• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Arka Gdynia utopiona w IV lidze? Marcin Gruchała cytuje Jarosława Kołakowskiego

Jacek Główczyński
13 czerwca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (188)

Arka Gdynia

Okazuje się, że brak awansu do ekstraklasy to nie największe zagrożenie dla Arki Gdynia. Okazuje się, że brak awansu do ekstraklasy to nie największe zagrożenie dla Arki Gdynia.

Czyżby po trzech latach Arka Gdynia wróciła do punktu wyjścia? Gdy klub był w tarapatach finansowych za kadencji poprzedniego właściciela większościowego, mimo że występował w ekstraklasie, to pojawiła się alternatywna koncepcja, aby odbudowę zacząć od IV ligi, na bazie Stowarzyszenia Inicjatywa Arka Gdynia. Marcin Gruchała, który złożył ofertę zakupu większościowego pakietu akcji, cytuje słowa, które miał usłyszeć niedawno od Jarosława Kołakowskiego: "Prędzej utopię Arkę w IV lidze, niż ją panu sprzedam".Karol Czubak Ligowcem Maja. Napastnik Arki Gdynia wyceniany na 1,5 miliona euro Karol Czubak Ligowcem Maja. Napastnik Arki Gdynia wyceniany na 1,5 miliona euro

Przez tydzień od zakończeniu rozgrywek w Fortuna 1. Ligi, które przyniosły Arce Gdynia zaledwie 8. miejsce, klub nie dokonał rozliczenia z minionym sezonem ani pod względem finansowo-organizacyjnym, ani tym bardziej pod kątem sportowym. Jednymi informacjami są: harmonogram przygotowań do nowej batalii, które mają rozpocząć się 19 czerwca oraz powrót z wypożyczenia z II-ligowego KKS 1925 Kalisz obrońcy Kasjana Lipkowskiego, który obecnie z młodzieżową reprezentacją Polski przygotowuje się do meczów towarzyskich z: Finlandią (15 czerwca, 17:30, Warszawa) oraz Czarnogórą (19 czerwca, 20:15, Podgorica).

Natomiast już brakuje odniesienia, choćby co do piłkarzy i trenera Ryszarda Wieczorka, których przecież kontrakty są ważne tylko do 30 czerwca, nie mówiąc już o przedstawieniu koncepcji, jak drużyna miałaby zostać przebudowana i wzmocniona oraz jaki cele byłby jej w nowym sezonie.Bez odpowiedzi pozostają też tezy i oczekiwania podnoszą w listach i oświadczeniach, które w minionym tygodniu miały zarówno charakter otwarty, jak i były kierowane pod adresem prezydenta Gdyni, czy klub.

Arka Gdynia plan przygotowań: 2 tygodnie wolnego, a potem 5 sparingów Arka Gdynia plan przygotowań: 2 tygodnie wolnego, a potem 5 sparingów

Wreszcie odpowiedzi nie otrzymał Marcin Gruchała, który przedstawił ofertę zakupu większościowego pakietu akcji Arka Gdynia SA od Michała Kołakowskiego. Według naszych informacji miała ona opiewać łącznie na 10 milionów złotych. To kwota nie tylko za akcje, ale również za pożyczki, które zostały udzielone klubowi przez dotychczasowego większościowego akcjonariusza.

Głosy w sprawie zmian właścicielskich w Arce GdyniaO powodach złożenia oferty Gruchała, gdyński biznesmen, były piłkarz Arki, a obecnie mniejszościowy akcjonariusz klubu, mówił w wywiadzie udzielonym Trojmiasto.pl 27 maja. Obecnie rozmawiał z "Przeglądem Sportowym". Pojawił się wątek negocjacji z Jarosławem Kołakowskim, ojcem większościowego akcjonariusza Arki.

25.05.2023 Trojmiasto.pl: Wychowanek Arki Gdynia chce kupić klub. Marcin Gruchała: Złożyłem konkretną ofertę 25.05.2023 Trojmiasto.pl: Wychowanek Arki Gdynia chce kupić klub. Marcin Gruchała: Złożyłem konkretną ofertę

"Spotykaliśmy się po to, żeby porozmawiać o sprzedaży Arki, a ja zamiast tego słyszę hasła, że "ja prędzej utopię tę Arkę w IV lidze niż ją panu sprzedam". Wówczas zobaczyłem, kogo mam po drugiej stronie. Nie chcę być w spółce z taką osobą, a w te groźby nie wierzę" - powiedział Gruchała w "PS".
Jarosław Kołakowski (w środku) podczas jednego z meczów Arki Gdynia. Z prawej Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni, z lewej Rafał Klajnert, sekretarz UM Gdynia. Jarosław Kołakowski (w środku) podczas jednego z meczów Arki Gdynia. Z prawej Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni, z lewej Rafał Klajnert, sekretarz UM Gdynia.
Czyżby po trzech latach Arka Gdynia wróciła do punktu wyjścia? Gdy klub był w tarapatach finansowych za kadencji poprzedniego właściciela większościowego, pojawiła się alternatywna koncepcja, aby odbudowę zacząć od IV ligi, na bazie Stowarzyszenia Inicjatywa Arka Gdynia, które jest członkiem PZPN, a zatem nie byłoby żadnych problemów formalnych, aby niejako z marszu przystąpiło do rozgrywek seniorskich. Przypomnijmy, że obecnie prowadzi szkolenie młodzieży do lat 15. Następnie ci piłkarze trafiają do Arka Gdynia SA."Jarosław Kołakowski to nie jest zwariowany miliarder gotowy wyrzucić przez okno kilka milionów zysku na ewentualnej sprzedaży tylko po to, aby mi lub Gdyni zrobić na złość. Oprócz pieniędzy kładzie na szali swoją reputację menedżera i pozycję w KFM i KKS Kalisz. Nie wierzę, aby Gdynia i odpowiednie piłkarskie władze pozwoliły zniszczyć klub, a jeśli ktoś w to wierzy, to tym bardziej powinien wiedzieć, że nie można ulegać takiemu szantażowi" - przekonywał Gruchała.
Aż 10 mln zł za 75 proc. akcji Arki Gdynia i pożyczki obecnego właściciela. Poznaj szczegóły oferty Marcina Gruchały Aż 10 mln zł za 75 proc. akcji Arki Gdynia i pożyczki obecnego właściciela. Poznaj szczegóły oferty Marcina Gruchały

Jednocześnie przypomniał, o czym także informowaliśmy, że jego oferta finansowa ma określony czas obowiązywania.

"Moja oferta zbudowana jest o premię za "wyjście" z Gdyni. Nie mam wątpliwości, że moja oferta jest wyższa niż rzeczywista wartość akcji. Pewnie, gdyby nie moje intencje oraz ludzi, którzy idą ze mną razem i mnie wspierają, dotyczące Arki i tego, że ma powstać coś dużego, społecznego, to oferta byłaby niższa. Teraz jest przeszacowana.(...) Moja pierwsza cena była bardzo wysoka, bo liczyłem, na cichą i szybką transakcję w maju. Teraz tracimy czas i wartość klubu oczywiście maleje. (...) W biznesie i w życiu prywatnym jestem konsekwentny, wręcz uparty, tu też będę. Będą zmieniały się okoliczności i zapewne będzie zmieniała się cena. Być może będzie też zmieniała się ścieżka dojścia do celu, ale nie odpuszczę - ocenił gdyński biznesmen w wywiadzie dla "Przeglądu Sportowego.
Według naszych informacji zmianę cenę automatycznie spowoduje to, jeśli z klubu sprzedawani będą piłkarze lub zaciągane będą nowe zobowiązania. Wówczas te kwoty mają być uwzględnione i o to korygowana będzie kwota, która 1 maja została położona na stole wraz z ofertą Marcina Gruchały.Tabela końcowa

Piłka nożna - Betclic I liga
M Z R P Bilans Pkt.
1 ŁKS Łódź
2 Ruch Chorzów
3 Bruk-Bet Termalica Nieciecza
4 Wisła Kraków
5 Puszcza Niepołomice
6 Stal Rzeszów
7 Podbeskidzie Bielsko-Biała
8 Arka Gdynia
9 Chrobry Głogów
10 GKS Katowice
11 Zagłębie Sosnowiec
12 Górnik Łęczna
13 GKS Tychy
14 Apklan Resovia
15 Odra Opole
16 Skra Częstochowa
17 Chojniczanka Chojnice
18 Sandecja Nowy Sącz
Tabela wprowadzona: 2023-06-11
 • Bezpośredni awans do ekstraklasy
 • ŁKS Łódź, Ruch Chorzów
 • Baraże o awans do ekstraklasy
 • półfinały
 • Wisła Kraków - Puszcza Niepołomice 1:4 (0:2)
 • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Stal Rzeszów 2:0 (1:0)
 • finał, zwycięzca awansował do ekstraklasy
 • Bruk-Bet Termalica - Puszcza po dogrywce 2:3 (0:0, 2:2)
 • Spadek do II ligi
 • Skra Częstochowa, Chojniczanka Chojnice, Sandecja Nowy Sącz
 • Awans z II ligi
 • Polonia Warszawa, Znicz Pruszków (bezpośredni), Motor Lublin (po barażach)

Kluby sportowe

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (188)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Typuj wyniki Mistrzostw Europy w Niemczech!

Najbliższy mecz Arki

Stal Rzeszów
22 lipca 2024, godz. 19:00
22% Stal Rzeszów
20% REMIS
58% Arka Gdynia

Ostatnie wyniki Arki

76% ARKA Gdynia
8% REMIS
16% Motor Lublin
69% ARKA Gdynia
9% REMIS
22% Odra Opole

Relacje LIVE

Najczęściej czytane