Polscy rugbiści wygrali po raz drugi w PNE

19 października 2014 (artykuł sprzed 9 lat)
Dawid "Szatan" Banaszek z Arki Gdynia zdobył wszystkie punkty dla Polski w wygranym meczu z Holandią. Dawid "Szatan" Banaszek z Arki Gdynia zdobył wszystkie punkty dla Polski w wygranym meczu z Holandią.

- Mieliśmy nóż na gardle - przyznał trener Marek Płonka. Polscy rugbiści pokonali w Warszawie Holandię 9:8 (6:3) w drugim występie w Pucharze Narodów Europy dywizji 1B sezonu 2014-16. Zwycięstwo biało-czerwonym zapewnił Dawid Banaszek. Łącznik ataku Arki Gdynia punktował po trzech rzutach karnych, a końcowy rezultat ustalił na 6 minut przed końcem gry. W podstawowym składzie wystąpiło 12 zawodników z trójmiejskich klubów, a po przerwie na boisku zaprezentowało się 6 kolejnych.

Punkty zdobyli:
Dawid Banaszek 9 - Stefan Vos 5 P, Pieter Mol 3

POLSKA: Bachurzewski (52 Bartkowiak), Chróściel (46 Buczek), Bysewski (64 Grabski) - Krużycki (27 Majcher), Zeszutek - Mirosz, Bartoszek, Dąbrowski (55 Płonka) - Janeczko (41 Szostek)- Banaszek - Rokicki, Wilczuk (57 Szrejber), Gasik, Kwiatkowski - Przychocki (41 Popławski)

W wyjściowej "15" było pięciu rugbistów zgłoszonych do rozgrywek przez Arkę i Lechię oraz dwóch z Ogniwa Sopot. Po przerwie do gry weszło po trzech kolejnych przedstawicieli klubów z Gdyni i Gdańska.

Pod nieobecność Kamila Bobryka kapitanem biało-czerwonych został Dawid Banaszek, zwany przez kolegów "Szatanem". Rugbista Arki szybko wziął odpowiedzialność za losy meczu. W ciągu dwunastu minut po spalonych rywali łącznik ataku dwukrotnie kopał z karnym i doprowadził do wyniku 6:0. Na uznanie zasłużył zwłaszcza przy pierwszej próbie, w której uderzał z połowy boiska.

Potem jednak Polacy przeżywali ciężkie chwile. Sami nie mogli przebić się w pobliże pola punktowego, a Holendrzy byli dwukrotnie blisko "piątek". Raz tuż przed celem zagrali do przodu, drugi raz nasi reprezentanci wyszli z opresji po przyłożeniu obronnym.

Ostatecznie w tej odsłonie "Pomarańczowi" poprzestali na trzech punktach po karnym Pietera Mola.

Jeszcze tuż przed przerwą Banaszek próbował skopiować uderzenie z połowy boiska, ale tym razem stworzył okazję do ataku Tomaszowi Rokickiemu. To była najlepsza okazja na przyłożenie biało-czerwonych w pierwszej połowie. Wynik jednak mógł być wyższy, ale sędzia nie uznał drop-goala Rafała Janeczki.

W przerwie Marek Płonka dokonał dwóch zmian, a potem robił kolejne. I właśnie rezerwowi byli blisko punktów. Syn trenera wbiegł nawet z piłką w pole punktowe, ale nie zdołał jej położyć na ziemi. Natomiast Łukasz Szostek tuż przed celem nadepnął na linię boczną, a to w rugby oznacza przerwanie akcji i aut.

W 63. minucie po składnej akcji Holendrzy uzyskali przewagę na skrzydle i Stefan Vos zdobył prowadzenie dla gości (8:6). Z trudnej pozycji przy podwyższeniu nie trafił Mol.

Dzięki temu Polska miała szanse na wygraną, kopiąc jeszcze jednego karnego. Szansa otworzyła się w 74. minucie, a Banaszek jej nie zmarnował.

Przed końcem gry jeszcze obie drużyny otrzymały po jednym karnym. Holendrzy zrezygnowali z kopania na bramkę, próbując rozegrać akcję ręką i to był ich błąd.

Natomiast w ostatniej akcji meczu Banaszek nie trafił, ale ta próba została wzięta bardziej z myślą o zyskaniu na czasie niż poprawianiu wyniku. Po tym kopie sędzia od razu zakończył spotkanie.

- Z Holandią grało nam się zawsze ciężko i to potwierdził ten mecz. Mieliśmy nóż na gardle, ale zdołaliśmy wygrać. Co prawda nie zdobyliśmy przyłożenia, ale potrafiliśmy wykorzystać karne. Ich także nikt nie daje za darmo, a trzeba je wywalczyć - podsumował trener Płonka, którego podopieczni poprzestali na 4 punktach do tabeli.

W drugim spotkaniu dywizji 1B Szwecja, którą Polska pokonała na inaugurację w Warszawie, przegrała u siebie z Ukrainą aż 0:45. Zwycięzcy zarobili pięć punktów.

INAUGURACJA: POLSKA - SZWECJA 29:17

W tym roku Polacy zagrają jeszcze raz o punkty. 15 listopada zmierzą się na wyjeździe z Mołdawią.

• (2)

Kiedy Bartkowiak dostał powołanie na kadre?? Po tym jak Kwiatkowski nie mógł grać?

• 6 2

• jutro jakos (1)

• 4 4

• Pytam się normalnie , a tu jak zwykle glupie teksty.. normalnie poje...b

• 6 4

• Dla mnie laika ta tabela to czarna magia (1)

może by tak opisać do czego przyporządkowane są te cyferki

• 9 3

• mecze rozegrane, wygrane, remisy, przegrane,"duże" punkty, punkty zdobyte z przyłożeń, podwyższeń itp.

• 3 1

• Wygrana cieszy, ale styl już nie bardzo i na tym skończę.

• 12 1

• Gratulacje (4)

za walke, ambicje i sportowy zab! Bartoszek i Rokicki zdecydowanie na plus super zawody! jednak styl i jakosc gry a przede wszystkim pomysl na jej kreowanie-slabiutko. Goni nas Europa,nawet potencjalnie slabsze druzyny zrobily mega krok naprzod, a my niestety nie, i to mnie martwi

• 18 0

• A dlaczego się dziwisz, że Europa nas goni???-zaczynając od samej góry...w PZR
      Prezes na "papierze" bez decyzyjny-"figurant"
      Zarząd-tylko układy i prywatne interesy się liczą a nie dobro rugby-brak jakiejkolwiek wspólnej strategi ludzi z zarządu dla rozwoju dyscypliny w Polsce-nie dopuszczają ludzi z poza układu, którzy by coś chcieli zmienić na lepsze
      Sekretarz-"marionetka" w rękach zarządu i ludzi bardziej decyzyjnych-patrzy tylko przez pryzmat własnej pensji i wycieczek na koszt FIRA
      PZR-zbiór ludzi wspólnie się "tolerująca" ale niestety nie dla dobra i rozwoju rugby w Polsce, który w swoich decyzjach dla pewnych osób bardziej wygodnych, rozpala pożary kliku krotnie w roku i chowa głowę w piasek, że nic się nie stało.
      A realna rzeczywistość rugby w Polsce?:
      Coraz biedniejsze kluby(szczególnie 2 połowa tabeli), coraz mniej zawodników docierających do klasy juniora,coraz mniejsze ławki rezerwowe-a zmiana systemu rozgrywek wymaga większej ilości zawodników ale i też kasy, a zarazem coraz większe wymogi w decyzjach PZR od klubów, bez żadnego wsparcia z ich strony...czyt-masz zrobić i już bo jak nie to będzie KARA.
      Ale za co mam zrobić i kim to już się nie pytają-masz i musisz!!!!-tzw.wizja rozwoju ludzi z PZR

• 14 3

• Rokicki???

Moim zdaniem wlasnie na minus. Jedyne co robił to szarża kontrujaca których wykonał 3/4 i to ze podczas natarcia Holendrów zrobił przechwyt i dał chwile odpocząć drużynie. Tylko ze grając na skrzydle nie można wyskakiwał w obronie tak jak to robił. Za każdym razem przynajmniej 3-4 metry przed drugim środkiem... Tak sie nie robi... Moim zdaniem Man of the match to Piotr Zeszutek tak samo jak w poprzednim. Młody chłopak który jest liderem ogniwa i zaczyna być reprezentacji.

• 15 7

• malo chlopakow z mlyna Lechii (1)

zawsze slynal ten klub zmega mocnego mlyna.Co sie stalo ze tak malo mlynarzy powolanych na kadre?

• 3 2

• Jest Marek Płonka Junior, trzecia linia o budowie skrzydłowego i oprogramowaniu filara czyli głowa w dół i wbitka. A co do reszty młyna LG to na poziomie międzynarodowym obowiązkowym sposobem poruszania się jest bieganie a nie chodzenie po boisku.

• 8 2

• Polska kadra to trzecia liga europejska. Ze Szwecją, Belgią, Holandią, Mołdawią i Ukrainą gra w Dywizji 1B Pucharu Europy Narodów. to mnie więcej taki poziom jak Giblartar w piłce nożnej.
    Gdzie sa ci juniorzy którzy w 94 / 95 zdobywali 4 6 miejsca w mistrzostwach swiata ? Stoją na bramkach w podrzędnych klubach z disco. Taki kraj

• 12 5

• Pytanie o naszą kadrę, co dalej ??? (2)

Wymęczone z wielkimi bólami zwycięstwo z beniaminkiem grupy,który tez nie grał szału. Siermiężna gra młyna ,walenie głową w ścianę z wolnych piłek, podnoszenie z rucka na połowie boiska to rugbowe średniowiecze !!!! Atak kompletnie bez pomysłu,żadnych zagrywek,szerokiej gry,tylko indywidualne rozwiązania.Nie zdobyliśmy żadnego przyłożenia, a płonka zadowolony,że karnymi tez można wygrać mecz ??? Trener kadry stwierdził,żę holendrzy zrobili duży postęp, a co nam zabrania zrobić taki sam albo jeszcze większy progres ??? Na to pytanie trzeba znależć odpowiedż już teraz bo będzie za póżno potem.Słabo i bez pomysłu,a mamy zdolnych zawodników,z których można by było ulepić solidną ekipę. Niestety propaganda sukcesu,sesje z modelkami,fotki tu i tam, grom srom,mecze piłkarskie ,lanserka a solidnej roboty brak, brawo za walkę i zaangażowanie bo tego chłopakom nie można odmówić

• Ostatnie punkty

Chce się mylic ale graliśmy z dwoma najslabszymi drużynami w grupie 2a. Bez wzmocnienia 4-5 zawodników z zagranicy (2 pierwszą linię) czeka nas walka o utrzymanie. Balon za mocno pompowany niepotrzebne wręcz zbędne a nawet szkodlowe robienie nachalnego pijaru tej drużynie - więcej treningu a mniej sesji zdjeciowych....nadecie nniektórych graczy większe niz u naszych piłkarzy - a to szkodliwe(skromniejszy jest Lewandowski który naprawdę jest wart swoich pieniędzy) przykre ale tak to wygląda z boku (9 straconych piłek w kontakcie plus 4 karne w przegrupowaniach 0- gry maulem autowym lub z gry przegrane kilka swoich mlynow nienapawa optymizmem kiepska gra reka po stalych fragmentach.... plus serce walecznosc ambicja

• 20 1

• Brak pomysłu na gre to największa bolączka i to kolejny z rzędu mecz. nie ma żadnego połączenia między młyna a atakiem łącznicy słabo kopanie na bramke to nie wszystko. obrona to masakra czasami tylko indywidualne przebłyski ale nie do końca o to chodzi bo dość często za plecy wchodzili i trzeba było gonić. Troche poukładać gre w ataku bo to dobre chłopaki ale każdy gra swoje a można im jakić schemat narzucić bo jeden drugiego w ogóle nie czuje. Kibicuje z całych sił ale niestety tak sobie to wyglądało. nie patrzcie na to co było i kto jest w zarządzie bo najważniejsze jest grać w koszulce z orłem i to zawsze wyróżniało rugbistów

• 11 1

• (2)

Moim zdaniem błędem było ustawienie zeszyta w 2 lini, po pierwsze różnica wzrostu miedzy nim a długim to jakiś 30 cm po drugie chłopak by jeszcze lepiej sie zaprezentował w 3 lini, chociaż uważam ze i tak super mecz. Mirosza dać do drugiej. Poza tym Majcher to jakaś pomyłka, chłop robi co chwile karnego jak by pierwszy raz grał w rugby, na jego i młodego plonka miejsce wolałbym powołać Raszpunde z Arki i starszego Mirosza z Pogoni to dobrze znana marka na polskich boiskach. A nie takie oszołomy jak Majcher i Plonka jr, drewniane ręce. Poza tym od początku Sio na 9 i Popek na 15, widać było ożywienie gry po ich wejściu. Sio dobrze zgrany z szatnem i widać ruszyła sie gra w ataku troche. A Popek większe doświadczenie na 15 i wiecej spokoju, niz przychodzki. Ale kazdy ma swoj pkt widzenia i teraz można tylko gdybać.. Moim zdaniem ciezko bedzie nawiązać walkę z Belgia, Mołdawia i Ukraina..

• 14 2

• (1)

zgadzam się z przedmówcą, Płonka zakochany w synusiu i Majcherze,a obydwoje jedyne czym dysponują to bardzo dobre przygotowanie siłowo-motoryczne,poza tym bardzo prymitywni rugbowo zawodnicy. Prawda,lepiej postawić na zgrany klubowy duet 9-10,który rozumie się bez słów zamiast kombinować z Janeczką. Po co też rozbijać kolejną zgraną parę centrów, Szrejber-Gasik tego nie rozumie nikt.Wilczuk solidny zawodnik ale bardzo słabo wczoraj zamiast grać szeroko przy przewadze liczebnej egoistycznie wybierał kontakt.Popek na 15 od początku,ograny na tej pozycji,dynamiczny i bardzo dobra noga. Przychodzki bardzo fajny chłopak ale ze swoimi warunkami tylko jako pierwszy center.Pominięcie w szerokim składzie Rakowskiego to jakiś skandal po prostu. Płonka i Komisarczuk chcieli zabawić się w super strategów a swoimi decyzjami personalnymi popsuli chemię w drużynie.O taktyce już nie będę mówił bo leżącego się nie kopie.Z Miroszem i Raszpundą też prawda.

• 14 2

• wilczuk-małpa mysli ze jest mistrzem gwiazdą ;)

9 Budo 2011 Aleksandrów Łódzki 12 2 0 10 167:362 -3
Każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny zagrają o złoty medal, a dwie kolejne o brązowy. Gospodarzem meczów będą zespoły wyżej klasyfikowane w tabeli. Nikt nie spada bezpośrednio.

Klub Budo 2011 Aleksandrów Łódzki wycofał się z rozgrywek 27 marca 2024 roku. Wyniki uzyskane przez tę drużynę zostały utrzymane. Kolejne mecze weryfikowane są jako walkowery (25:0 i 5 punktów) na korzyść rywali 25:0, a na zespół wycofany nakładana jest kara 0:25 i -1 punkt.