Arka Gdynia - Katarzynki Toruń 77:50. Kapitalna pierwsza kwarta koszykarek

Arka Gdynia - kosz. k.

Rebecca Allen była najskuteczniejszą koszykarką meczu Arka Gdynia - Katarzynki Toruń na inaugurację Energa Basket Ligi Kobiet. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Arka Gdynia pokonała na własnym parkiecie Katarzynki Toruń 77:50 (40:17, 15:8, 8:14, 14:11). Na inaugurację Energa Basket Ligi gospodynie kapitalnie zagrały w ataku w pierwszej kwarcie, w której zdobyły 40 punktów. Natomiast przez cały mecz świetnie broniły, zmuszając rywalki do ponad 30 błędów.

AZS Uniwersytet Gdański - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów 65:101 - relacja z drugiego meczu Energa Basket Ligi Kobiet, który odbył się w Trójmieście

ARKA: Allen 25 punktów (5x3, 5 zb., 5 prz.), Balintova 16 (2x3), Papowa 12, Slamova 6, Greinacher 4 (8 zb.) oraz Rembiszewska 4, Grymek 4, Podgórna 3 (1x3), Wińkowska 2 (7 zb.), Niemojewska 1

KATARZYNKI: Dedić 11 (6 zb.), Tłumak 10 (1x3), Scekić 8 (2x3, 6 zb., 6 as., 6 st.), Urbaniak 5 (1x3), Podkańska 3 (1x3, 8 st.) oraz Telenga 9 (16 zb.), Dobrowolska 4, Niedziółka, Wieczyńska

Koszykarki Arki Gdynia wykazały się pełnym profesjonalizmem. Nie odprężyły się po wielkim sukcesie, jakim jest wywalczony w czwartek awans do Euroligi, ani też nie zlekceważyły rywalek, które mają o wiele słabszy skład niż w poprzednim sezonie. Również trener Gundars Vetra nie pozwolił na taryfę ulgową i mecz rozpoczął prawie w podstawowym składzie. Wolne dostała tylko Marissa Kastanek.

Arka Gdynia w Eurolidze - cele i zadania

Przez cały mecz gospodynie doskonale broni, zmuszając raz po raz rywalki do błędów. Dość powiedzieć, że w cały spotkaniu Katarzynki popełniły aż 32 błędy, a z gry trafiły tylko 15 rzutów z blisko 50, które wyprowadziły.

Zwyciężczynie można było ogłosić praktycznie już po pierwszej kwarcie. Wówczas gdynianki zdobyły aż 40 punktów. Przez kolejne pół godziny gry nie powtórzyły tego wyniku uzyskanego w zaledwie 10 minut.

Mecz otwarty został od wyniku 11:0 dla Arki. Dopiero wówczas Maja Scekić popisała się "trójką" i zmazała zero z tablicy świetlnej po stronie przyjezdnych.

Gospodyniom nie udało się sforsować bariery 100 punktów, który zwiastował jeszcze wynik do przerwy (55:25), bo szkoleniowiec miejscowych mocno rotował składem, a drużyna nie we wszystkich ustawieniach radziła sobie tak samo dobrze, zwłaszcza w ataku. Żadna zawodniczka Arki tego dnia nie spędziła na parkiecie więcej niż 30 minut, a i ta grająca najmniej dostała ponad 10 minut.

Prezesi trójmiejskich klubów określili cele przed koszykarkami na sezon 2019/20 w Energa Basket Lidze Kobiet

I jest to zgodne z przedsezonowymi zapowiedziami.

- Nam zależeć będzie również na względach szkoleniowych. Nie chodzi o to, aby wygrywać 20 czy 30 punktami, wystawiając jak najdłużej podstawowe zawodniczki, ale aby grać jak najszerszym składem, by koszykarki, które wchodzą do gry, nie dostawały kilkadziesiąt sekund na końcu, ale grały jak najwięcej. Dlatego ma być duża rotacja, by jak najwięcej zawodniczek miał udział w grze, by na przykład: Amelia Rembiszewska, Kamila Podgórna czy Julia Niemojewska dzięki temu mogły podnosiły umiejętności - mówił nam prezes Bogusław Witkowski przed inauguracją rozgrywek.

Arka Gdynia - Botas SK 84:75 - relacja, foto, video, możliwość wystawienia ocen koszykarkom i trenerowi

W zespole Katarzynek blisko double-double była Weronika Telenga. Zebrała aż 16 piłek, a do tego dołożyła 9 punktów.

Wyniki 1 kolejki:

• ARKA GDYNIA - Katarzynki Toruń 77:50 (40:17, 15:8, 8:14, 14:11)
  • AZS UNIWERSYTET GDAŃSKI - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski 65:101 (14:27, 20:24, 13:23, 18:27)
  • DGT POLITECHNIKA GDAŃSKA - Enea AZS Poznań 102:91 (17:26, 30:21, 15:19, 16:12, d.9:9, 15:4)
  • Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin - Artego Bydgoszcz 62:78 (22:15, 14:24, 6:26, 20:13)
  • CCC Polkowice - CosinusMed Widzew Łódź 79:57 (23:16, 10:19, 26:13, 20:9)
  • Wisła Kraków - Ślęza Wrocław (przełożony na 7.11)