róg
82'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Nalepa, w jego miejsce wchodzi Sołdecki.
82'
bez zagrożenia dla Jagiellonii po dośrodkowaniu z rogu Danielaka (ARKA Gdynia)
83'
kolejny róg
83'
i po tym rogu Danielaka (ARKA Gdynia) nie ma zagrożenia dla gości
84'
Jagiellonia Białystok przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Pospisil, w jego miejsce wchodzi Machaj.
86'
86'
dla gości komunikat spikera, że nie będą mogli opuścić swojego sektora przez 20 minut od zakończenia meczu
87'
pomocy medycznej potrzebuje Bezjak (Jagiellonia Białystok)
88'
Jagiellonia na razie w "10"
89'
Bezjak (Jagiellonia Białystok) wraca do gry, choć wyraźnie utyka. Limit zmian wykorzystany
90'
6 minut doliczone
90+1
Danielak (ARKA Gdynia) stracił piłkę na linii 16. metra pola karnego gości
90+3
Arka stara się atakować, ale tak jak gdzieś od 25-30 minuty niewiele z tego wychodzi
90+4
niecelny strzał z dystansu Bezjaka (Jagiellonia Białystok)
90+6
Kolew (ARKA Gdynia) posłał piłkę do siatki, ale gol nie został uznany. Spalony
90+7
niecelny strzał Bezjaka (Jagiellonia Białystok)
90+7
KONIEC MECZU. ARKA PRZEGRAŁA 0:2
w diametralnie innych nastrojach podchodzą piłkarze po meczu do swoich kibiców
w drugiej połowie Arka znów miała optyczną przewagę, starała się atakować, ale wynikało z tego jeszcze mniej niż w pierwszej połowie. Nie udało się stworzyć żadnego większego zagrożenia.
Natomiast Jagiellonia dołożyła kolejnego gola i najwyraźniej zrealizowała swój cel, jakim było wygranie w Gdyni i to nie najwyższym nakładem sił.

Wyniki 2 kolejki

• ARKA GDYNIA - Jagiellonia Białystok 0:2 (0:1)
  • LECHIA GDAŃSK - Śląsk Wrocław 1:1 (1:0)
  • Wisła Kraków - Miedź Legnica 2:1 (1:0)
  • Zagłębie Lubin - Zagłębie Sosnowiec 2:1 (0:0)
  • Korona Kielce - Legia Warszawa 1:2 (1:0)
  • Górnik Zabrze - Wisła Płock 1:1 (0:0)
  • Lech Poznań - Cracovia 2:0 (1:0)
  • Pogoń Szczecin - Piast Gliwice 0:2 (0:2)