• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Dlaczego PZPN pomaga tylko bogatym? Ile kosztuje sędziowanie w niższych ligach?

Sędziowie piłkarscy zaczynają swoją przygodę od meczów w B klasie, czyli najniższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Wspinają się po kolejnych szczeblach, by móc znaleźć się w ekstraklasie, czyli najwyższym poziomie w naszym kraju. Na zdjęciu Szymon Marciniak.
Sędziowie piłkarscy zaczynają swoją przygodę od meczów w B klasie, czyli najniższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Wspinają się po kolejnych szczeblach, by móc znaleźć się w ekstraklasie, czyli najwyższym poziomie w naszym kraju. Na zdjęciu Szymon Marciniak. fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Polski Związek Piłki Nożnej pokrywa wynagrodzenie sędziów na szczeblu centralnym, tj. w ekstraklasie, I, II i III lidze. Natomiast w niższych ligach kluby muszą o to zadbać już same. Dlaczego więc PZPN wspomaga bogatych, a biednych już nie? Otóż drudzy podporządkowani są związkom wojewódzkim, których budżety są znacznie mniejsze od centralnego. - Różnice wynikają m.in. z tytułu kontraktów czy praw telewizyjnych - wyjaśnia Agnieszka Matuszewska, wiceprezes Pomorskiego ZPN.Najniższe ligi piłkarskie. Sprawdź, o czym pisaliśmy we wcześniejszych artykułachPiłkarscy sędziowie w niższych ligach piłkarskich:

Zobacz wyniki (248)
Piłkarskie rozgrywki ze względu na zasięg geograficzny dzielą się na dwa szczeble: centralny i wojewódzki. Ten pierwszy obejmuje ekstraklasę, I, II i III ligę. Natomiast drugi to: IV i V liga oraz A i B klasa.

Na każdym z tych poziomów sędziowie otrzymują odpowiedni ryczałt za prowadzenie meczów. Im wyżej, tym większy ekwiwalent. Np. za spotkanie w w ekstraklasie arbiter główny otrzymuje należność 3600 zł brutto, ale już w B klasie to suma 140 zł brutto. Warto podkreślić, że są to kwoty stałe, niezależnie od tego, czy droga na mecz wynosi 20 czy 200 kilometrów.

Marek Szutowicz rozgrywa najważniejszy mecz życia. Dziękuje za wsparcieEkwiwalent dla sędziów w niższych ligach piłkarskich (kwoty brutto):
kolejno: poziom, sędzia główny, sędzia asystent
IV liga  260 215 
V liga 200 165
A klasa 160 135
B klasa 140 115


Natomiast pozostaje kwestia tego z czyjej kasy wypłacane są te należności. Otóż za szczebel centralny odpowiada Polski Związek Piłki Nożnej (z wyjątkiem zespołów III ligi, które nie nagrywają meczów). Z kolei w niższych ligach kluby same muszą o to zadbać. W tym przypadku koszty pokrywa drużyna, która pełni rolę gospodarza.

Dziewczynki sieją postrach w lidze chłopcówWydawać się to może nielogiczne, bo przecież dlaczego PZPN wspomaga bogatszych, a biedniejsi muszą radzić sobie sami? Nawet, jeśli te sumy są niższe. Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest skomplikowana. Chodzi o rozmiary budżetów związku centralnego i wojewódzkich.

- Przed rozpoczęciem sezonu każdy klub musi wnieść wpłatę tzw. "wpisowego" za uczestnictwo na danym poziomie rozgrywkowym. Dzięki temu zasilane są budżety związków wojewódzkich. Jednak to sumy, których w żaden sposób nie da porównać się z budżetem Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jest on nieosiągalny, a wynika to m.in. z kontraktów oraz praw telewizyjnych na szczeblu centralnym. Dlatego to kwoty przekraczające nasze możliwości. Koszt ekwiwalentów sędziowskich we wszystkich meczach IV ligi w sezonie 2021/22 to 307 tys. zł. Kwota z wpisowego (21x1300 zł przy. red.) to 27 tys zł. Dodam, że co roku zapewniamy klubom IV ligi wsparcie lokalnych sponsorów, lecz nie są to środki, które pozwolą za pokrycie wszystkich kosztów związanych z obsługą sędziowską - wyjaśnia Agnieszka Matuszewska, wiceprezes Pomorskiego Związku Piłki Nożnej.
Jak co weekend, wracamy do rozgrywek piłkarskich. Pracy sędziom oraz grze piłkarzy amatorów w niższych klasach rozgrywkowych będzie można przyjrzeć się m.in. na trójmiejskich boiskach. Poniżej prezentujemy harmonogram spotkań.

Ile za buty płacą piłkarze w ekstraklasie i w B klasie?NAJBLIŻSZE MECZE Z TRÓJMIEJSKICH ZESPOŁÓW NIŻSZYCH KLAS ROZGRYWKOWYCH i CENTRALNEJ LIGI JUNIORÓW

CENTRALNA LIGA JUNIORÓW
ARKA GDYNIA - Gwarek Zabrze, sobota, godz. 11, ul. Górskiego 10
TERMINARZ I TABELA CLJ

CENTRALNA LIGA JUNIORÓW U-17
LECHIA GDAŃSK - AP Reissa Poznań, sobota, godz. 12, ul. Jana z Kolna 18, Sopot
Warta Poznań - ARKA GDYNIA, sobota, godz. 14
TERMINARZ I TABELA CLJ U-17

CENTRALNA LIGA JUNIOREK U-17
AP LOTOS GDAŃSK - Ząbkovia, niedziela, godz. 12, ul. Wyzwolenia 8
TERMINARZ I TABELA CLJ U-17

EKSTRALIGA KOBIET
Medyk Konin - APLG GDAŃSK, sobota, godz. 12
TERMINARZ I TABELA EKSTRALIGI KOBIET

III LIGA
BAŁTYK GDYNIA - Zawisza Bydgoszcz, niedziela, godz. 14, ul. Górskiego 10
TERMINARZ I TABELA III LIGI

IV liga
Gryf Słupsk - GEDANIA, sobota, godz. 11
JAGUAR GDAŃSK - MKS Władysławowo, sobota, godz. 11, ul. Budowlanych 49
ARKA II GDYNIA - LECHIA II GDAŃSK, sobota, godz. 19:30, ul. Górskiego 10
TERMINARZ I TABELA IV LIGI

V liga
Sztorm Kosakowo - KAMIONKA SOPOT, sobota, godz. 11
Cartusia Kartuzy - AS POMORZE, sobota, godz. 13
GEDANIA II - Zenit Łęczyce, niedziela, godz. 11, al. Hallera 201
BAŁTYK II GDYNIA - OGNIWO SOPOT, niedziela, godz. 13, ul. Olimpijska 5
TERMINARZ I TABELA V LIGI

A klasa
STOCZNIOWIEC GDAŃSK - Wisła Długie Pole, sobota, godz. 13, ul. Marynarki Polskiej 177
PORTOWIEC GDAŃSK - Amator Kiełpino, sobota, godz. 13, ul. Wyzwolenia 8
Start Mrzezino - POMORZANIN GDYNIA, sobota, godz. 14
JAGUAR II GDAŃSK - KS Mściszewice, sobota, godz. 18, ul. Budowlanych 49
MORENA GDAŃSK - Sporting Leźno, niedziela, godz. 17, ul. Budowlanych 49
TERMINARZ I TABELA A KLASY, GRUPY I
TERMINARZ I TABELA A KLASY, GRUPY II

B klasa
KP GDYNIA - Pomorzanin Banino, sobota, godz. 19, ul. Olimpijska 5
POMERANIA GDAŃSK - BAŁTYK III GDYNIA, sobota, godz. 19:30, ul. Smoleńska 6
Unia Kłodawa - UKS KLUKOWO, niedziela, godz. 12
MORENA II GDAŃSK - AP KP GDYNIA, niedziela, godz. 19, ul. Budowlanych 49
TERMINARZ I TABELA B KLASY

Opinie (15) 1 zablokowana

 • Boo tam gdzie płomiennowlosi... Widzieliście wczoraj popisy sędziów w LM? Mafia tylko, że bez gnatów...

  • 12 4

 • PZPN i UEFA to związki prawie jak mafijne

  Układy, układziki, jak nie wiadomo o co chodzi, to zawsze o kasę.
  A w tych akurat związkach, spora kasę.
  Tego nikt, nigdy nie zmieni. Będą sie tylko zmieniać ci, którzy z tego czerpią korzyści.

  • 22 3

 • PZPN pomaga Legii Warszawa (1)

  Od lat się o tym mówi w całej Polsce w formie anegdotek, plotek itd. a rozsądek podpowiada, że to nie może być prawda, do czasu aż przekonasz się na własnej skórze (twoim klubie).

  • 22 3

  • Chodzi o tę akcję z Jedzą?

   Chłopie, to jest jedną akcja in minus na całą rundę. A ile wam sędziowie w tym czasie podarowali to już nie wspomnisz? Hipokryzja pełną gębą.

   • 0 4

 • Spisek przeciwko Lechii (4)

  PZPN zawsze trzymał z wielkimi . Sędziowanie zawsze był tendencyjne , zawsze krzywdzono Lechię. Widać to w tabeli ligowej gdzie Legia jest na 15 miejscu a Lechia na drugim.
  My kibice wiemy wszystko.

  • 1 12

  • dobra dobra (2)

   Legia jest na dnie tabeli raz na pól wieku a teraz jesteśmy po 13 kolejkach (Legia po 11), cuda dopiero przed nami. A Lechia poczuła wsparcie PZPN dla Legii w kluczowym meczu o mistrzostwo 3 lata temu, kiedy Jędza zatrzymał ręką piłkę zmierzającą po ziemi do pustej bramki, Stefański stwierdził że przepisowo. Kante z Legii złamał butem nos, wysokiemu Nalepie, który był w dodatku w wyskoku, wysoko w powietrzu - "przepisowo". Miesiąc temu Wieteska zagrał ala Siemaszko ręką wybijając piłkę w polu karnym "przepisowo" i to są tylko pierwsze lepsze przykłady z naszych meczów, a co kolejkę inne kluby mają swoje przykłady. Ale co wy śledzie możecie wiedzieć? Nigdy nawet nie otarliście się o podium ekstraklasy. Wasza obecność w tej, podobno marnej, to zawsze była tylko desperacka walka o utrzymanie.

   • 7 3

   • Nie od dzisiaj wiadomo, ze legla wychodzi na mecz w usatwieniu 1-4-3-3-3.

    • 2 3

   • Jakie śledzie? Chłopie. Trzydzieści pięć lat na Lechię chodzę

    Zdzierałem gardło z samorobnym biało zielonym szalikiem jak ty na chleb beb mówiłeś albo cię jeszcze w planach nie było.
    Śmiać mi się chce jak słyszę, że jakiś sędzia nas przekręcił i przez to nie było mistrzostwa. Gra się cały sezon a nie frajersko gubi punkty po wioskach cały rok a później olaboga, Marciniak zuy sendzia. Błagam. W zeszłym sezonie to samo. Punkty uciekały cały sezon a na końcu szukaliście winnych wszędzie tylko nie we własnym klubie. Masakra.
    Mamy budżet i warunki na Mistrzostwo Polski a co roku twierdzicie że znowu związek pomógł legii i tym samym kończymy poza podium. Dobre. Otwórzcie oczy zanim będzie za późno.

    • 2 1

  • lehia

   Dzięki łapówom.

   • 0 0

 • W nizszych ligach placi sie za malo (1)

  Za wysluchiwanie zalow od wszystkich do okola i wieczne pretensje od trenerow, zawodnikow itd, sedziowie powinni zarabiac wiecej. W miedzy czasie Centralny zpn chwali sie nadwyzka budzetowa a dla lokalnych zwiazkow nie ma wsparcia. To odbija sie bezposrednio na klubach ktore musza placic odpowiednio ok 7 i 10 tysiecy w sezonie za sedziowanie- a klasa i 5 liga. W ten sposob centralny zpn zabija promowany przez samych siebie Grassroots football. Nastapia liczne wycofania sie z lig nizszych poniewaz gminy maja coraz mniej pieniedzy na wsparcie malych klubow, a sponsorow coraz mniej. No i dobrze

  • 6 0

  • Bardzo trafnie to opisałeś, brawo

   • 1 0

 • Trzeba pilnować budżetu. Żeby tylko znowu nie zbrakło nam na zabezpieczenie meczu w Gdańsku...

  • 3 0

 • kto jak nie "ELYTA"

  Nie jestem arbitrem, nie chcę być w tym specyficznym środowisku, gdzie układ stoi na układzie. Czytałem co tam się dzieje na różnyh portalach. Zobaczmy prostą zależność skoro sędziowie zawodowi zarabiają dobrze, a w niższych klasach mniej to prosta dedukcja; kto ma pociągnąć te stawki, sędzia w 3-4 lidze z papierami wyżej wyskoczyłby z protestem stawek podczas zjazdów czy zgrupowań zostałby zgaszony jak kiep i po przygodzie, do szafki schowany. Sędziowie ekstraklasy mają dobrze, i cieszy mnie ten fakt, życzę sędziom by zarabiali godnie, bo przestał to być zawód prestiżowy. Tylko dopóki elita sędziów będzie cicho to cały gadanie o niskich stawkach dla sędziów będzie trwał w nieskończoność. Pozdrawiam stare rewiry Stogi i Przeróbka! MIRUŚ

  • 1 0

 • Odpowiedź jest w artykule - niższe ligi są amatorskie, dla pasjonatów

  to kluby, lokalni sponsorzy i kibice mogą zrobić zrzutę

  • 0 1

 • Tak pomaga bewzględnie lalkowym foruje ich na Majstra ale oprócz pomagania trzeba mniec umiejętności a tych brak lalkowe tylko sie klada panie sedzio kiedy ten kapelusz bedzie.

  • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Arki

Sandecja Nowy Sącz
89% ARKA Gdynia
6% REMIS
5% Sandecja Nowy Sącz

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Arki

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1. Marcin Rychox83 35 65 62.9%
2. Barbara Werner 37 65 59.5%
3. Krzysztof Wiecki 37 63 59.5%
4. Krzysztof Ogonowski 37 62 59.5%
5. Gregor Golab 37 62 56.8%

Tabela

Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Miedź Legnica 33 22 8 3 55:22 74
2 Widzew Łódź 33 17 8 8 51:37 59
3 ARKA GDYNIA 33 18 4 11 60:38 58
4 Korona Kielce 33 15 10 8 45:36 55
5 Odra Opole 33 14 9 10 51:43 51
6 Chrobry Głogów 33 12 11 10 39:34 47
7 Sandecja Nowy Sącz 33 12 11 10 38:34 47
8 Podbeskidzie Bielsko-Biała 33 11 12 10 47:39 45
9 ŁKS Łódź 33 12 9 12 33:35 45
10 GKS Tychy 33 11 10 12 36:40 43
11 GKS Katowice 33 10 13 10 42:47 43
12 Resovia 33 10 11 12 39:39 41
13 Puszcza Niepołomice 33 10 7 16 41:49 37
14 Skra Częstochowa 33 8 13 12 27:40 37
15 Zagłębie Sosnowiec 33 8 12 13 41:44 36
16 Stomil Olsztyn 33 9 5 19 31:52 32
17 Górnik Polkowice 33 5 14 14 32:53 29
18 GKS Jastrzębie 33 5 9 19 31:57 24
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze zespoły wejdą bezpośrednio do ekstraklasy, a drużyny z miejsc 3-6 zagrają o ostatnie miejsce dające awans w dwustopniowych barażach.
Do II ligi zdegradowane zostaną trzy najsłabsze zespoły.
Na koniec sezonu przy równej liczbie punktów decyduje bilans bezpośrednich meczów. W trakcie rozgrywek ten przepis jest uwzględniany, jeśli drużyny rozegrały ze sobą oba spotkania. Jeśli jeszcze nie rozegrały, decyduje bilans bramek z całych rozgrywek.

Wyniki 33 kolejki

 • Podbeskidzie Bielsko-Biała - ARKA GDYNIA 1:1 (0:1)
 • Skra Częstochowa - Puszcza Niepołomice 1:2 (0:1)
 • Korona Kielce - GKS Katowice 1:2 (0:1)
 • GKS Jastrzębie - GKS Tychy 3:2 (2:2)
 • Zagłębie Sosnowiec - Stomil Olsztyn 0:0
 • Miedź Legnica - Widzew Łódź 1:0 (0:0)
 • Sandecja Nowy Sącz - Chrobry Głogów 0:0
 • ŁKS Łódź - Odra Opole 0:4 (0:2)
 • Górnik Polkowice - Resovia 3:0 (0:)0)

Ostatnie wyniki Arki

Podbeskidzie Bielsko-Biała
25% Podbeskidzie Bielsko-Biała
17% REMIS
58% ARKA Gdynia
Miedź Legnica
63% ARKA Gdynia
16% REMIS
21% Miedź Legnica

Najbliższy mecz Lechii

Raków Częstochowa
67% Raków Częstochowa
20% REMIS
13% LECHIA Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1. KRZYSZTOF BEKSA 36 66 61.1%
2. Radosław Kalkowski 36 65 63.9%
3. Janusz Ciopcinski 35 64 60%
4. Krzysiek Kaciński 36 63 58.3%
5. Jacek Urbanek 36 61 58.3%

Tabela

Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Lech Poznań 33 21 8 4 65:23 71
2 Raków Częstochowa 33 19 9 5 57:30 66
3 Pogoń Szczecin 33 18 10 5 61:29 64
4 LECHIA GDAŃSK 33 16 9 8 52:36 57
5 Piast Gliwice 33 15 8 10 44:36 53
6 Radomiak Radom 33 11 14 8 41:39 47
7 Cracovia 33 12 10 11 40:39 46
8 Wisła Płock 33 14 3 16 45:51 45
9 Górnik Zabrze 33 12 8 13 51:52 44
10 Legia Warszawa 33 12 4 17 43:48 40
11 Warta Poznań 33 10 9 14 34:38 39
12 Zagłębie Lubin 33 11 5 17 42:57 38
13 Stal Mielec 33 9 10 14 39:49 37
14 Jagiellonia Białystok 33 8 13 12 38:50 37
15 Śląsk Wrocław 33 7 14 12 39:48 35
16 Wisła Kraków 33 7 10 16 37:53 31
17 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 33 7 10 16 34:54 31
18 Górnik Łęczna 33 6 10 17 29:59 28
Każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Trzy najlepsze zespoły zdobędą prawo gry w europejskich pucharach. Gdy Puchar Polski zdobędzie drużyna z pierwszej "3", to na międzynarodowej arenie zagra także 4. zespół tabeli. Natomiast zdegradowane zostaną trzy najsłabsze drużyny.

Na koniec sezonu przy równej liczbie punktów dwóch lub więcej drużyn decyduje bilans bezpośrednich meczów. W trakcie rozgrywek ten przepis jest uwzględniany, jeśli drużyny rozegrały ze sobą oba spotkania. Jeśli jeszcze nie rozegrały, decyduje bilans bramek z całych rozgrywek.

Wyniki 33 kolejki

 • LECHIA GDAŃSK - Pogoń Szczecin 0:0
 • Cracovia - Wisła Płock 3:0 (2:0)
 • Jagiellonia Białystok - Legia Warszawa 2:2 (0:0)
 • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Piast Gliwice 0:1 (0:0)
 • Warta Poznań - Lech Poznań 1:2 (1:2)
 • Zagłębie Lubin - Raków Częstochowa 1:0 (0:0)
 • Stal Mielec - Śląsk Wrocław 1:1 (0:1)
 • Górnik Zabrze - Górnik Łęczna 4:2 (0:1)
 • Radomiak Radom - Wisła Kraków 4:2 (0:1)

Ostatnie wyniki Lechii

Pogoń Szczecin
47% LECHIA Gdańsk
28% REMIS
25% Pogoń Szczecin

Tabela

Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Olimpia Grudziądz 29 21 4 4 60:19 67
2 Kotwica Kołobrzeg 29 19 6 4 59:22 63
3 Sokół Kleczew 29 16 2 11 46:34 50
4 Świt Skolwin 29 14 7 8 48:31 49
5 Pogoń II Szczecin 29 13 9 7 48:31 48
6 Pogoń Nowe Skalmierzyce 29 14 6 9 44:37 48
7 Unia Janikowo 29 14 5 10 50:44 47
8 Zawisza Bydgoszcz 29 12 6 11 47:40 42
9 Polonia Środa Wielkopolska 29 12 6 11 37:42 42
10 Błękitni Stargard 29 11 6 12 39:44 39
11 Stolem Gniewino 29 10 8 11 35:51 38
12 KP Starogard Gdański 29 10 7 12 37:41 37
13 BAŁTYK GDYNIA 29 9 5 15 40:47 32
14 Bałtyk Koszalin 29 8 7 14 34:48 31
15 GKS Przodkowo 29 7 8 14 29:44 29
16 Jarota Jarocin 29 6 8 15 30:39 26
17 Kluczevia Stargard 29 5 5 19 19:55 20
18 Elana Toruń 29 6 3 20 36:69 21
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Najlepsza drużyna awansuje do II ligi. Trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane. Liczba spadkowiczów może być większa o tyle drużyn z województw: pomorskiego, pomorsko-zachodniego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego, ile spadnie ich z II ligi.
Elana Toruń wycofała się z rozgrywek po rundzie jesiennej i przesunięta została na ostatnie miejsce w tabeli. Wszystkie wiosenny mecze będą zaliczane jako walkowery dla rywali.

Wyniki 29 kolejki

 • BAŁTYK GDYNIA - Stolem Gniewino 0:0
 • Pogoń II Szczecin - Unia Janikowo 1:1 (0:1)
 • Olimpia Grudziądz - Pogoń Nowe Skalmierzyce 1:0 (1:0)
 • GKS Przodkowo - Błękitni Stargard 4:1 (1:1)
 • Zawisza Bydgoszcz - KP Starogard Gdański 1:3 (0:2)
 • Kluczevia Stargard - Świt Skolwin 1:5 (1:2)
 • Jarota Jarocin - Polonia Środa Wielkopolska 1:2 (1:0)
 • Sokół Kleczew - Bałtyk Koszalin 1:0 (0:0)
 • Kotwica Kołobrzeg - Elana Toruń 3:0 (walkower)

Relacje LIVE