Arka Gdynia - Sopron Basket 67:77. Koniec marzeń o awansie w Eurolidze

Arka Gdynia - kosz. k.

Koszykarki Arki Gdynia dzielnie walczyły i wygrywały do przerwy 44:38, ale w drugiej połowie rywalki wykazały się większą dojrzałością, dlatego zwyciężyły w całym spotkaniu. fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Arka Gdynia przegrała z węgierskim Sopronem Basket 67:77 (17:16, 27:22, 10:24, 13:15) w 12. kolejce fazy grupowej Euroligi koszykarek. Żółto-niebieskie definitywnie straciły szanse na awans do ćwierćfinałów tych rozgrywek, a i możliwość gry w Eurocup jest niewielka. By pozostać na międzynarodowej arenie trzeba zająć co najmniej 6. miejsce, czyli wygrać dwa ostatnie mecze i jeszcze liczyć na przegrane rywalek zajmujących obecnie lokaty 6-7.

Balintova 19 (2x3, 10 as.), Allen 14 (2x3), Slamova 11 (3x3), Greinacher 6, Kastanek 5 (1x3) oraz Rembiszewska 12 (1x3), Podgórna 0, Wińkowska 0, Misiek 0
67:77
((17:16, 27:22, 10:24, 13:15))
Miejsce:
Gdynia Arena
Sędziowie:
Putenko (Rosja), Bejat (Norwegia), Stasiev (Mołdawia)
Widzów:
400

Sopron Basket

Brooks 17 (7 zb.), Crvendakić 12 (2x3, 6 zb.), Fegyverneky 10 (1x3, 11 as.), Krajisnik 8, January 4 (1x3, 7 as.) oraz Dupree 18, Hatar 8, Dubei 0

12. kolejka, grupa B
ARKA GDYNIA - Sopron Basket 67:77 (17:16, 27:22, 10:24, 13:15)
Dynamo Kursk - Spar Citylift Girona 76:64 (10:13, 18:15, 25:12, 23:24)
Lyon Asvel - BLMA Montpellier 78:77 (24:14, 16:23, 17:21, 21:19)
Familia Schio - Fenerbahce Stambuł 54:75 (19:19, 11:8, 11:8, 10:24, 14:24)

* Awans do 1/4 Euroligi cztery pierwsze drużyny, prawo gry w Eurocup zespoły z miejsc 5-6, 2 ostatnie zespoły odpadają z dalszych rozgrywek

Po ostatniej porażce z hiszpańskim Spar Citylift Girona, koszykarki Arki spadły na ostatnie miejsce w grupie B. Do tej pory zwyciężyły tylko w trzech meczach i doznały ośmiu porażek.

Spar Citylift Girona - Arka Gdynia 70:68. Relacja, wideo, wystawianie ocen koszykarkom i trenerowi

Soporon Basket to obecnie czwarta drużyna grupy B. Węgierki wygrały pięć meczów i sześć przegrały.
W poprzednim spotkaniu obu drużyn na Węgrzech, lepsze okazały się żółto-niebieskie. Arka pokonała Sopron 61:59.

Sopron Basket - Arka Gdynia 59:61. Relacja z pierwszego meczu

Podopieczne Gundarsa Vetry ostatnie spotkanie rozgrywały w sobotę. W trójmiejskich derbach koszykarek, pokonały beniaminka AZS Uniwersytet Gdański 93:83.

Arka Gdynia - AZS UG Gdańsk 93:83. Relacja, galeria foto, wystawianie ocen koszykarkom i trenerom

W składzie Arki znalazła się Aldona Morawiec. Skrzydłowa we wrześniu po raz trzeci zerwała więzadła krzyżowe w kolanie. Dzisiejszy mecz może być okazją do debiutu w Eurolidze.

Aldonie Morawiec groził koniec kariery

Przypominamy, że do 2 lutego możecie oddawać głosy na Najlepszego Ligowca Roku 2019 na naszym portalu. Koszykarka Arki - Barbora Balintova zajmuje 5. miejsce po drugim tygodniu głosowania.

Najlepszy Ligowiec 2019 Roku w Trójmieście. Wyniki po drugim tygodniu głosowania

[ICO]
Po kontuzji do składu Arki wróciła Maryja Papowa (ARKA Gdynia). Wykurować nie zdążyła się natomiast Marie Gulich.
[ICO]
Porażka w dzisiejszym meczu, przekreśli szanse żółto-niebieskich na awans do kolejnej fazy Euroligi. Gdyńskim koszykarkom pozostanie jedynie walka o grę w Eurocup.
Spotkanie poprzedziła minuta ciszy dla tragicznie zmarłego w wyniku wypadku helikoptera byłego amerykańskiego koszykarza Kobego Bryanta.
Pierwsza "5" Arki: Slamova (ARKA Gdynia), Allen (ARKA Gdynia), Balintova (ARKA Gdynia), Kastanek (ARKA Gdynia) i Greinacher (ARKA Gdynia)
1'
Ku czci pamięci Kobego Bryanta, koszykarki Soporonu przekroczyły błąd 24 sekund. Z kolei żółto-niebieskie przekroczyły czas 8 sekund. Właśnie z takimi numerami Amerykanin grał w Los Angeles Lakers.
1'
Stratę po wjeździe pod kosz zaliczyła Allen (ARKA Gdynia)
[ICO]
2'
[0:2] 2 punkty zdobywa Crvendakic (Sopron Basket).
[ICO]
2'
[2:2] Greinacher po podaniu Slamovej
2'
Brooks (Sopron Basket) niecelnie
3'
Strata Greinacher (ARKA Gdynia), po chwili fauluje Balintova (ARKA Gdynia)
[ICO]
3'
[2:4] Krajisnik spod kosza
4'
Nie trafia Allen (ARKA Gdynia)
4'
Krajisnik (Sopron Basket) faulowana przez Allen (ARKA Gdynia). Rzuty wolne
[ICO]
4'
[2:6] Krajisnik (Sopron Basket) wykorzystuje oba rzuty wolne.
[ICO]
4'
[5:6] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Balintova (ARKA Gdynia).
[ICO]
5'
[8:6] Z dystansu trafia również Allen
5'
Fegyverneky (Sopron Basket) traci piłkę
[ICO]
6'
[11:6] Allen (ARKA Gdynia) wykorzystuje wszystkie trzy rzuty wolne.
[ICO]
6'
[11:8] Brooks sprytnie nad ręką Slamovej
[ICO]
7'
[11:10] Crvendakic w akcji indywidualnej
7'
Strata Slamovej (ARKA Gdynia)
7'
Kastanek (ARKA Gdynia) nie trafia zza łuku
[ICO]
8'
[11:12] 2 punkty zdobywa Dupree (Sopron Basket).
8'
Z dystansu myli się również Rembiszewska (ARKA Gdynia)
[ICO]
8'
[14:12] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Allen (ARKA Gdynia).
[ICO]
9'
[16:12] Balintova wjeżdża pod kosz, trafia i jest jeszcze faulowana
[ICO]
9'
[17:12] Rzut wolny trafia Balintova (ARKA Gdynia).
[ICO]
9'
[17:14] 2 punkty zdobywa Hatar (Sopron Basket).
10'
Rembiszewska (ARKA Gdynia) traci piłkę na połowie rywala
[ICO]
10'
[17:16] Dupree z półdystansu
10'
Brooks (Sopron Basket) nie trafia w ostatnich sekundach
10'
Koniec I kwarty. Arka wygrywa z Sopronem 17:16
11'
Początek II kwarty.
11'
Balintova (ARKA Gdynia) nie trafia "trójki"
11'
Rembiszewska (ARKA Gdynia) również niecelnie
12'
Pod koszem myli się Hatar (Sopron Basket)
[ICO]
12'
[20:16] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Balintova (ARKA Gdynia).
[ICO]
12'
[20:18] Hatar łatwo zdobywa punkty
[ICO]
13'
[20:20] Fegyverneky wjazdem pod koszem
[ICO]
13'
[23:20] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Kastanek (ARKA Gdynia).
[ICO]
14'
[23:22] Kolejne łatwe punkty Hatar
[ICO]
14'
Przerwa na żądanie (Sopron Basket).
14'
Brooks (Sopron Basket) popełnia błąd kroków
14'
Hatar (Sopron Basket) fauluje Allen (ARKA Gdynia)
[ICO]
14'
[26:22] Allen (ARKA Gdynia) wykorzystuje wszystkie trzy rzuty wolne.
14'
January (Sopron Basket) niecelnie
[ICO]
15'
[28:22] Rembiszewska po podaniu Kastanek
[ICO]
15'
[30:22] Allen po sprytnym zwodzie przed January
[ICO]
15'
[30:24] Brooks dobija rzut koleżanki
[ICO]
15'
[32:24] Rembiszewska spod kosza
16'
Kastanek (ARKA Gdynia) fauluje Brooks (Sopron Basket)
[ICO]
16'
[32:25] Tylko jeden rzut wolny trafia Brooks (Sopron Basket).
[ICO]
16'
[32:28] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Fegyvernek (ARKA Gdynia).
[ICO]
16'
[35:28] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Slamova (ARKA Gdynia).
[ICO]
16'
[35:27] Krajisnik (Sopron Basket) wykorzystuje oba rzuty wolne.
[ICO]
17'
[35:33] Krajisnik po sprytnym minięciu rywalki
[ICO]
17'
Przerwa na żądanie (ARKA Gdynia).
[ICO]
18'
[37:33] 2 punkty zdobywa Slamova (ARKA Gdynia).
19'
Allen (ARKA Gdynia) niecelnie z dystansu
[ICO]
19'
[37:35] 2 punkty zdobywa January (ARKA Gdynia).
[ICO]
19'
[40:36] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Slamova (ARKA Gdynia).
19'
Slamova (ARKA Gdynia) fauluje January (Sopron Basket)
[ICO]
19'
[40:36] Tylko jeden rzut wolny trafia January (Sopron Basket).
[ICO]
19'
[43:36] Z dystansu ponownie Slamova
[ICO]
20'
[43:38] Brooks z półdystansu
20'
Faulowana Balintova (ARKA Gdynia)
20'
Kastanek (ARKA Gdynia) nie trafia, ale zbiera Rembiszewska (ARKA Gdynia) i po chwili jest faulowana
[ICO]
20'
[44:38] Tylko jeden rzut wolny trafia Rembiszewska (ARKA Gdynia).
20'
Kastanek (ARKA Gdynia) rzuca równo z syreną, ale nie trafia
20'
Koniec II kwarty. Arka Gdynia wygrywa z Sopronem 44:38
[ICO]
Koszykarki Arki zostawiły rywalkom wiele swobody od pierwszych minut, ale z upływającym czasem grały coraz solidniej i po wyjściu na prowadzenie w 5. minucie, nie oddały go już do końca pierwszej połowy. Żółto-niebieskie szczególnie dobrze radziły sobie na obwodzie, gdyż trafiły 8 z 16 "trójek", a ponadto Allen (ARKA Gdynia) była dwukrotnie faulowana przy takich próbach i chwilę potem wykorzystywała rzuty wolne. To właśnie Australijka jest najskuteczniejszą koszykarką Arki z 14 punktami na koncie.
Przypominamy, że równocześnie trwa relacja live z meczu hokeistów Lotos PKH Gdańsk - Zagłębie Sosnowiec.

Lotos PKH Gdańsk - Zagłębie Sosnowiec. Relacja na żywo

21'
Zaczynamy III kwartę.
[ICO]
21'
[47:38] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Rembiszewska (ARKA Gdynia).
[ICO]
22'
[47:40] 2 punkty zdobywa Dupree (Sopron Basket).
22'
[ICO]
23'
[47:42] Brooks w szybkiej kontrze
[ICO]
23'
[49:42] Rembiszewska równo z syreną
[ICO]
24'
[49:44] Brooks (Sopron Basket) wykorzystuje oba rzuty wolne.
[ICO]
25'
[51:44] Balintova wjazdem pod kosz
[ICO]
25'
[51:46] Odpowiada Crvendakic
[ICO]
25'
[51:48] Brooks w akcji indywidualnej
[ICO]
25'
[53:48] Balintova w samodzielnym rajdzie
[ICO]
26'
[53:50] 2 punkty zdobywa Dupree (Sopron Basket).
[ICO]
26'
[53:52] Dupree raz jeszcze
26'
Kastanek (ARKA Gdynia) niecelnie z dystansu
27'
Myli się również Misiek (ARKA Gdynia)
[ICO]
27'
[53:54] Brooks po składnej akcji drużyny
[ICO]
27'
28'
Dupree (Sopron Basket) fauluje Balintovą (ARKA Gdynia)
[ICO]
28'
[54:54] Tylko jeden rzut wolny trafia Balintova (ARKA Gdynia).
28'
Wydawało się, że piłka wypadnie poza boisko, ale Balintova (ARKA Gdynia) sprytnie nabiła Dupree (Sopron Basket)
28'
Niecelnie Rembiszewska (ARKA Gdynia)
[ICO]
28'
[54:56] 2 punkty zdobywa Fegyverneky (Sopron Basket).
[ICO]
29'
[54:57] Tylko jeden rzut wolny trafia Fegyverneky (Sopron Basket).
29'
Slamova (ARKA Gdynia) popełniła błąd kroków
[ICO]
29'
[54:60] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Crvendakic (Sopron Basket).
[ICO]
30'
[54:62] Dupree w akcji indywidualnej
30'
Dwukrotnie myli się Rembiszewska (ARKA Gdynia)
30'
Niecelne podanie Greinacher (ARKA Gdynia) do Rembiszewskiej (ARKA Gdynia)
30'
Koniec III kwarty. Arka przegrywa z Sopronem 54:62.
31'
Początek IV kwarty.
31'
Hatar (Sopron Basket) niecelnie
[ICO]
31'
[54:64] Hatar spod kosza
32'
Seria niecelnych rzutów. Bez punktów Allen (ARKA Gdynia), Dupree (Sopron Basket), Hatar (Sopron Basket) i Balintova (ARKA Gdynia)
[ICO]
33'
[56:64] Łatwe punkty Rembiszewskiej
[ICO]
33'
[58:64] Greinacher po składnej akcji zespołu
[ICO]
33'
34'
Myli się Rembiszewska (ARKA Gdynia)
[ICO]
34'
[58:69] 2 punkty zdobywa Dupree (Sopron Basket).
[ICO]
35'
[60:69] Greinacher po rzutu z odchylenia
35'
Niecelnie Brooks (Sopron Basket)
35'
January (Sopron Basket) fauluje Balintovą (ARKA Gdynia)
[ICO]
35'
[62:69] Balintova (ARKA Gdynia) wykorzystuje oba rzuty wolne.
[ICO]
36'
[62:71] 2 punkty zdobywa Brooks (Sopron Basket).
36'
Balintova (ARKA Gdynia) musiała rzucić z syreną, ale nie trafiła
[ICO]
36'
[62:73] Crvendakic w akcji indywidualnej
[ICO]
36'
36'
Crvendakic (Sopron Basket) powstrzymuje Greinacher (ARKA Gdynia)
[ICO]
36'
[62:75] Dupree po asyście Crvendakic
37'
Faulowana Greinacher (ARKA Gdynia)
37'
Greinacher (ARKA Gdynia) nie trafia rzutów wolnych
[ICO]
37'
[64:75] Balintova w akcji indywidualnej
[ICO]
38'
[ICO]
39'
[66:75] Kastanek (ARKA Gdynia) wykorzystuje oba rzuty wolne.
39'
[ICO]
39'
[ICO]
39'
[67:75] Tylko jeden rzut wolny trafia Balintova (ARKA Gdynia).
[ICO]
39'
[67:77] Dupree spod kosza
40'
Nie trafia Slamova (ARKA Gdynia)
40'
Koniec meczu. Arka Gdynia przegrywa z Sopronem Basket 67:77.
[ICO]
40'
Porażka oznacza, że koszykarki Arki definitywnie straciły szanse na awans do najlepszej "8" Euroligi.
[ICO]
Koszykarki Arki straciły prowadzenie w 25. minucie i od tego czasu gra żółto-niebieskich zaczęła się sypać. Gdynianki nie trafiały łatwych rzutów, a także popełniały błędy w ataku, których nie oglądaliśmy przed przerwą. Wszystko to sprawiło, że musiały uznać wyższość Węgierek, w rezultacie czego pożegnały się z marzeniami o awansie do najlepszej "8" Euroligi. Teraz pozostaje im walka o awans do Eurocup.
Statystyki:
Rzuty z gry: Arka 22/58 (38 proc.) - Sopron 32/60 (53 proc.)
Rzuty za 2: 13/37 (35 proc.) - 28/51 (55 proc.)
Rzuty za 3: 9/21 (43 proc.) - 4/9 (45 proc.)

12 AZS UNIWERSYTET GDAŃSKI 18 1 17 1096:1418 19

W sezonie zasadniczym każdy z każdym mecz i rewanż. Drużyny, które zajmą miejsca 1-8, będą uczestniczyć w play-off. Pozostałe kończą rozgrywki, a zespół z 12. miejsca jest degradowany.

Wyniki 18 kolejki:

• ARKA GDYNIA - DGT POLITECHNIKA GDAŃSKA 101:48 (25:16, 26:10, 22:9, 28:13)
  • AZS UNIWERSYTET GDAŃSKI - Wisła Kraków 71:60 (22:13, 10:15, 17:13, 22:19)
  • PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp - Enea AZS Poznań 85:42 (12:14, 29:11, 24:11, 20:6)
  • CosinusMED Widzew Łódź - Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin 81:89 (19:19, 23:25, 12:22, 27:23)
  • Energa Toruń - Artego Bydgoszcz 76:94 (15:21, 21:26, 19:25, 21:22)
  • CCC Polkowice - Ślęza Wrocław 84:76 (23:14, 19:18, 12:19, 30:25)

26.02 (śr) godz.17:00 Dynamo Kursk typuj ARKA Gdynia
29.02 (sob) godz.17:00 Wisła Kraków typuj ARKA Gdynia
04.03 (śr) godz.18:00 ARKA Gdynia typuj Ślęza Wrocław
22.02 (sob) godz.18:30 ARKA Gdynia 101:48 DGT Politechnika Gdańska LIVE!
20.02 (czw) godz.18:00 ARKA Gdynia 82:92 Lyon Asvel