Azowmasz zagrodził drogę do Final Four

Asseco Arka Gdynia

Koszykarze Asseco Prokomu Gdynia, przegrywając na własnym parkiecie z Azowmaszem Mariupol 76:85 (20:24, 26:13, 14:24, 16:24), praktycznie pozbawili się szans na awans do czołowej czwórki Ligi VTB. Mistrzowie Polski zeszli z parkietu pokonani, mimo przewagi 10 punktów w trzeciej kwarcie, gdyż w ostatniej odsłonie gry nie znaleźli recepty na debiutanta w ekipie ukraińskiej, Drago Pasalicia.

15 typowań

ASSECO PROKOM: Ewing 26, Szczotka 9, Burrell 9, Łapeta 4, Wilks 1 - Varda 10, Widenow 9, Kostrzewski 4, Witka 4.

AZOWMASZ: Curry 26, Owens 15, House 13, Alexander 12, Bayda 3 - Pasalić 16, Bobrow 0, Iwszin 0,

Gdynianie rozpoczęli spotkanie od prowadzenia 4:0 po trafieniach Ronniego Burrella i Daniela Ewinga. Goście za to w pierwszych minutach nastawili się głównie na zdobywanie punktów zza linii 6,75 m. Dzięki takim rzutom wyszli na prowadzenie 9:7 w 5 i 12:10 w 8 minucie.

Gospodarze za sprawą Ewinga również odpowiadali "trójkami". M.in. po takim rzucie Amerykanina i "poprawce" Ratko Vardy spod kosza Asseco Prokom wyszło na prowadzenie 15:12.

W końcówce kwarty bardziej skuteczni byli Ukraińcy, którzy po wolnych Fredrika House'a wyszli na prowadzenie 22:18 w 9 min. Po pierwszej kwarcie goście prowadzili 24:20.

W drugiej odsłonie gdynianie dość szybko doprowadzili do remisu 24:24 po punktach Mateusza Kostrzewskiego i Burrella a po dwóch celnych wolnych amerykańskiego skrzydłowego wyszli na prowadzenie 26:24 w 13 min.

Koszykarzom Azowmaszu nie wychodziły nawet rzuty za trzy punkty, którymi skutecznie razili gdynian w pierwszej kwarcie. Gospodarze zagrali z większą determinacją w obronie i Azowmasz przez pierwsze 5 minut drugiej odsłony nie zdobył nawet punktu (30:24).

Goście chwilami kompletnie nie radzili sobie z kontrami gdynian, które nie były jednak tak szybkie na jakie stać zespół mistrzów Polski. Mimo to jednak np. Piotr Szczotka, czy Robert Witka nie mieli problemów ze zdobywaniem punktów i w 18 minucie gry było 40:31 dla gospodarzy.

Wynik do przerwy (46:37 dla Asseco Prokomu) ustalił rzutem za 3 punkty, w ostatniej sekundzie pierwszej połowy Filip Widenow.

Drugą połowę rzutem za 3 punkty otworzył Demetrius Alexander, w taki sam sposób odpowiedział jednak Ewing i było 49:40. W połowie trzeciej kwarty gdynianie osiągnęli 10-punktową przewagę (52:42 i 54:44).

Goście odpowiedzieli wówczas siódmą "trójką" w meczu za sprawą Ramela Curry'ego (54:47). Teraz gospodarze przeżywali mały kryzys skueczności, nawet z rzutów wolnych trafiali z 50-procentową skutecznością. Azowmasz wykorzystał to rozkojarzenie gdynian i w 28 minucie było 56:52 dla gospodarzy.

Za chwlę po akcji 2+1 House'a gdynianie prowadzili już tylko 56:55. wprawdzie w kolejnej akcj Burrell trafił na 58:55 ale gospodarze odzyskali przewagę tylko na kilkanaście sekund. W 19 minucie House doprowadził do remisu 58:58 a tuż przed końcem trzeciej kwarty dał prowadzenie swojej drużynie 61:60.

Na początku ostatniej kwarty goście znów odzyskali skuteczność w rzutach zza łuku. Kwartę otworzył Curry (64:60) a za chwilę w ten sam sposób punkty zdobył Drago Pasalić (62:67).

Gospodarzom ciężko przychodziło odrabianie tych minimalnych strat. W 34 minucie po wolnych Widenowa i punktach Witki było 69:67 dla Azowmaszu. Zamiast pójść za ciosem gdynianie mylili się jednak w prosty sposób i minutę później znow przewaga gości wzrosła (72:67).

Na 189 sekund przed końcem meczu po 5 punktach z rzędu Pasalicia było już 75:69 dla Azowmaszu. Popisy Pasalicia przerwał na chwilę Varda ale za chwilę znów koszykarz zespołu z Ukrainy przedziurawił gdyński kosz (79:71 dla Azowmaszu).

Na nieco ponad 90 sekund przed końcem gospodarze przegrywali już 73:83, za chwilę Curry trafił dwa wolne i goście praktycznie mogli już cieszyć się ze zwycięstwa. Ostatecznie zespół z Ukrainy wygrał 85:76.

- Azowmasz zagrał świetną drugą połowę. Fenomenalny mecz zagrał Curry, w pojedynke nasz ograł, ośmieszał naszych rozgrywających, bardzo było smutno na to patrzeć. Myślę, że 18 strat to bardzo dużo aby myśleć o zwycięstwie w takim meczu. Widzieliśmy, że Azowmasz ma dobrych obcokrajowców i dzisiaj to wystarczyło. Żałosny mecz zagrali Widenow, Varda, a tym bardziej Wilks - powiedział po meczu trener Tomas Pacesas.

W innym meczu Grupy B Zjednoczonej Ligi VTB: VEF Ryga - Kalev Tallin 95:55 (25:13, 20:11, 24:12, 26:19)

• VTB to sztuczny twór (1)

Kogoś podniecają takie emocje? To jak walka bokserska o pas Polsatu.