Beata Kamińska mistrzynią Europy!!!

12 grudnia 2005 (artykuł sprzed 18 lat)
Beata Kamińska została mistrzynią Europy w pływaniu na krótkim basenie. Zawodniczka AZS AWFiS Gdańsk wygrała wyścig na 100 metrów stylem klasycznym. Rezultat 1.06,51, którym wygrała w Trieście, jest nowym rekordem Polski. Przypomnijmy, że w tych mistrzostwach podopieczna Alojzego Ogińskiego zdobyła również srebro na 50 metrów, oraz piąte miejsce na 200 metrów żabką.

Kamińska w finale poprawiła poprzedni rekord, który ustanowiła 27 listopada w Gorzowie Wielkopolskim, podczas zimowych mistrzostw Polski poprawiła 0,38 sekundy. Gdańszczanka tanowiła wyprzedziła Rosjankę Jelenę Bogomazową - 1.06,89, a brązowy medal wywalczyły Niemka Simone Weiler i Włoszka Chiara Boggiatto, które miały ten sam wynik - 1.06,98. Ósme miejsce zajęła Katarzyna Dulian - 1.08,02. Pływaczka Victorii Racibórz najwyraźniej była zmeczona po rywalizacji na 200 metrów style klasycznym. W tej konkurencji została wicemistrzynią kontynentu. Dulian do srebra dopłynęła w czasie 2.23,24 i poprawiła o siedem dziesiątych sekundy rekord kraju gdańszczanki Alicji Pęczak z 29 marca 1998 roku w Koszalinie. W Treście najlepsza była Niemka Anne Poleska - 2.23,06, a Kamińska zajęła piąte miejsce - 2.24,01.

W sumie z Włoch polska reprezentacja wróci z dorobkiem 11 medali, w tym pięciu złotych, czterech srebrnych i dwóch brązowych. Dwukrotnie na najwyższym stopniu podium stawała Katarzyna Baranowska (MKP Szczecin) na 200 i 400 metrów stylem zmiennym. Złote krążki zdobyli także: Kamińska, Paweł Korzeniowski (AZS AWF Warszawa) na 200 m st. motylkowym oraz Sławomir Kuczko na 200 m st. klasycznym. Ponadto Kamińska i Korzeniowski (na 400 m st. dowolnym) mają ponadto srebra. Tytuły wicemistrzów Europy wywalczyli również Aleksandra Urbańczyk i Dulian. Brązowe medale zdobyli natomiast Paulina Barzycka na 200 m i Mateusz Sawrymowicz na 1500 st. dowolnym. W Treście biało-czerwoni zostali drugą siłą europejskiego pływania!

10. W.Brytania 1 3 4 8

W historii dziewięciu startów na mistrzostwach Europy na krótkim basenie polscy pływacy zdobyli już 37 medali - 15 złotych, 12 srebrnych i 10 brązowych.