Ahonen połyka rywali

Tomasz Łunkiewicz
12 stycznia 2004 (artykuł sprzed 20 lat)
Dwa skoki dały Janne Ahonenowi dwa zwycięstwa w 10. i 11. zawodach Pucharu Świata w skokach narciarskich rozgrywanych w Libercu. Fin objął przodownictwo w klasyfikacji generalnej PŚ. My mogliśmy się cieszyć z pierwszych punktów Wojciecha Tajnera (24. w sobotę) i Mateusza Rutkowskiego (30. w niedzielę).

W Libercu zabrakło wielu zawodników ze światowej czołówki. Do Czech nie przyjechali Adam Małysz, Niemcy, Japończycy oraz lider Pucharu Świata, Sigurd Pettersen. Po raz kolejny w tym sezonie zawody reżyserowała pogoda. Sobotni konkurs był opóźniony z powodu zmiennego wiatru i padającego śniegu. Ostatecznie zawody rozpoczęły się, ale rozegrano tylko jedną serię, która również toczyła się z kłopotami. Po słabych skokach pierwszej ósemki podniesiono rozbieg i poinformowano, że za wyniki ostateczne uznane będą rezultaty pierwszej serii. Najdalej poleciał w niej Janne Ahonen. Fin wylądował na 127. metrze. O metr gorszy był Thomas Morgenstern. Austriak przegrał pierwsze miejsc o 1,3 punkta. Trzecie miejsce wywalczył Martin Hoellwarth, uzyskując 122,5 m. Ahonen dzięki tej wygranej awansował na pierwsze miejsce w klasyfikacji PŚ.

Dobre skoki Polaków w seriach treningowych nie znalazły potwierdzenia w zawodach. Tylko jeden z podopiecznych Heinza Kuttina wywalczył miejsce w czołowej 30. Dokonał tego Wojciech Tajner skacząc 108 metrów. Dało mu to 24. miejsce i pierwsze punkty w zawodach PŚ. Słabiej wypadł Mateusz Rutkowski uzyskując 97,5 m czyli o 30 mniej niż w najlepszym skoku treningowym. Najbardziej doświadczony zawodnik kadry B, Wojciech Skupień, doleciał do 94 m i został sklasyfikowany na 40 pozycji.

Nieco lepsze humory mogliśmy mieć po niedzielnym konkursie. Do czołowej trzydziestki awanowało dwóch biało-czerwonych. Dwudziesty trzeci był Skupień po skoku na 117,5 metra. Pierwszy punkt w PŚ wywalczył Rutkowski. Siedemnastolatek wylądował o 1,5 metra bliżej niż jego starszy kolega i prawie do końca nie był pewny miejsca w trzydziestce. Nasi reprezentanci nie mieli okazji do poprawienia swoich pozycji, bo podobnie jak w sobotę konkurs zakończono po pierwszej serii. Powodem przerwania zawodów był zmienny wiatr i zapadające ciemności. Trzeci z biało-czerwonych, Tajner, uzyskał 111 metrów i został sklasyfikowany na 37. pozycji.

Niedzielny konkurs był ciekawszy i przyniósł o wiele dłuższe skoki. Ponownie bezkonkurencyjny był Ahonen. Fin, który wystąpił w koszulce lidera PŚ, wyrównał rekord skoczni, należący od grudnia 2002 roku do Morgensterna, lądując na 139 m. Mimo niskich not za styl o prawie dwa punkty wyprzedził Norwega Bjoerna Einara Romoerena, który oddał skok o trzy metry krótszy. O kolejne dwa metry bliżej lądował Szwajcar Andreas Kuettel. Tuż za podium uplasował się Morgenstern. Austriak po dwóch udanych występach w Libercu wyprzedził w klasyfikacji generalnej Małysza. Trzykrotny zdobywca PŚ zajmuje obecnie ósmą pozycję. Do siódmego Morgensterna Małysz traci 59 punktów. Od prowadzącego Ahonena nasz zawodnik jest gorszy o 360 "oczek".