Arka Gdynia - Legia Warszawa. Ciężko zdobyta wygrana na otwarcie play-off

jag., ras.
2 maja 2019 (artykuł sprzed 5 lat)

James Florence był najskuteczniejszym koszykarzem Arki Gdynia w meczu z Legią Warszawa. W końcówce to jego najczęściej faulowali rywale, a Amerykanin nie mylił się na ogół z wolnych. James Florence był najskuteczniejszym koszykarzem Arki Gdynia w meczu z Legią Warszawa. W końcówce to jego najczęściej faulowali rywale, a Amerykanin nie mylił się na ogół z wolnych.

Arka Gdynia pokonała na własnym parkiecie Legię Warszawa 79:75 (25:14, 14:17, 20:17, 19:27) na otwarcie ćwierćfinałów play-off. Wygrana najlepszej drużyny sezonu zasadniczego przyszła niespodziewanie ciężko. Wpływ na to miały przeciętna skuteczność i przegrana walka na tablicach. Rywalizacja trwać będzie do trzech zwycięstw. Mecz numer dwa rozpocznie się 4 maja o godzinie 17 w Gdynia Arena.

ARKA: Florence 17 (2x3), Bostic 15, Ginyard 10 (2x3, 6 zb.), Wołoszyn 7 (2x3, 7 zb.), Łapeta 4 oraz Ponitka 9, Dulkys 8 (2x3), Upshaw 6, Szubarga 3, Garbacz, Wyka

Legia: Kowalczyk 11 (2x3, 7 zb.), Karolak 7 (1x3), Soluade 5 (1x3), Kołodziej 5 (1x3), Patiejew 3 (1x3) oraz Matczak 24 (5 zb., 6 st), Pinder 11 (11 zb.), Nowerski 6, Linowski 3 (1x3, 7 zb.), Bilbao, Konopatzki

Rywalizacja w play-off Energa Basket Ligi trwa do trzech wygranych. Serię ćwierćfinałową pomiędzy Arką a Legią Warszawa otworzył czwartkowy mecz w Gdynia Arenie. Gospodarze zaczęli z małymi problemami, bo od stanu 3:6 po dwóch trójkach Sebastiana Kowalczykai Rusłana Patiejewa dla Legii.

Przeczytaj, co Adam Łapeta mówił przed rywalizacją z Legią Warszawa

Po rzutach wolnych Adama Łapety gdynianie odbili prowadzenie, a chwilę później na 9:7 trafił Josh Bostic. Po trójce Jamesa Florence'a było już 12:8 dla Arki, ale stołeczny rywal nie pozwalał miejscowym odskoczyć dalej niż na 4 pkt. Zmieniła to dopiero seria 5:0, na którą dla Arki zapracował Marcus Ginyard. Po jego trafieniu zza łuku zespół trenera Przemysława Frasunkiewicza objął prowadzenie 19:12.

Arka podkręciła tempo pod koniec premierowej partii kończąc ją serią 7 pkt z rzędu. Po trójce Deividasa Dulkysa skończyli ją prowadzeniem różnicą 11 pkt. Dulkys powiększył je o kolejne 2 zaraz na początku drugiej partii.

Arka na kolejne punkty czekała prawie 3 minuty, ale Legia w tym czasie oddała tylko dwa celne rzuty. Zza łuku trafił ponownie Dulkys a po rzutach Marcela Ponitki i Bostica było już 34:18. Pod koniec partii Legia napędzana punktami byłego gracza gdyńskiego klubu - Filipa Matczaka, zaliczyła serię 10:0 i zbliżyła się na zaledwie 5 pkt. Pogoń przerwał Bostic, który faulowany przy rzucie zza łuku, wykorzystał wszystkie trzy rzuty wolne (39:31).

Po zmianie stron Arka jeszcze bardziej wzmocniła defensywę. A gdy piłka gościom przestała wpadać do kosza, pojawiły się nerwy. Niesportowy faul odgwizdano Jakubowi Karolakowi, a techniczne przewinienie trenerowi - Tane Spasevowi. Gospodarze odskoczyli najpierw na 45:31, a na początku 29. minuty prowadzili nawet 59:40.

Wówczas nieoczekiwanie Legię do walki poderwały "trójki": Mo SaluadeAdama Linowskiego. Po trzech kwartach Arka prowadziła 60:48.

W ostatniej odsłonie znów dał o sobie Matczak, a punktami i zbiórkami przypominał się inny były koszykarz gdyńskich klubów - Sebastian Kowalczyk. Na niespełna 3 minuty przed końcową syreną przewaga miejscowych stopniała do 71:68. Przy skuteczności obu drużyn z gry poniżej 40 procent, gościom zaczęła przynosić profity lepsza zbiórka. Z tablic zebrali ponad 50 piłek.

Legia miała też bardziej wartościowych zmienników. Rezerwowi dla gości zdobyli 44 punkty, gdy zawodnicy wchodzący z ławki Arki tylko 26.

Nerwy z obu stron były coraz większe. Przez kolejne dwie minuty wynik zmieniały tylko rzutu wolne. James Florence wykorzystał oba, a Keanu Pinder tylko jeden. Florence był faulowany także w ostatniej minucie. Wykorzystał 5 z 6 wolnych i to wystarczyło do zachowania wygranej, mimo że na zakończenie Michał Kołodziej przymierzy za 3 punkty.

Legia Warszawa

97% 252 typowania Arka Gdynia
0% 1 typowanie REMIS
3% 7 typowań Legia Warszawa

Wyniki pozostałych meczów:
Anwil Włocławek - Agred BMSLam Stal Ostrów Wlkp. 89:84 (25:18, 21:24, 21:27, 22:15)
Polski Cukier Toruń - King Szczecin 70 (11:15, 18:19, 25:14, 16:17)
Stelmet Enea BM Zielona Góra - Dąbrowa Górnicza 88:80 (26:21, 26:13, 14:29, 22:17)