BC Polkowice - VBW Arka Gdynia 71:59. Deja vu koszykarek. Zawalona druga połowa

dak.
19 grudnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

VBW Arka Gdynia mierzyła się już dwukrotnie z BC Polkowice w sezonie 2021/22. Jednak górą w tych pojedynkach były wicemistrzynie Polski. VBW Arka Gdynia mierzyła się już dwukrotnie z BC Polkowice w sezonie 2021/22. Jednak górą w tych pojedynkach były wicemistrzynie Polski.

VBW Arka Gdynia przegrała na wyjeździe z BC Polkowice 59:71 (20:15, 19:17, 8:15, 12:24) w 11. kolejce Energa Basket Ligi Kobiet. Gdyńskie koszykarki przeżyły deja vu z czwartkowego meczu na Węgrzech. Po udanej pierwszej połowie, znów zawaliły drugą. Tym samym nie zrewanżowały się za finał Pucharu Polski i pozwoliły rywalkom wskoczyć na fotel lidera EBLK. Teraz muszą szybko zapomnieć o porażce, bo już we wtorek, 21 grudnia, o godz. 18 podejmą turecki Galatasaray w Eurolidze. Dzień później, o 17, w hali GCS, GTK Gdynia zmierzy się ze Ślęzą Wrocław.

BC: Gajda 18 (6x3), Mavunga 17, Fitzgerald 10 (2x3), Grabska 7 (2x3), Spanou 0 oraz Gertchen 8 (2x3), Cado 8 (2x3), Puter 3 (1x3), Telenga 0

VBW ARKA: Szymkiewicz 11 (3x3), Gustafson 9 (1x3, 6 zb.), Bertsch 8, Lundquist 7 (2x3, 6 as.), Kastanek 0 oraz Begić 11 (1x3), Kunek 8, Podgórna 3 (1x3), Borkowska 2, Bernies 0

Mecz z BC Polkowice był dla VBW Arki Gdynia ostatnim przystankiem podróży, która zaczęła się we wtorek. Najpierw koszykarki zagrały na Węgrzech z Sopronem Basket (40:67). Następnie w piątek na żywo we Wrocławiu obejrzały starcie Ślęzy z PolskaStrefaInwestycji Gorzów Wlkp., by sobotę zameldować się na terenie wicemistrzyń Polski i się z nimi zmierzyć.

Gundars Vetra nie zostanie zwolniony z VBW Arki Gdynia

Mecz z podtekstami, tak byśmy mogli powiedzieć. Stawką było miejsce lidera w Energa Basket Lidze Kobiet. Ponadto podopieczne Gundarsa Vetry miały ochotę na rewanż za wrześniowy finał Pucharu Polski. Kilka miesięcy wcześniej w rywalizacji z tym samym rywalem toczyły zacięty bój o tytuł mistrzyń Polski (3:2 w pięciu spotkaniach).

Zgodnie z przewidywaniami spotkanie zaczęło się dość wyrównanie. Jako pierwsze inicjatywę przejęły żółto-niebieskie, które wykorzystały niemoc rywalek. Pomarańczowe nie mogły trafić przez blisko 5 minut, dzięki czemu przyjezdne wyszły na 7-punktowe prowadzenie (15:8). Miejscowe próbowały nawiązać walkę po rzutach Weroniki GajdyStephanie Mavungi, jednak gdynianki odpowiadały na ich ruchy.

Podopieczne trenera Vetry miały pod kontrolą także drugą kwartę. Gospodynie postawiły na rzuty z dystansu i po czterech takich zbliżyły się na 1 punkt (28:27). Następnie koszykarki z Gdyni skorzystały z podobnego wariantu. Po "trójkach" Megan GustafsonMagdaleny Szymkiewicz to one wygrywały 39:32 do przerwy.

Warto dodać, że 19-letnia rozgrywająca była wówczas najlepszym strzelcem Arki z 11 "oczkami" na koncie. I podobnie jak w czwartek, tak i w tym starciu, 10 zawodniczek gdyńskiego zespołu dostało szansę gry już w pierwszej połowie.

Sopron Basket - VBW Arka Gdynia 67:40. Przeczytaj relację, wystaw oceny koszykarkom i trenerowi

Po zmianie stron zaczęły przypominać się koszmary sprzed kilku dni, gdy żółto-niebieskie prowadziły, ale zawaliły trzecią i czwartą kwartę. I choć przez długi czas były na prowadzeniu, to od 27. minuty nie mogły trafić. Wykorzystały to rywalki, które doprowadziły do remisu 47:47, co tylko zwiastowało emocje w decydującej partii.

W niej gdynianki potrzebowały ponad 3 minuty na pierwszy celny rzut. Starta wynosiła wówczas 5 punktów. Próbowały wyrwać prowadzenie, ale rywalki odpowiadały na ich trafienia. W końcówce większą determinacją wykazały się wicemistrzynie Polski i to one ostatecznie wygrały 71:59.

Do zwycięstwa pomarańczowych znacznie przyczyniły się celne rzuty z dystansu. Gospodynie trafiły 15 "trójek" (42 proc. skuteczności), natomiast gdynianki - 8 (42 proc.). Martwić może znów liczba strat żółto-niebieskich - 21. Chociaż i rywalki wcale nie były lepsze pod tym względem, bo zanotowały ich 19.

W Arce zawiodły przede wszystkim liderki. Megan Gustafson i Alice Kunek zdobyły po 8, a Morgan Bertsch - 7 punktów. Najlepszymi w zespole były nieoczekiwanie: Szymkiewicz i Ana-Marija Begić, które rzuciły po 11 pkt.

Wyniki 11 kolejki

• BC Polkowice - VBW ARKA GDYNIA 71:59 (15:20, 17:19, 15:8, 24:12)
  • Ślęza Wrocław - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. 68:77 (15:18, 16:22, 15:16, 22:21)
  • Enea AZS Politechnika Poznań - SKK Polonia Warszawa 63:68 (15:21, 21:19, 21:14, 6:14)
  • Energa Toruń - Zagłębie Sosnowiec 73:76 (7:25, 23:14, 19:16, 24:21)
  • Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin - Polskie Przetwory Basket-25 Bydgoszcz 90:74 (26:14, 19:15, 28:25, 17:20)
  • pauza: GTK GDYNIA