Kamińska wicemistrzynią Europy!

8 grudnia 2005 (artykuł sprzed 18 lat)
Cztery medale zdobyli polscy pływacy w pierwszym dniu mistrzostw Europy na krótkim basenie w Trieście. Tytuł mistrzowski na 200 metrów stylem zmiennym wywalczyła Katarzyna Baranowska (MKP Szczecin). Wśród trzech krązków ze srebra, które wpadły do biało-czerwonego mieszka, swój udział miała Beata Kamińska. Żabkarka AZS AWFiS Gdańsk została wicemistrzynią kontynentu na 50 metrów stylem klasycznym i jako pierwsza Polka w historii pokonała ten dystans poniżej 31 sekund.

Gdańszczanka stawała w Treście na słupku trzykrotnie i za każdym razem poprawiała wyniki. W eliminacjach wyrównała rekord Polski (31,12), który ustanowiła w listopadzie w Gorzowie Wielkopolskim. W półfinale "urwała" z tego wyniku jeszcze 11 setnych sekundy.

Finał to w wykonaniu podopiecznej Alojzego Ogińskiego była nie tylko walka z rywalkami o medal, ale równiez o "złamanie" bariery 31 sekund. Udało się i jedno i drugie. Gdańska żabka zdobyła srebro, a od dzisiaj nowy rekord Polski wynosi 30,71. Zwyciężyła Niemka, Janne Schaefer (30,62).

Polki wygrały dubletem wyścig na 200 metrów stylem zmiennym. Katarzyna Baranowska (MKP Szczecin) wyprzedziła Aleksandrę Urbańczyk (Trójka Łódź). Zwycięzczyni zabrała reprezentacyjnej koleżance nie tylko złoto, ale także rekord Polski. W Treście pierwsze miejsce było na poziomie 2.10,25. Urbańczyk zmierzono 2.11,11.

Medalową passę reprezentacji Polski w Treście otworzył Paweł Korzeniowski. Pływak AZS AWF Warszawa przed rokiem w Wiedniu na dystansie 400 metrów stylem zmiennym wywalczył brąz. Tym razem zdobył srebro, a wynikiem 3.38,20 poprawił dokładnie o trzy sekundy rekord kraju. Polak przegrał tylko z Rosjaninem Jurijem Priłukowem, który zwyciężył z nowym rekordem Europy - 3.37,81.

Szósty był Przemysław Stańczyk(MKP Szczecin) - 3.41,70. Tę samą lokatę na 200 metrów stylem zmiennym wywalczył Łukasz Wójt(EOSC Offenbach) - 1.58,49. Agata Korc (AZS AWF Wrocław) na 100 m stylem dowolnym ustanowiła rekord Polski (54,61), ale wystarczyło to tylko do 10. miejsca.