Arka grzęźnie na mieliźnie

29 kwietnia 2006 (artykuł sprzed 18 lat)

Sześć remisów i trzy przegrane to bilans ostatnich dokonań Arki w ekstraklasie. Sobotnia porażka w Zabrzu z Górnikiem 0:2 (0:0) zrzuciła gdynian na przedostatnie miejsce w tabeli. Nadzieja z trzema ostatnimi kolejkami związana jest tylko z korzystnym terminarzem i dwoma meczami u siebie. Tylko aby z tego zrobić użytek żółto-niebiescy muszą sobie przypomnieć, jak się wygrywa. Zwycięstwa nie zaznali od 18 marca...

Bramki: Radler (62), Bukowiec (90+3).

GÓRNIK: Sławik - Radler, Prokop, Wiśniewski, Magiera - Seweryn (88 Bukowiec), Juszkiewicz, Bukalski, Dudziński, Bartos (52 Andraszak) - Król (90 Ziarkowski).

ARKA: Krupski - Kościelniak, Sobieraj, Jawny, Majda - Gorząd (51 Parzy), Ulanowski, Niciński, Nawrocik (88 Pudysiak), Wróblewski - Pilch (51 Ława).

Żółte kartki: Radler (Górnik), Pilch, Niciński, Ulanowski, Parzy (Arka). Widzów: 10 000.

Zimno i deszcz ograniczyły jeden z zabrzańskich atutów. Zamiast 20 tysięcy widzów, na które liczyli miejscowi, frekwencja była o połowę niższa. Może dlatego przed przerwą śmielej poczynała sobie Arka. Gdynianie powinni objąć prowadzenie już w szóstej minucie. Po dośrodkowaniu Radosława Wróblewskiego główkował Grzegorz Pilch. Piłkę z opuszczonej bramki, bo Mateusz Sławik źle obliczył wyjście do wrzutki, wybił Mariusz Magiera. W pierwszej połowie niecelnie strzelali jeszcze Wróblewski i Sebastian Gorząd. Jedynym znakiem przewagi żółto-niebieskich były seryjnie bite rzuty rożne. W połowie meczu mógł go rozstrzygnąć Damian Nawrocik. W 42. minucie jego uderzenie z wolnego obronił Sławik. Zaraz po zmianie stron napastnik sprowadzony zimą z Lecha niecelnie główkował po podaniu Wróblewskiego, a w 51. minucie tylko częściowo wykorzystał nieporozumienie między Arturem Prokopem, a bramkarzem Górnika. Przejął piłkę, ale po strzale z ostrego kąta przeszła ona wzdłuż bramki. - W pierwszej połowie Arka była groźna, zwłaszcza przy rzutach rożnych. W przerwie powiedziałem zawodnikom, żeby konsekwentnie atakowali. - podkreślał Marek Motyka, szkoleniowiec zwolniony w Zabrzu zimą, który został przywrócony do drużyny przed tym meczem.

Piłkarze Górnika stopniowo regulowali celowniki. Przed przerwą niecelnie w dobrych sytuacjach strzelali Marcin Dudziński (dwukrotnie) oraz Dawid Bartos. Coraz groźniejsze były wycieczki w gdyńskie pole karne obrońców. W 42. minucie Jarosław Krupski, przywrócony do gry po siedmiu meczach spędzonych na ławce, obronił uderzenie Jacka Wiśniewskiego. Niestety, dwadzieścia minut później "Krupa" nie utrzymał piłki w rękach po strzale z rzutu wolnego Damiana Seweryna, a przy dobitce Błażeja Radlera nie miał żadnych szans. - Po zdobyciu gola czekaliśmy, żeby rywal się odkrył, grając perfekcyjnie w obronie. - przyznał Motyka. - Zgodnie z moimi przewidywaniami był to mecz walki, zacięty, a wygrała go drużyna, która jako pierwsza strzeli gola - dodał Wojciech Wąsikiewicz, szkoleniowiec Arki.

Gdynianie starali się wyrównać, ale na staraniach się kończyło. Szanse na wyrównanie były tylko po strzałach z dystansu. Dwukrotnie silnie huknął przywrócony do składu rekonwalescent Krzysztof Majda, szczęścia próbował też Bartosz Ława. Za każdym razem Sławik, którego przed rozpoczęciem rundy kusiła Lechia Gdańsk, był na posterunku. Bezskuteczne gonienie wyniku zniechęciło gdynian, a może zabrakło im sił. W ostatniej z trzech doliczonych minut goście pozwolili na rajd przez połowę boiska Dudzińskiemu. Ten dograł do Mateusza Bukowca, który mimo ostrego kąta zmieścił futbolówkę w gdyńskiej "sieci".

Po przegranej w Zabrzu Arka coraz mocniej osiadła na ligowej mieliźnie. Jesienią, gdy nie potrafiła wygrać przez dziewięć kolejek, pożegnano się z Mirosławem Draganem. Wiosną Wąsikiewicz osiągnął identyczny stan niemocy. A w Zabrzu ponoć prezes Jacek Milewski przypatrywał się grze w towarzystwie... Wojciecha Stawowego. "Przegląd Sportowy" już przed inauguracją rundy wiosennej zdradził, że były trener Cracovii ma propozycję pracy w Gdyni. Czy skorzysta z niej zanim skończy się sezon?

Pozostałe wyniki 27. kolejki: Amica Wronki - Wisła Kraków 0:1 (0:1). Bramka: Paweł Brożek (43).Pogoń Szczecin - Odra Wodzisław 1:0 (0:0). Edi (74-karny). Lech Poznań - Groclin Dyskobolia 4:1 (3:1). Zakrzewski (11, 36), Wachowicz (12, 74) - Rocki (35). Wisła Płock - GKS Bełchatów 0:1 (0:0). Klepczarek (83). Zagłębie Lubin - Górnik Łęczna 2:0 (1:0). Chałbiński (39, 65). Kolporter Korona Kielce - Legia Warszawa 2:2 (2:0). Robak (20), Bonin (41) - Choto (49), Włodarczyk (90). Polonia Warszawa - Cracovia 1:3 (1:2). Cichon (23) - Bojarski (12), Łukasiewicz (30, samobójcza), Joao Paulo Heidemann (90).

16. Polonia Warszawa 27 5 5 17 18:44 20

Oj slabiutka ta Arka,slabiutka.Niech juz spadna do II ligi i Trojmiastu obciachu nie przynosza.:/