Arka Gdynia - Zoria Ługańsk 1:2. Kłótnie w trakcie sparingu. Trenerzy na boisku

Jacek Główczyński
4 lutego 2024, godz. 10:55
Opinie (27)

W sparingu z Zorią Ługański nie brakowało kłótni, a piłkarze nie wiedzieli, co zagwiżdże arbiter i czy za chwilę na boisko nie wkroczy... trener. Honorowego gola dla Arki Gdynia strzelił Martin Dobrotka (drugi z lewej). W sparingu z Zorią Ługański nie brakowało kłótni, a piłkarze nie wiedzieli, co zagwiżdże arbiter i czy za chwilę na boisko nie wkroczy... trener. Honorowego gola dla Arki Gdynia strzelił Martin Dobrotka (drugi z lewej).

Arka Gdynia przegrała z Zorią Ługańsk 1:2 (0:1) w piątym sparingu podczas zgrupowania w Turcji. Honorowego gola strzelił Martin Dobrotka. W drugiej połowie nie tylko grano w piłkę, a mocno się kłócono. Na boisko wkraczali szkoleniowcy, a arbiter najwyraźniej już nie chciał zadzierać z Jurijem Kowalem, który w 57. minucie miał ochotę zakończyć ten mecz. Sędzia, mimo pokazanej czerwonej kartki po brutalnym faulu na Wojciechu Zielińskim, pozwolił ukraińskiej drużynie kończyć mecz w "11", a potem dwukrotnie nie reagował na upadki piłkarzy żółto-niebieskich w polu karnym.

Dobrotka 71 - Ndour 31, Ndiaye 47

ARKA (do 60. minuty: Lenarcik - Predenkiewicz, Wereszczak, Azacki, Lipkowski - Borecki, Zieliński (53 Czubak) - Szymański, Hafez (46 Staniszewski, Sawicki (46 Jurkiewicz) - Turski

(od 61. minuty): Lenarcik - Stolc, Marcjanik, Dobrotka, Gojny - Gol - Skóra, Milewski, Adamczyk, Kobacki - Czubak

Zoria Ługańsk w poprzednim sezonie zajęła 3. miejsce w piłkarskiej elicie Ukrainy. Transfermarkt.de wycenia piłkarzy tej drużyny na blisko 16 milionów euro.

Arka Gdynia - Zoria Ługańsk: live 4.02.2024

Jednak w bieżących rozgrywkach Premier Liha zespół ma olbrzymie kłopoty. Z 14 meczów wygrał tylko 2, a po 6 zremisował i przegrał przy bilansie bramkowym 15:19. Daje mu to 14. miejsce z identyczną liczbą punktów jak przedostatnia drużyna, czyli jest to balans między strefą spadkową a dającą grę w barażach.

11 listopada doszło w Zorii do zmiany trenera. W roli tymczasowego występuje 65-letni Jurij Kowal. Zapewne zostanie on zapamiętany przez Arkę. W 57. minucie szkoleniowiec, kulejąc, ale dość zdecydowanym krokiem kroczył na boisko. Wymownym ruchem rąk uczynił krzyż, sugerując zakończenie gry.

Po kilkuminutowej kłótni grano jednak dalej. Ukraiński szkoleniowiec załatwił jednak, że jego drużyna mogła ponownie zagrać w "11". W 53. minucie sędzia pokazał bowiem czerwoną kartę po brutalnym faulu na Wojciechu Zielińskim.

Arka Gdynia blisko transferu. Jest już nowy wariant taktyczny. Zagłosuj, co o nim sądzisz Arka Gdynia blisko transferu. Jest już nowy wariant taktyczny. Zagłosuj, co o nim sądzisz

Jako że sytuacja miała miejsce przy linii bocznej, tuż obok ławki rezerwowej Arki nerwowo zareagowali gdynianie. Na boisko wkroczył Wojciech Łobodziński, zdecydowanie domagając się poszanowania dla nóg i zdrowia piłkarzy.

Po godzinie gry szkoleniowiec, zgodnie z tym co sugerowaliśmy przy relacji sobotniego sparingu, wystawił do gry tych piłkarzy z pola, którzy przeciwko Korei Południowej rozegrali 60 minut. Wówczas było już 0:2.

Podstawowi piłkarze Arki ruszyli do odrabiania strat. W 71. minucie niemal w narożniku boiska faulowany był Olaf Kobacki. Z rzutu wolnego sam poszkodowany precyzyjnie dośrodkował, a kontaktowego gola głową strzelił Martin Dobrotka.

W 77. minucie Dawid Gojny padł w polu karnym i domagał się "jedenastki". Jednak gwizdek sędziego milczał. Po chwili to samo było w przypadku Kobackiego. Podniesione w górę ręce piłkarzy gdyńskich po upadku nie robiły wrażenia na arbitrze.

Arka Gdynia porządkuje sprawy właścicielskie. Podpisane najważniejsze dokumenty, aby zmienił się prezes i większościowy akcjonariusz Arka Gdynia porządkuje sprawy właścicielskie. Podpisane najważniejsze dokumenty, aby zmienił się prezes i większościowy akcjonariusz

Może nie chciał ryzykować kolejnej wizyty na boisku trenera Zorii? Natomiast musiał posłuchać kilkunastu cierpkich słów od szkoleniowca Arki, który nie wtargnął na boisko, a swoje niezadowolenie wyraził, gdy sędzia podbiegł do niego do linii bocznej.

Wynik już nie uległ zmianie, choć 10 minut później, po błędzie Lenarcika, piłkę zmierzającą do bramki wybił Dobrotka.

Arka Gdynia - sparingi zima 2024

bilans: 1 wygrana, 1 remis, 3 przegrane, bramki 5:8

O zwycięstwie Zorii przesądził okres gry, w którym grał teoretycznie drugi skład Arki. Trener Łobodziński rozpoczął sparing z ośmioma piłkarzami, którzy dzień wcześniej weszli na ostatnie pół godziny. W przerwie dokonał zaś w tym zestawieniu dwóch zmian. Oszczędzał Tornike Gaprindaszwiliego, którego tego dnia nie zobaczyliśmy na boisku.

Zoria prowadzenie zdobyła po kombinacyjnie rozegranym rzucie wolnym, który około 25 metrów został podyktowany po faulu Abdallaha Hafeza na kapitanie rywali - Eduardo Guerrero.

Gdy piłkarze Arki ustawili się do obrony przed dośrodkowaniem, Peter Micin zagrał w pole karne, niepilnowany Władysław Bugaj niemal z linii końcowej linii dograł do bramkę, gdzie Alioune Ndour z metra wepchnął piłkę do siatki. To 22-letni Senegalczyk, który kontrakt z Zorią podpisał 1 lutego.

Natomiast na 2:0 podwyższył piłkarz, będący na testach. Matar Ndiaye skierował piłkę do pustej już bramki z 5. metra, gdyż został doskonale obsłużony podaniem przez Micina.

Czy dojdzie do zmiany hierarchii wśród defensywnych pomocników Arki Gdynia? Odpowiada Michał Borecki Czy dojdzie do zmiany hierarchii wśród defensywnych pomocników Arki Gdynia? Odpowiada Michał Borecki

Ndiaye na listę strzelców mógł wpisać się już pod koniec pierwszej połowy. Wówczas Guerrero zabrał piłkę na środku boiska Wołodymirowi Wereszczakowi i uruchomił kontrę 3 na 3. Kończył ją strzałem Matar, ale Paweł Lenarcik popisał się dobrą interwencją.

Arka przed przerwą najlepszą okazję na gola miała w 13. minucie. Na wysokości pola karnego faulowany był Hubert Turski. Z rzutu wolnego Zieliński dobrze dośrodkował w pole bramkowe. Do strzału doszedł Ołeksand Azacki. jednak kapitan żółto-niebieskich nieczysto trafił w piłkę i szansa na bramkę przepadła.

Gdynianie na zakończenie zgrupowania w Turcji, 7 lutego mieli rozegrać dwa sparingi, ale zrezygnowali ostatecznie z tego pomysłu. Natomiast podwójną dawkę meczów jednego dnia Zoria miała już w niedzielę. 5 godziny po grze z Arką miała zakontraktowane spotkanie z gruzińskim Dinamem Tiblisi.

17 lutego 2024, godz. 17:30