Arka Gdynia już ma z niego pożytek. Obiecujący początek Alassane Sidibe

Damian Konwent
24 marca 2024, godz. 14:15
Opinie (39)

Alassane Sidibe w ciągu 46 minut gry dla Arki Gdynia zdobył bramkę i zaliczył asystę. Alassane Sidibe w ciągu 46 minut gry dla Arki Gdynia zdobył bramkę i zaliczył asystę.

Arka Gdynia wypożyczając zimą Alassane Sidibe rozbudziła wątpliwości, czy piłkarz aby na pewno będzie wzmocnieniem w walce o ekstraklasę. Natomiast już pierwsze mecze Iworyjczyka pokazały, że był to dobry wybór, a żółto-niebiescy mogą mieć z niego wiele pożytku. 21-latek wyróżnia się na boisku umiejętnościami i wizją, ale przede wszystkim potwierdza to liczbami. Rozegrał zaledwie 46 minut, a już ma bramkę i asystę na koncie.

Arka Gdynia wykreowała pewniaków. Żelazna formacja defensywna Arka Gdynia wykreowała pewniaków. Żelazna formacja defensywna

Zaczęło się od znaków zapytania

Wypożyczenie Alassane Sidibe do Arki Gdynia wzbudziło wiele wątpliwości. Pojawiały się znaki zapytania, co zrozumiałe, bo wszyscy zdawali sobie sprawę, że do żółto-niebieskich trafia wielki talent Atalanty Bergamo, wybrany do najlepszej "11" sezonu 2021/22 w Primaverze, czyli odpowiedniku naszej Centralnej Ligi Juniorów, który jednak w seniorskiej piłce miał problem z przebiciem się.

Zwłaszcza, że dopiero co Gdynię opuścił Luan Capanni, Brazylijczyk z włoskim paszportem, który zaliczył debiut w AC Milan, ale roczny pobyt w Arce niestety okazał się "niewypałem". Zdobył tu 2 bramki i zaliczył 1 asystę w 21 meczach. Aklimatyzacja nie przebiegła zgodnie z planem, dlatego pozwolenie na powrót do rodziny otrzymał jeszcze przed końcem rundy jesiennej.

Jednak po pierwszych tygodniach rundy wiosennej mamy prawo przypuszczać, że przygoda Sidibe będzie różniła się od tej powyższej, a sam klub może mieć z niego więcej pożytku. Rozegrał 46 minut, a na koncie ma już po 1 golu i asyście.

Szybko przekonał do siebie

Alessane już w pierwszym meczu pokazał, że ma ogromne chęci do gry. W starciu z Polonią Warszawa wszedł zaledwie na 6 minut, a i tak zdążył zobaczyć żółtą kartkę.

Kolejny występ to spotkanie ze Stalą Rzeszów, w którym mogliśmy zobaczyć go już w większym wymiarze czasowym. Wojciech Łobodziński wpuścił go na 15 minut, w trakcie których już dało się zauważyć, że to dobrze wyszkolony technicznie piłkarz, który swoje umiejętności szlifował poza granicami Polski. Wyróżniały go: przyjęcie, przegląd pola, poruszanie się i swoboda, które w efekcie przyniosły bramkę w wygranym 5:1 meczu.

Arka Gdynia i Lechia Gdańsk w reprezentacjach. Jak poradzili sobie piłkarze? Arka Gdynia i Lechia Gdańsk w reprezentacjach. Jak poradzili sobie piłkarze?

Mimo to 21-latka zabrakło w dwóch kolejnych pojedynkach z: GKS Tychy (2:1) i Wisłą Kraków (1:1). Jednak z Odrą Opole wszedł na 25 minut przy stanie 1:1. Niedługo potem trzeba było gonić wynik, bo arkowcy przegrywali 1:2, ale wtedy znów zobaczyliśmy przejaw jego piłkarskiej inteligencji. W sytuacji, gdy obok siebie miał 4 rywali, wypatrzył Przemysława Stolca, który swoim strzałem dał wyrównanie żółto-niebieskim.

Alassane Sidibe (z lewej) i Olaf Kobacki (z prawej) w tradycyjnych kaszubskich strojach. Alassane Sidibe (z lewej) i Olaf Kobacki (z prawej) w tradycyjnych kaszubskich strojach.

Arka będzie miała z niego pożytek

Potwierdza się zatem to, o czym Wojciech Łobodziński mówił po pierwszych treningach z udziałem Sidibe. Szkoleniowiec wychwalał go i wygląda na to, że z biegiem czasu Iworyjczyk będzie otrzymywał coraz więcej minut.

I to bardzo budująca wiadomość, bo w rundzie jesiennej Arce brakowało piłkarza do środka pola, który mógłby zmienić Huberta Adamczyka lub Janusza GolaSebastiana Milewskiego, bez utraty znaczącej jakości. Wartościowi zmiennicy w wyścigu o awans będą na wagę złota, a wcale nie jest powiedziane, że Alessane zaraz nie wskoczy do wyjściowego składu. Rywalizacja się zwiększa, a to może być tylko z pożytkiem.

Poza tym widać, że Iworyjczyk w Gdyni czuje się coraz lepiej. Potwierdzają to nie tylko uśmiechy zawodnika, który w celach promocyjnych nie miał problemu, aby przywdziać kaszubski strój, ale również opinie kolegów z szatni. Tym najlepszym jest oczywiście Olaf Kobacki, bowiem obaj panowie znają się jeszcze z czasów gry w młodej Atalancie. Skrzydłowy jako tłumacz języka włoskiego jest też łącznikiem pomiędzy Iworyjczykiem a pozostałymi. To na razie się sprawdza, choć sam Alessane podejmuje lekcje innych języków.