Arka Gdynia - Jagiellonia Białystok 0:3. Niemoc na inaugurację ekstraklasy

19 lipca 2019 (artykuł sprzed 4 lat)

Arka Gdynia przegrała na inaugurację sezon 2019/2020 w ekstraklasie przed własną publicznością z Jagiellonią Białystok 0:3 (0:2). Przez długie minuty była to piłkarska niemoc w wykonaniu miejscowych. Goście byli lepsi pod każdym względem. Najbliżej honorowego gola był Kamil Antonik, który posłał piłkę w poprzeczkę.

Jagiellonia Białystok Jagiellonia Białystok
1 Steinbors - 33 Zbozień, 26 Danch, 6 Helstrup, 17 Marciniak - 16 Deja, 22 Busuladzić - 18 Antonik, 20 Cvijanović, 7 Jankowski - 92 Kolew
Sędziowie: Frankowski (Toruń) oraz Winkler, Rasmus
Widzów: 10 101
96 Węglarz - 7 Wójcicki, 15 Arsenić, 5 Mitrović, 12 Sitya - 6 Romanczuk, 26 Pospisi - 31 Bida, 11 Imaz, 14 Prikryl - 8 Mudrinski
  • 20 Cvijanović Zmiany 14 Nalepa
  • 92 Kolew Zmiany 35 Młyński
  • 80' 22 Busuladzić Zmiany 11 Siemaszko
  • 59' 8 Mudrinski Zmiany 77 Kostal
  • 60' 31 Bida Zmiany 9 Klimala
  • 77' 11 Imaz Zmiany 20 Poletanović
  • 6' Bida
  • 18' Imaz
  • 80' Romanczuk
  • 87' Marciniak
  • 87' Arsenić

Tak rozpoczął się sezon 2019/2020 w PKO BP Ekstraklasa

Trener Zieliński nie zdecydował się na personalne zaskoczenia rywali. "11" wyselekcjonował już tydzień temu. Ekstraklasę zaczynają ci sami piłkarze, którzy grali w ostatnim sparingu dokładnie przed tygodniem

Przeczytaj relację z ostatniego sparingu Arki Gdynia, sprawdź bilans letnich sprawdzianów

z piłkarzy pozyskanych latem w "11" dwóch nowych piłkarzy
na środku drugiej linii szkoleniowiec Arki zdecydował się na dwóch defensywnych pomocników, a Vejinovicia spróbuje zastąpić Bośniak Busuladzić

Adam Deja: To była głupota. Przeczytaj wywiad z piłkarzem Arki Gdynia

w "11" nie zmieścił się Gruzin Skhirtladze, który zajął miejsce na ławce rezerwowych

Przeczytaj wywiad z Skhirtladze

natomiast poza "18" Serrares, który dołączył do Arki w tym tygodniu oraz narzekający na kłopoty zdrowotne Samanes

Dwóch nowych piłkarzy i dyrektor sportowy w Arce Gdynia. Sprawdź szczegóły

z podstawowych piłkarzy Arki z poprzedniego sezonu w "11" nie zmieścił się Nalepa. Trener powierzył rolę reżysera gry Cvijanoviciowi

Michał Nalepa: Arka w "8" będzie sukcesem. Przeczytaj wywiad z piłkarzem Arki Gdynia

ławka rezerwowych Arki: 30 Krzepisz, 3 Maghoma, 9 Skhirtladze, 11 Siemaszko, 14 Nalepa, 21 Olczyk, 31 Łoś, 35 Młyński, 46 Wawszczyk
w rezerwie aż 4 młodzieżowców, a to w związku z nowym przepisem, który nakazuje grę przez pełne 90 minut piłkarza urodzonego w roku 1998 i później. Jednocześnie na ławce może zasiąść nie 7, jak poprzednio, a aż 9 piłkarzy
przypominamy, że trwa plebiscyt na Najlepszą "11" 90-lecia

90-lecie Arki Gdynia. Przeczytaj relację, zobacz video oraz galerię zdjęć

w Jagiellonii duże zmiany w porównaniu z ostatnią kolejką poprzedniego sezonu, którą ta drużyna rozegrała w Gdańsku. W "11" miejsca zachowali tylko: Wójcicki (Jagiellonia Białystok), Romanczuk (Jagiellonia Białystok), Pospisil (Jagiellonia Białystok) i Imaz (Jagiellonia Białystok)
w tej drużynie młodzieżowcem będzie Bida (Jagiellonia Białystok)
ławka rezerwowych Jagiellonii: 28 Santini, 2 Kadlec, 9 Klimala, 10 Camara, 16 Mystkowski, 19 Bodvarsson, 20 Poletanović, 41 Ozga, 77 Kostal
piłkarze na prezentacji. Arka żółte koszulki, niebieskie spodenki. Jagiellonia białe stroje
kapitanem Arki - Marciniak (ARKA Gdynia), Jagiellonii - Romanczuk (Jagiellonia Białystok)
od razu doping dla obu zespołów. W sektorze gości są kibice z Białegostoku
z obu sektorów kibice przypominają piłkarzy, że czekają na zwycięstwo
1'
od środka rozpoczęła Jagiellonia
2'
"Arka gol" - z trybun
3'
na razie częściej przy piłce Jagiellonia, ale głównie na własnej połowie i w środkowej strefie boiska
5'
pierwsza groźna akcja Arki. Jankowski (ARKA Gdynia) główkował w boczną siatkę bramki rywali po dośrodkowaniu z prawego skrzydła Antonika (ARKA Gdynia)
6'
[0:1] Jagiellonia Białystok STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Bida. Po przerzucie z własnej połowy Mitrovicia, prawym skrzydłem pociągnął Imaz. Wbiegł w pole karne, a jak niemal dobiegł do linii końcowej to zagrał przed bramkę. Tam było kilku zawodników, ale strzał oddał Bida. Piłka trafiła pod poprzeczkę
6'
dla 18-letniego Bidy (Jagiellonia Białystok) jest to debiut w ekstraklasie
7'
kibice Arki nie tracą nadziei skandują: "Tylko zwycięstwo"
10'
teraz spiker musi upominać miejscowych, bo z trybun wulgaryzmu i to pod adresem klubu, który w tym meczu nie bierze udziału
10'
róg dla Jagiellonii
10'
niecelnie główkował Romanczuk (Jagiellonia Białystok) po dośrodkowaniu z rogu Sityi (Jagiellonia Białystok)
11'
za łatwo piłkarze gości dochodzą do sytuacji strzeleckich pod bramką Arki
12'
Zbozień (ARKA Gdynia) próbował dośrodkować w kierunku Jankowskiego (ARKA Gdynia), ale piłkę zagrał zbyt blisko bramki i padła ona łupem Węglarza (Jagiellonia Białystok)
14'
wrzut z autu Zbozienia (ARKA Gdynia) w pole karne, ale nie dał się na to nabrać Romanczuk (Jagiellonia Białystok), który wybił piłkę
15'
po stracie gola Arka próbuje grać odważniej. Częściej jest przy piłce niż miała to miejsce przy wyniku 0:0
16'
"90-lat klubu z miasta morza..." - nowa, jubileuszowa przyśpiewka kibiców Arki
18'
[0:2] Jagiellonia Białystok STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Imaz. Znów szybka akcja gości prawym skrzydłem. Prikryl wyłożył piłkę przed pole bramkowe, a tym razem Imaz uderzył celnie po ziemi. Piłka przeszła pomiędzy nogami, próbującego blokować uderzenie Dancha
19'
gdyńscy kibice nadal starają się podtrzymać piłkarzy na duchu. Z trybun: "Arka najlepsza jest..."
22'
tym razem atak Jagiellonii przez środek bloku defensywnego Arki. Przedarł się Imaz (Jagiellonia Białystok) i uderzył po ziemi. Tym razem Steinbors (ARKA Gdynia) popisał się dobrą interwencją
23'
róg dla Arki
23'
po dośrodkowaniu z rogu Cvijanovicia (ARKA Gdynia), piłka została wybita na około 25. metr od bramki Jagiellonii. Antonik (ARKA Gdynia) od razu uderzył, ale wysoko nad poprzeczką
25'
Cvijanović (ARKA Gdynia) pada w polu karnym gości i oczekuje karnego. Sędzia nakazuje grać dalej
25'
zobaczymy, czy gdy gra zostanie przerwana, sędzia odwołała się do VAR
26'
dopiero teraz piłka wyszła poza boisko. Zbozień (ARKA Gdynia) zwlekał z wrzutem z autu, licząc na VAR, ale arbiter nakazał, by wznowić grę
27'
zablokowany strzał Romanczuka (Jagiellonia Białystok) z dystansu
27'
Cvijanović (ARKA Gdynia) rozkłada ręce, bo nie ma do kogo podać piłki, koledzy nie pokazują mu się na wolnych pozycjach
28'
z trybun wsparcie dla klubu z Wałbrzycha. "Górnik nigdy nie zginie" - skandowanie
29'
Kolew (ARKA Gdynia) nie doszedł do dośrodkowania Antonika (ARKA Gdynia)
30'
niecelne uderzenie sprzed pola karnego Deji (ARKA Gdynia)
31'
brawa z trybun i skandowanie "Gdyńska Arka", ale nadal gra się nie klei gospodarzom
32'
szybka kontra Jagiellonii tym razem lewym skrzydłem. Sitya (Jagiellonia Białystok) wrzucił piłkę przed bramkę, Imaz (Jagiellonia Białystok) lekko ją trącił, ale na szczęście dla Arki futbolówka nieznacznie minęła słupek bramki Steinborsa (ARKA Gdynia)
33'
zablokowany strzał Bidy (Jagiellonia Białystok). Będzie róg dla gości
34'
i kolejny korner dla gości
34'
Jankowski (ARKA Gdynia) wspomógł obronę i wybił piłkę głową po dośrodkowaniu z narożnika boiska Sityi
37'
słaby strzał Kolewa (ARKA Gdynia), choć Węglarz (Jagiellonia Białystok) musiał interweniować
39'
dobre podanie w pole karne Jankowskiego (ARKA Gdynia), ale Antonik (ARKA Gdynia) nie opanował piłki
39'
Busuladzić (ARKA Gdynia) faulowany około 20 metrów od bramki Jagiellonii
40'
dogodna sytuacja na oddanie bezpośredniego strzału na bramkę, ale Cvijanović (ARKA Gdynia) posłał piłkę wysoko nad poprzeczką
44'
powinno być 3:0. Bida (Jagiellonia Białystok) skiksował w idealnej sytuacji, a doskonałą piłkę wyłożył młodzieżowcowi Prikryl (Jagiellonia Białystok)
45'
Koniec pierwszej połowy. Arka przegrywa 0:2
Bardzo słaba postawa Arki przed przerwą. Jedyną rzeczą, która może cieszyć gospodarzy, jest to że przegrywają jedynie... 0:2. Jagiellonia miała jeszcze co najmniej 2 kolejne okazje, która powinna zamienić na gole.
Goście bardzo dobrze prezentują się zwłaszcza w szybkim ataku. Ich kontry skrzydłami, po których następuje dogranie przed bramkę Arki, często siały spustoszenie w szeregach miejscowych.
Między formacjami Arki są za duże odległości, co ułatwia Jagiellonii grę, bo jest wiele wolnych sektorów.
Również w ofensywie gospodarze nie mają atutów. Najlepszą okazję na gola miał Cvijanović (ARKA Gdynia), ale fatalnie spudłował z rzutu wolnego sprzed pola karnego. Był jeszcze strzał Jankowskiego (ARKA Gdynia) w boczną siatkę.
Jeśli trener Zieliński nie odmieni oblicza zespołu w przerwie, to nic dobrego Arkę nie czeka na inaugurację.
w przerwie intensywnie rozgrzewają się Nalepa i Młyński. Czyżby to oznaczało, że trener Zieliński dokona dwóch zmian przed drugą połową?
są sygnalizowane przez nas 2 zmiany w Arce
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Cvijanović, w jego miejsce wchodzi Nalepa.
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kolew, w jego miejsce wchodzi Młyński.
46'
od środka drugą połowę rozpoczęła Arka
46'
zmiana w ustawieniu Arki. Na pozycji napastnika teraz Jankowski (ARKA Gdynia), który na lewym skrzydle zwolnił miejsce Młyńskiemu (ARKA Gdynia). Nalepa (ARKA Gdynia) na "10", czyli w roli którą do przerwy wypełniał Cvijanović (ARKA Gdynia)
47'
spiker apeluje o kulturalny doping, bo z trybun gospodarze wulgarnie o gościach
49'
Helstrup (ARKA Gdynia) wybił piłkę po dośrodkowaniu Bidy (Jagiellonia Białystok)
49'
wszyscy zawodnicy byli przekonani, że piłka wyjdzie poza boisko, a ona zatrzymała się na linii końcowej. Najszybsza reakcja Steinborsa (ARKA Gdynia), który pobiegł w kierunku piłki
51'
Gościom mało. "Jaga gol" - skandowanie z sektora gości
52'
korner dla Arki
52'
i Nalepa (ARKA Gdynia) będzie mógł wykonać kolejny róg
52'
i jest trzeci rzut rożny z rzędu
53'
tym razem goście wybili piłkę po dośrodkowaniu z narożnika boiska Nalepy (ARKA Gdynia)
54'
"90 lat klubu z miasta morza... Mistrza nadszedł czas" - z trybun
55'
po przerwie częściej przy piłce Arka. Jagiellonia czeka na okazje do kontr
56'
do podwójnej zmiany przygotowuje się Jagiellonia
57'
niecelny strzał Młyńskiego (ARKA Gdynia)
57'
szybka odpowiedź gości, ale i Mudrinski (Jagiellonia Białystok) uderzył niecelnie
59'
Jagiellonia Białystok przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Mudrinski, w jego miejsce wchodzi Kostal.
60'
Jagiellonia Białystok przeprowadza zmianę młodzieżowca. Boisko opuszcza Bida, w jego miejsce wchodzi Klimala.
60'
obie zmiany w Jagielonii dotyczą ofensywy
63'
niecelny strzał z dystansu Młyńskiego (ARKA Gdynia)
63'
Oficjalna frekwencja 10 101 kibiców
65'
Węglarz (Jagiellonia Białystok) wygarnął piłkę spod nóg Młyńskiego (ARKA Gdynia), ale nie utrzymał jej w boisku. róg dla Arki
65'
poprzeczka ratuje Jagiellonię! Węglarz zbyt krótko wybił piłkę po dośrodkowaniu z rogu Nalepy, a Danch dobrze odebrał ją do Antonika. Młodzieżowiec uderzył sprzed pola karnego. Gdyby kilka centymetrów niżej, byłby gol kontaktowy
66'
Deja (ARKA Gdynia) nie trafił w piłkę w polu karnym gości, przy próbie strzału z woleja. Dośrodkowywał Młyński, który w drugiej połowie stara się ożywić grę Arki
68'
Antonik (ARKA Gdynia) zdobył kolejny korner
70'
z kontrą wychodzili Jankowski (ARKA Gdynia) i Nalepa (ARKA Gdynia), ale ten pierwszy za długo prowadził piłkę i ją stracił
71'
nieporozumienie w defensywie Arki, ale błąd naprawił Mitrović (Jagiellonia Białystok), wyprzedzając Nalepę (ARKA Gdynia)
73'
masażyści obu drużyn na boisku. Pomocy medycznej potrzebują Deja (ARKA Gdynia) i Kostal (Jagiellonia Białystok)
74'
obaj piłkarze mogą kontynuować grę
76'
Sitya (Jagiellonia Białystok) dograł piłkę w pole karne, ale Imaz (Jagiellonia Białystok) miał kłopoty z jej przyjęciem i sytuacja strzelecka przepadła
77'
Jagiellonia Białystok przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Imaz, w jego miejsce wchodzi Poletanović.
77'
w drugiej połowie zadowolona z wyniku Jagiellonia nie forsuje tempa. Arka stara się atakować, ale na razie bez efektu
79'
Helstrup (ARKA Gdynia) wygrał pojedynek jeden na jeden z Klimalą (Jagiellonia Białystok)
79'
rozgrzewa się Siemaszko
79'
korner dla Jagiellonii, bo Helstrup nie dał się ograć i Prikrylowi
80'
[0:3] Jagiellonia Białystok STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Romanczuk. Kapitan gości celnie uderzył głową po dośrodkowaniu z rogu Poletanovicia, który nie tak dawno wszedł na boisko. Piłkę jeszcze przedłużył, również głową - Kostal
80'
"Arka grać, kur... mać" - z trybun
80'
ARKA Gdynia przeprowadza ostatnią zmianę. Boisko opuszcza Busuladzić, w jego miejsce wchodzi Siemaszko.
84'
Węglarz (Jagiellonia Białystok) wybił piłkę poza bramkę po dośrodkowaniu Zbozienia (ARKA Gdynia)
85'
z narożnika dośrodkował Nalepa (ARKA Gdynia), Danch (ARKA Gdynia) zgrał piłkę, ale nie było nikogo na strzał
85'
jeszcze w pole karne z piłką wbiegł Młyński (ARKA Gdynia), ale na róg wybił mu ją spod nóg Arsenić (Jagiellonia Białystok)
85'
po dośrodkowaniu z narożnika boiska Nalepy (ARKA Gdynia) celny strzał głową Siemaszki (ARKA Gdynia). Pewnie broni Węglarz (Jagiellonia Białystok)
86'
Antonik (ARKA Gdynia) zablokował dośrodkowanie Kostala (Jagiellonia Białystok). Korner dla gości
87'
w sektorze gości kibice już świętują zwycięstwo
87'
będą kartki za przepychanie się w polu karnym, po jednej dla obu drużyn
87'
Żółtą kartką został ukarany Arsenić (Jagiellonia Białystok).
87'
Żółtą kartką został ukarany Marciniak (ARKA Gdynia).
88'
Steinbors (ARKA Gdynia) złapał piłkę po dośrodkowaniu z narożnika boiska Poletanovicia (Jagiellonia Białystok)
88'
niecelny strzał głową Siemaszki (ARKA Gdynia)
90'
3 minuty doliczone do drugiej połowy
90+1
jeszcze róg dla Arki
90+1
wybita piłka z "16" Jagiellonii po dośrodkowaniu Nalepy (ARKA Gdynia) z narożnika boiska. Z dystansu strzelił od razu Antonik (ARKA Gdynia), ale niecelnie
90+3
Koniec meczu. Arka przegrała z Jagiellonią 0:3
piłkarze Arki podeszli brawami podziękować kibicom za doping, ale ci szybko schodzą z trybun
Arka zasłużenie przegrała z Jagiellonią na inaugurację ekstraklasy. To była różnica co najmniej jednej sportowej klasy. Goście byli dobrze zorganizowali, wiedzieli, co chcą zagrać w Gdyni, a że mieli nad rywalami przewaga w dynamice i szybkości, wysoko wygrali.
W drugiej połowie Arka próbowała atakować, ale nie wystarczyło to nawet na honorowego gola. Najbliżej powodzenia był Antosik, który posłał piłkę w poprzeczkę.
Zamiast bramek dla gospodarzy było sporo rzutów rożnych. W tym elemencie miejscowi mieli przewagę 9:6.
w sobotę o godzinie 18 Arka ma zaplanowany sparing na bocznym boisku Gdyńskiego Centrum Sportu z Omonią Nikozja. To 5. zespół minionego sezonu elity Cypru, a w przeszłości 20-krotny mistrz tego kraju. Dla kibiców wstęp wolny

19 lipca 2019, godz. 18:00
Jagiellonia Białystok

33% 139 typowań ARKA Gdynia
26% 112 typowań REMIS
41% 174 typowania Jagiellonia Białystok

Kibice Arki Gdynia przygotowali specjalny tekst na 90-lecie, w którym śpiewają m.in.: mistrza nadszedł czas

1 Jagiellonia Białystok 1 1 0 0 3:0 3
2 Pogoń Szczecin 1 1 0 0 2:1 3
3 Korona Kielce 1 1 0 0 1:0 3
3 Śląsk Wrocław 1 1 0 0 1:0 3
5 Cracovia 1 0 1 0 1:1 1
5 Górnik Zabrze 1 0 1 0 1:1 1
5 Lech Poznań 1 0 1 0 1:1 1
5 Piast Gliwice 1 0 1 0 1:1 1