Coraz gorzej na parkietach Euroligi

Krzysztof Klinkosz
17 grudnia 2009 (artykuł sprzed 14 lat)

Trwa czarna seria koszykarek Lotosu w grupie D Euroligi. Dziś gdynianki przegrały na wyjeździe z ostatnią w tabeli drużyną - Szeviep Szeged 58:71 (12:18, 21:12, 11:20, 14:21). Zespół węgierski zdemolował mistrzynie Polski na początku ostatniej kwarty. Tym samym piąta porażka z rzędu podopiecznych Jacka Winnickiego w kontynentalnej rywalizacji stała się faktem.

SZEVIEP: Żerżerunowa 21, Sipaviciute 14, Nemeth 10, Ciglar 10, Furesz 9, Laczi 7, Horvath 0, Vincze 0.

LOTOS: Matović 13, Leciejewska 12, Phillips 11, Christon 10, Beard 8, Jujka 4, Pawlak 0, Tomiałowicz 0.

Początek meczu należał do koszykarek z Szegedu, które za sprawą celnych rzutów Emoke Furesz wyszły na prowadzenie 5:0 pierwsze punkty dla gdynianek zdobyła dopiero w 3 minucie meczu Magdalena Leciejewska.

Węgierki jednak czały czas utrzymywały przewagę, w ósmej minucie prowadziły już 16:7 a za chwilę 18:8. Na szczęście ostatnie 90 sekund pierwszej kwarty zdominowała Shameka Christon i to głównie dzięki jej punktom Lotos zniwelował część strat i po 10 minutach przegrywał 12:18.

Druga kwarta rozpoczęła się od celnych rzutów Ivany Matović i Erin Phillips i mistrzynie Polski przegrywały już tylko 17:18. Zespół z Wegier po rzucie Edit Laczi znów "uciekł" na 3 punkty, jednak tym razem do punktowego kontaktu doprowadziła Christon (20:19 w 13 min.).

W ten sposób wyglądała gra w następnych kilku minutach, mistrzynie Polski niwelowały straty, po celnych rzutach koszykarek z Szegedu, jednak dopiero w 18 minucie udało im się wyjść na prowadzenie.

Po rzucie Alany Beard było 27:26 dla Lotosu, kolejne punkty dołożyła Matović (29:26). Gospodyniom udało się, po rzutach wolnych Bernardett Nemeth wyrównać, jednak punkty w końcówce pierwszej połowy, które zdobyły gdynianki, dały im prowadzenie do przerwy 33:30.

Tuż po wznowieniu gry za trzy punkty trafiła Nemeth i był remis 33:33. Zespół Szeviep odzyskał za chwilę prowadzenie za sprawą Oleny Żerżerunowej i później przez cały czas utrzymywał lekką przewagę. Trzecia kwarta zakończyła się prowadzeniem gospodyń 50:44.

Prawdziwe ostrzeliwanie gdyńskiego kosza urządziły sobie gospodynie na początku ostatniej kwarty. Głównie za sprawą punktów Żerżerunowej i Valdy Sipaviciute w 34 minucie prowadziły już 60:44.

Gdynianki stać było tylko na niewielkie zniwelowanie dystansu (50:61), jednak na dalszą pogoń nie pozwoliły gospodynie i w 38 minucie prowadziły 69:57.

Po tej porażce sytuacja mistrzyń Polski w grupie D jest zła, ale nie beznadziejna. W następnej kolejce w Gdyni stawi się Frisco Sika Brno. Tylko wygrana gospodyń przedłuży nadzieje na awans, ale Lotos musi też liczyć na porażki Tarbes i Szeviep w ostatnich meczach Euroligi tych drużyn, co wcale nie jest takie nierealne.

Tarbes ma do rozegranie mecze - u siebie ze Spartakiem Moskwa i na wyjeździe z Fenerbahce Stambuł. Szeviep z kolei rozegra jeszcze trzy spotkania, w tym zaległe ze Sparkiem Moskwa u siebie. Oprócz tego Węgierki mają jeszcze dwa wyjazdy, do Stambułu i Brna. Terminarz nie jest więc korzystny dla tych drużyn, ale w pierwszej kolejności gdynianki muszą pomóc sobie same.

Pozostałe wyniki ósmej kolejki Euroligi kobiet: Fenerbahce Stambuł - Spartak Moskwa 103:59 (25:14, 32:19, 30:13, 16:13), Frisco Sika Brno - Tarbes Gespe Bigorre 83:68 (27:24, 21:14, 17:12, 18:18).

• Czas na zmiany

To już 5 lat jak Lotos niczego nie może osiągnąć w Europie,a i w krajowej lidze wymęcza dosłownie wygrane,może nadszedł czas na poważne zmiany zarówno w śród działaczy jak i sztabu szkoleniowego.Inaczej znowu obudzimy się z ręką w nocniku.

• 2 0

• Nie sodówa, nie hihi, bo ten zespół na arenie międzynarodowej reprezntuje nie tylko Polskę, ale też Gdynię.

A Winnicki z tych dziewczyn już nic nie wyciągnie, zrobił co mógł i jego możliwości się wyczerpały. trzeba kogoś innego, kto zmobilizuje dziewczyny i poderwie, bo do zdobycia jest jeszcze Mistrzostwo polski.

• 3 1

• SODOWA UDEŻYŁA DO GLOWY

SODOWA DZIEWCZYNA UDEZYLA DO GLOWY :)

• 1 4

• Gdynia rzadzi w Eurolidze hehe !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

• 1 3

• Panie Jacku! Pora podjąć męską decyzję. Kibice dziękują Panu za Mistrzostwo Polski '09. Pora się pożegnać i spróbować swoich (1)