Za Wrocław można odegrać się na Artego

Basket 90 Gdynia

Tori Jankoska jako jedyna rezerwowa zdobyła w czwartek punkty dla Basketu 90.
Tori Jankoska jako jedyna rezerwowa zdobyła w czwartek punkty dla Basketu 90. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Koszykarki Basketu 90 Gdynia przegrały pierwszy mecz w tym sezonie. Na inaugurację rozgrywek grupowych Eurocup uległy na wyjeździe Ślęzie Wrocław 61:72 (12:18, 20:12, 11:19, 18:23). Zawaliły drugą połowę, w której roztrwoniły 17-punktową prowadzenie. Zabrakło wsparcia polskich zawodniczek, które wspólnie zdobyły tylko 3 punkty. Jednak ekipa Gundarsa Vetry nie może się załamać. Już w niedzielę w Hali GCS, przy ul. Olimpijskiej zagra mecz na szczycie krajowych rozgrywek. O godzinie 18 podejmie Artego Bydgoszcz. Wstęp dla kibiców bezpłatny.

Ślęza: Kastanek 17 (3x3), Kaczmarczyk 13 (1x3), Treffers 12 (9 zb.), Zoll-Norman 9 (1x3, 6 zb. 8 as.), Perez 4 (6 zb.) oraz Szybala 8, Ajduković 6, Ndiba 3 (1x3), Ursu 0

BASKET 90: Copper 23 (1x3, 7 zb.), Aleksandravicius 14 (10 zb.), Vitola 8 (5 zb.), Skerović 6 (2x3, 6 zb., 7 as.), Makurat 3 (1x3) oraz Jankoska 7 (2x3), Morawiec 0, Rembiszewska 0

Mistrz Polski był pierwszym przeciwnikiem Basketu 90 w Eurocup. Złota drużyna z poprzedniego sezonu nie wydaje się być dalej poza zasięgiem gdyńskiej ekipy. W końcu ta, nawet w nieco słabszym składzie, potrafiła doprowadzić w ćwierćfinale minionej fazy play-off, do czterech meczów i sprawić, że rywalki musiałby się namęczyć, aby wejść do półfinału.

Zespół Gundarsa Vetry świetnie wszedł w sezon, a ogólnego obrazu gry nie zmąciła nawet wyjazdowa porażka w eliminacjach Eurocup ze Spartakiem Nogińsk 75:79. W końcu w pierwszym meczu w Gdynia Arenie Basket 90 rozbił rywala 95:55. Z tak silnym przeciwnikiem jak Ślęza, w tym sezonie gdynianki mierzyły się jednak po raz pierwszy.

Po nieco ponad 3 minutach gry Ślęza prowadziła 11:3 i wydawało się, że szybko udowodni, kto jest lepszy. Vetra poprosił wówczas o przerwę na żądanie, a chwilę później stworzył na boisku piątkę złożoną wyłącznie z zagranicznych koszykarek, ściągając na ławkę Annę Makurat. Od stanu 13:5 jego drużyna zdobyła 6 pkt z rzędu (13:11) i to trener rywalek, Arkadiusza Rusina musiał prosić o czas. Przypomnijmy, że niedawno został on wybrany na szkoleniowca reprezentacji Polski koszykarek. Rywalki odpowiedziały serią 5:0 i pierwsza kwarta zakończyła się wynikiem 18:12.

Wrocławianki zdobyły także 4 pkt na początku kolejnej części gry i zrobiło się już 22:12. W drużynie przyjezdnych problemy z atakiem miała dobrze zatrzymywana przez rywalki Kahleah Copper. A przecież Amerykanka jest liderką gdyńskiej drużyny. Przez to, w 14. min. było 30:14 dla mistrzyń Polski. Od tego momentu Copper zdobyła 9 pkt, wsparcie dały jej pozostałe koszykarki, przede wszystkim w obronie, gdyż do końca kwarty Ślęza nie zdobyła już punktów. A gdy na zakończenie tej części gry Sofija Aleksandravicius trafiła do kosza, Basket 90 prowadził 32:30.

W 22. min, po kolejnym trafieniu Copper gdynianki powiększyły przewagę do 36:32. Później jednak kwarta, jak cały mecz, należały do Ślęzy. Choć na chwilę prowadzenie Basketowi trójką przywróciła Copper (38:39), to problem polegał na tym, że poza Tori Jankoską, żadna inna rezerwowa nie potrafiła zdobyć punktów. A że w pewnym momencie były one aż trzy na parkiecie plus Makurat, to Basket zaczął tracić dystans do Ślęzy. Pozostałe rezerwowe to polskie koszykarki, które miały jednak problemy z poziomem pucharowym.

Rozpędzone rywalki weszły mocno w czwartą kwartę. Gdy sędziowie odgwizdali niesportowy faul Copper, rzuty wolne na punkty zamieniła Tania Perez, a po chwili z akcji trafiła Marissa Kastanek, w 34. min. gospodarz zmagań prowadził 60:46. Amerykanka w kolejnej próbie dołożyła 3 pkt i było już 63:46. Po tym ciosie gdynianki nie były się w stanie podnieś. W końcówce, jedyne punkty dla polskiej części składu Basketu 90 zdobyła rzutem za trzy punkty Makurat. Wcześniej rywalki bezlitośnie wykorzystywały obecność na boisku 17-letniej zawodniczki i w tym czasie zdobyły aż 26 punktów więcej niż Basket 90.

Kolejny mecz w Eurocup podopieczne Vetry zagrają u siebie z zespołem Stambuł Universitesi. Wystartuje on w Gdynia Arenie w środę, o godz. 18. Wcześniej, już w niedzielę, zmierzą się w Hali GCS, w Basket Lidze Kobiet z Artego Bydgoszcz. Początek meczu o godz. 18. Wstęp dla kibiców bezpłatny.