Arka Gdynia - Ogniwo Sopot 29:37. Dobre i emocjonujące derby Trójmiasta w rugby

11 maja 2024, godz. 20:50
Opinie (11)
aktualizacja: godz. 16:59 (12 maja 2024)
M.in. Eujaan Botha i Dwayne Burrows przyczynili się do tego, że w Gdyni obejrzeliśmy dobre i emocjonujące derby Trójmiasta w ekstralidze rugby. M.in. Eujaan Botha i Dwayne Burrows przyczynili się do tego, że w Gdyni obejrzeliśmy dobre i emocjonujące derby Trójmiasta w ekstralidze rugby.

Drużyna Life Style Catering Rugby Club Arka Gdynia zrobiła dobrą reklamę swojemu nowemu sponsorowi tytularnemu. "Buldogi" mocno postawili się Ogniwu Sopot. Dzięki temu obejrzeliśmy bardzo dobre i emocjonujące derby Trójmiasta w rugby, które rozstrzygały się w doliczonym czasie gry, a zanotowano w nich aż 11 przyłożeń. Końcowy wynik to 29:37 (7:12). Jako że w niedzielę, 12 maja Juvenia Kraków przegrała u siebie z Orlene Orkanem Sochaczew zwycięzcy są już w finale ekstraligi, a ekipie Thomasa Fidlera, aby zagrać o złoto, potrzebny jest co najmniej punkt w ostatniej kolejce.

Aktualizacja, 12.05.2024, godz. 16:59

Punkty dla Arki: Szymon Sirocki 10, Eujaan Botha 9, Giga Mamagulashvili 5,
Gabriel Junior Sipapate 5

Punkty dla Ogniwa: Dwayne Burrows 10, Jewgienij Owerczuk 7, Władysław Grabowski 5, Piotr Zeszutek 5, Sylwester Gąska 5, Roman Żuk 5

ARKA: Litwińczuk (47 Mamagulashvili), Mohyła, Sipapate - Podolski, Zypper - Bracik, J.Kuzimski (47 Kruk-Miller), Krużycki - Szyc - Banaszek - Rakowski, Karasewicz, (65 Turzyński), Botha, Sirocki - Szaszero

OGNIWO: Fidler, W.Wilczuk, Gąska - Mokrecow, Mroziński - Piotrowski (10 Burek), W.Grabowski (44 Węgierski), Zeszutek - Plichta - Seerane - Owerczuk, Drewczyński, Burrows, Lis - Żuk

Zwycięstwo w derbach Trójmiasto mogło zapewnić Ogniwu Sopot udział w wielkim finale ekstraligi. Dlatego to goście ruszyli do ataku. Po 10 minutach musieli przegrupować się w młynie, bo urazu doznał Adam Piotrowski, który i tak zaczął mecz nie tak jak zwykle w drugiej, ale w trzeciej linii młyna.

Z ławki wszedł Jakub Burek, który zajął pozycję młynarza, a Wiktor Wilczuk przesunięty został z "2" do trzeciej linii tej formacji. W 17. minucie gości zdobyli aut około 20 metrów od pola punktowego. Po wygraniu wrzutu z boku autorstwa właśnie Burka przeszli do maula. Następnie "odwiązał" się z niego Władysław Grabowski i otworzył wynik tego spotkania.

Lechia Gdańsk na 7. miejscu w ekstralidze. Grzegorz Buczek zakończył karierę. Przeczytaj relację Lechia Gdańsk na 7. miejscu w ekstralidze. Grzegorz Buczek zakończył karierę. Przeczytaj relację

Jednak w 21. minucie widzieliśmy już na prowadzeniu Arkę. Praktycznie pierwszy atak gospodarzy przyniósł im przyłożenie. Zaatakował lewym skrzydłem Anton Szaszero. Potem akcja została przeniesiona wzdłuż boiska i na prawej stronie po piątkę przebił się Szymon Sirocki.

Niespodziewanie do podwyższenia podszedł nie Szaszero, ani Dawid Banaszek, a Eujaan Botha. I to on wyprowadził "Buldogów" na prowadzenie 7:5.

Faworyzowanym sopocianom udało się odbić wynik dopiero w 39. minucie. Wówczas między słupami przyłożył kapitan Ogniwa - Piotr Zeszutek, a Jewgienij Owerczuk ustalił wynik pierwszej połowy na 12:7 dla gości.

Drugą połowę od środka kopem rozpoczął Mateusz Plichta. Przy próbie chwytu piłki błąd popełnił Sirocki. Sopocianie po niespełna minucie od wznowienia gry po przerwie zdobyli przyłożenie. Natomiast w 47. minucie poprawili na 24:7. Wówczas mieli też punkt bonusowy, gdyż w przyłożeniach było 4:1 na ich korzyść.

Przeczytaj, co mówili trójmiejscy trenerzy przed 17. kolejką ekstraligi rugby Przeczytaj, co mówili trójmiejscy trenerzy przed 17. kolejką ekstraligi rugby

Jednak mylił się ten, kto uznał, że derby są rozstrzygnięte. Na pewno tak nie myśleli rugbiści z Gdyni. Botha i rezerowy filar Giga Mamagulashvili w 57. minucie straty zmniejszyli do 19:24, a niewiele brakowało, aby gospodarze "dogonili" co najmniej remis. Między tymi dwiema udanymi akcjami blisko przyłożenia był Mykoła Karasewicz, ale tuż przed celem wypadła mu piłka do przodu.

Z pięciopunktową przewagą Ogniwa doszliśmy do 73. minucie, a obie ekipy dorzuciły po kolejnych piątkach i było 24:29.

Wówczas za atak powyżej linii barku żółtą kartkę otrzymał Botha. Oznaczało to grę przez 10 minut w "14" dla gospodarzy. Ogniwo błyskawicznie wykorzystało liczebną przewagą i na polu punktowym zameldował się Dwayne Burrows.

Przy wyniku 29:19 jednak siły się wyrównały. Zrobiło się 14 na 14, gdyż żółtą kartkę otrzymał też Zeszutek, który nieprzepisowo szarżował Sirockiego. A gdy zrobiło się 14 na 15, to właśnie Szymon zdobył drugie swoje, a piąte przyłożenie dla drużyny w tym spotkaniu.

Ogniwo Sopot bliżej finału ekstraligi rugby. Juvenia Kraków pokonana Ogniwo Sopot bliżej finału ekstraligi rugby. Juvenia Kraków pokonana

Ogniwo miało ich sześć, a zatem już nie było szans, aby zdobyć punkt bonusowy, bo tutaj trzeba byłoby mieć o trzy przyłożenia więcej od rywali. Dlatego w 85. minucie sopocianie zdecydowali się na kop z rzutu karnego.

Była to pierwsza taka sytuacja w tym spotkaniu. Wcześniej obie drużyny chciały zdobywać przyłożenia. Teraz Ogniwo zdecydowało zapewnić sobie zwycięstwo. Owerczuk posłał piłkę między słupy i tym samym mecz zakończył się zwycięstwem sopocian 37:29. Goście zdobyli 4 punkty i przynajmniej do niedzieli będą liderem ekstraligi.

Arka poza brawami od publiczności i słowami za dzielną postawę zakończyła spotkanie bez żadnego punktu, a tego defensywnego pozbawił ich właśnie skutecznie egzekwowany karny przez Owerczuka.

Brak punktu bonusowego sprawił, że kwestia awansu do finału odłożona została do ostatniej kolejki, w której Ogniwo przysłowiową kropkę nad "i" musi postawić domowym meczu z Awentą Pogonią Siedlce. Sopocianie mają bowiem gorszy bilans dwumeczu z Juvenią (0:39, 24:8), która obecnie traci do nich 5 punktów. Aby nie oglądać się na wynik rywali, musi w ostatniej kolejce zdobyć co najmniej punkt.

Kandydaci do finału ekstraligi - mecze w 18. kolejce
Ogniwo Sopot - Awenta Pogoń Siedlce
Edach Budowlani Lublin - Juvenia Kraków

Natomiast pierwszy finalistą jest Orlen Orkan Sochaczew, który na zakończenie sezonu zasadniczego ugości Arkę Gdynia.

9 Budo 2011 Aleksandrów Łódzki 15 2 0 13 167:387 -42
Każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny zagrają o złoty medal, a dwie kolejne o brązowy. Gospodarzem meczów będą zespoły wyżej klasyfikowane w tabeli. Nikt nie spada bezpośrednio.

Klub Budo 2011 Aleksandrów Łódzki wycofał się z rozgrywek 27 marca 2024 roku. Wyniki uzyskane przez tę drużynę zostały utrzymane. Kolejne mecze weryfikowane są jako walkowery (25:0 i 5 punktów) na korzyść rywali 25:0, a na zespół wycofany nakładana jest kara 0:25 i -10 punktów.