Arka Gdynia wykreowała pewniaków. Żelazna formacja defensywna

dak.
22 marca 2024, godz. 13:30
Opinie (30)

Martin Dobrotka i Dawid Gojny to dwaj z czterech piłkarzy Arki Gdynia, którzy nie opuścili minuty w 2024 roku. Martin Dobrotka i Dawid Gojny to dwaj z czterech piłkarzy Arki Gdynia, którzy nie opuścili minuty w 2024 roku.

Arka Gdynia ma czterech piłkarzy, którzy w w tym roku nie opuścili jeszcze minuty na boisku. To: Paweł Lenarcik, Martin Dobrotka, Michał Marcjanik i Dawid Gojny. W tym gronie zapewne znalazłby się jeszcze Przemysław Stolc, gdyby w spotkaniu z Wisłą Kraków nie musiał opuszczać boiska przez uraz. To pokazuje, że formacja defensywna jest tą żelazną w żółto-niebieskim zespole.

Arka Gdynia w przerwie nie zagra sparingu. Odda piłkarzy do IV ligi i CLJ Arka Gdynia w przerwie nie zagra sparingu. Odda piłkarzy do IV ligi i CLJ

Arka Gdynia rozegrała 5 meczów w tym roku. Przed przerwą reprezentacyjną w Fortuna 1. Lidze, Wojciech Łobodziński wystawił w nich łącznie 17 piłkarzy, ale tylko 4 z nich zagrało w pełnym wymiarze czasowym.

450 minut na koncie mają: Paweł Lenarcik, Martin Dobrotka, Michał MarcjanikDawid Gojny. Bliski wypełnienia tego pułapu był również Przemysław Stolc, któremu do kompletu zabrakło 20 minut, ale w starciu z Wisłą Kraków musiał opuścić boisko ze względu na uraz.

Tak czy inaczej, powyższe statystyki pokazują, która formacja w zespole żółto-niebieskiej jest najbardziej "żelazna". To bramkarz i obrońcy cieszą się największym zaufaniem trenera Wojciecha Łobodzińskiego, który zdaje się wyznawać starą piłkarską prawdę, że "atakiem wygrywa się mecze, a obroną zdobywa się mistrzostwa".

Dlatego można oczekiwać, że do roszad w defensywie dojdzie w momencie kontuzji lub absencji za kartki któregoś z podstawowych graczy. To drugie póki co żadnemu na razie nie grozi, bo Lenarcik ma jedną, a reszta po dwie żółte kartoniki. Przypomnijmy, że pauza następuje po czwartym, ósmym, dwunastym itd. przewinieniu.

Co ciekawe, najbliżej wykluczenia z obrońców jest Ołeksandr Azacki, który wiosną rozegrał tylko... 2 minuty.

• Marcel Predenkiewicz, Martin Chudy, Wołodymyr Wereszczak, Abdallah Hafez, Jakub Staniszewski, Marcel Szymański, Wiktor Sawicki - 0

Ponad 400 minut na boisku spędzili ponadto: środkowi pomocnicy Janusz GolSebastian Milewski oraz napastnik Karol Czubak, co potwierdza, że wspomniani piłkarze są trzonem żółto-niebieskich.

Licznik zapewne byłby również wyższy w przypadku Olafa Kobackiego, który ze względu na kartki musiał pauzować w ostatnim spotkaniu. Jednak i w pozostałych spotkaniach był zmieniany w drugich połowach. Podobnie zresztą jak drugi ze skrzydłowych, czyli Kacper Skóra.

Arka Gdynia zawdzięcza mu punkt. Przemysław Stolc: Dwa miesiące od chwały Arka Gdynia zawdzięcza mu punkt. Przemysław Stolc: Dwa miesiące od chwały

Trzeba jednak pamiętać, że to gracze ofensywni napędzają akcje. Łatwiej ich zmienić i wprowadzić do ataku świeżą krew. Zwłaszcza, jeśli na ławce masz takich graczy, jak: Tornike Gaprindaszwili czy Kasjan Lipkowski, którzy utrzymają poziom. Zresztą to może być zbawienne na finiszu sezonu, gdy odpowiednio będzie trzeba siłami. Tego niestety zabrakło w rundzie jesiennej, gdy na ławce rezerwowych brakowało jakościowych graczy, w efekcie czego piłkarze złapali "zadyszkę" i w grudniowych spotkaniach ugrali tylko 2 punkty w 3 meczach.

30 marca 2024, godz. 15:00