Energa Wybrzeże Gdańsk - #OrzechowaOsada Poznań 41:49. Zbyt późny zryw gdańszczan

Kacper Czuba
29 czerwca 2024, godz. 18:35
Opinie (274)

Energa Wybrzeże - żużel

Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże - żużel Energa Wybrzeże Gdańsk. Dlaczego nie było ZZ-tki za Klindta? Menedżer tłumaczy
Energa Wybrzeże Gdańsk przegrała ósme spotkanie w tym sezonie, a jej szanse na utrzymanie są coraz bardziej już tylko matematyczne. Najwięcej punktów dla gdańszczan zdobył Niels-Kristian Iversen - 14. Energa Wybrzeże Gdańsk przegrała ósme spotkanie w tym sezonie, a jej szanse na utrzymanie są coraz bardziej już tylko matematyczne. Najwięcej punktów dla gdańszczan zdobył Niels-Kristian Iversen - 14.

Energa Wybrzeże Gdańsk przegrała z #OrzechowaOsada PSŻ Poznań 41:49 w meczu 10. kolejki Metalkas 2. Ekstraligi. Gdańszczanie ponownie źle rozpoczęli zawody, przegrywając po ósmym biegu różnicą już dwunastu punktów (18:30). Podopieczni menedżera Eryka Jóźwiaka wciąż nie zwyciężyli ligowego spotkania w tym sezonie, a ich sytuacja w tabeli staje się coraz gorsza. Nadzieje na utrzymanie stają się coraz bardziej matematyczne. Najlepszymi zawodnikami Wybrzeża w sobotnie popołudnie byli Niels-Kristian Iversen (14 punktów w 6 biegach) oraz Krzysztof Kasprzak (12 punktów i 2 bonusy w 6 biegach).

#OrzechowaOsada Poznań #OrzechowaOsada Poznań
9. Krzysztof Kasprzak 12+2 (1,1,3,2*,3,2*)
10. Mateusz Tonder 3 (3,0,0,-)
11. Adrian Gała 6+1 (0,2,1*,3,t)
12. Tom Brennan 4 (1,w,2,-,1)
13. Niels-Kristian Iversen 14 (3,3,2,3,0,3)
14. Miłosz Wysocki 0 (t,0,0)
15. Bartosz Tyburski 2 (2,u,0,u)
Sędziowie: Kuśmierz (sędzia) oraz Głód (komisarz toru)
8. Lech Chlebowski

Dla żużlowców Energa Wybrzeże Gdańsk dzisiejszy mecz to ostatnia szansa na włączenie się do walki o utrzymanie w Metalkas 2. Ekstralidze. Po wczorajszej sensacyjnej wygranej Texcom Stali Rzeszów z Innpro ROW Rybnik strata gdańszczan do miejsca dającego utrzymanie wynosi już 5 punktów.
Natomiast zespół z Poznania po wczorajszej wygranej z Orłem Łódź 51:39, ma już 12 punktów w tabeli i przypadku zgarnięcia kompletu trzech "oczek" w sobotnie popołudnie ma szansę awansować do ligowego TOP3 tabeli.
Stawka tego meczu jest dość wysoka. Zwycięzca nie tylko zgarnie dwa duże punkty meczowe, ale także sięgnie po punkt bonusowy, gdyż w pierwszym spotkaniu w Poznaniu padł remis 45:45, bo zaciekłej walce gdańskich żużlowców w końcówce rywalizacji.

#OrzechowaOsada PSŻ Poznań - ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk 45:45. Przeczytaj relację z pierwszego starcia pomiędzy tymi drużynami

Natomiast w ostatnim spotkaniu żużlowcy Wybrzeża przegrali u siebie z drużyną z Ostrowa Wielkopolskiego 38:50, zmniejszając rozmiary porażki w drugiej części rywalizacji.

Energa Wybrzeże Gdańsk - Arged Malesa Ostrów Wlkp. 38:50. Jedną nogą w 2. lidze. Przeczytaj relację i wystaw oceny zawodnikom i trenerowi

Na domiar złego gdańszczanie stracili w tym meczu jednego ze swoich liderów - Nicolaia Klindta. Jest to skutek 8. biegu i fatalnego zderzenia z Bartoszem Głogowskim.

Energa Wybrzeże Gdańsk nie spełniła zapowiedzi. Koniec sezonu dla Nicolaia Klindta

Klindt złamał rękę i ma uszkodzony krąg C4, co sprawia, że nie wystąpi już w tym sezonie. Dzisiaj najprawdopodobniej za Duńczyka będzie ZZ-tka. Natomiast Głogowski ma złamaną kość śródstopia i pomimo tego, że znalazł się w awizowanym składzie na sobotnie starcie, to prawdopodobnie zostanie w nim zastąpiony albo przez Eryka Kamińskiego albo Bartosza Tyburskiego
Bardzo istotny dla losów dzisiejszego meczu może być jego początek, a z nimi w tym sezonie spory problem mają gdańscy żużlowcy.

Energa Wybrzeże Gdańsk. Żużlowcy "nie dojeżdżają" na początki meczów. Sprawdź, jakie wyniki osiągają żużlowcy

- Te najbliższe 6 dni zdefiniuje naszą dalszą przyszłość. Wyjścia są dwa: albo będziemy próbowali za wszelką cenę utrzymać się na powierzchni i powalczyć o utrzymanie w Metalkas 2. Ekstralidze, albo po 10. kolejce i meczu z Poznaniem będziemy już mogli szykować się na Krajową Ligę Żużlową - mówił po ostatniej porażce menedżer Wybrzeża, Eryk Józwiak.

Eryk Jóźwiak: To będzie dla nas sądny tydzień. Sprawdź, co menedżer Wybrzeża mówił po ostatniej ligowej porażce

Pozytyw to natomiast przełamanie na gdańskim torze Nielsa-Kristiana Iversena. Duńczyk zdobył w meczu z zespołem z Ostrowa Wielkopolskiego, a duża w tym była zasługa... nowych silników zakupionych specjalnie pod gdański tor.

Niels-Kristian Iversen odczarował gdański tor. Przeczytaj, co było tego powodem

Żużlowcy obu drużyn obecni na obchodzie toru
Pomimo wczorajszej ulewy i burzy w Gdańsku, dzisiejszy mecz nie jest zagrożony. Nad stadionem świeci słońce, jest pogodnie, a na tor wyjechała polewaczka
Relacja live Żużlowcy obu drużyn już po obchodzie toru
Skład gości potwierdzony. Pod numerem ósmym pojedzie Chlebowski
Dzisiejszy mecz będzie 555. starciem w historii, w którym pojedzie w zespole Wybrzeża przynajmniej jeden zawodnik zagraniczny.
Natomiast na gdańskim torze to 275. spotkanie, w którym w barwach Wybrzeża pojedzie co najmniej jeden zawodnik zagraniczny
Na torze ponownie polewaczka, niedługo powinna ruszyć próba toru
Niespełna pół godziny do startu pierwszego biegu, a na trybunach garstka kibiców. Jest też obecna kilkunastoosobowa grupa fanów z Poznania.
Wybrzeże nie było już na meczowym prowadzeniu od 113 biegów. Gdańszczanie w tym sezonie nie prowadzili po żadnym z biegów
Potwierdzony skład gospodarzy. Bez ZZ-tki za Klindta i jedna zmiana - za kontuzjowanego Głogowskiego wskoczył Tyburski.

Na próbę toru wyjechali natomiast Tonder i Iversen
W zespole z Poznania na próbie toru Matias Nielsen i Ryan Douglas (#OrzechowaOsada Poznań)
Relacja live Na trybunach mała liczba kibiców. Wysokiej frekwencji tu dzisiaj nie będzie.
Żużlowcy obu drużyn nie mają problemu z płynną jazdą podczas próby toru, ale zastrzeżenia co do jego stanu miał mieć komisarz toru. Zobaczymy, jakie zapadną ostateczne decyzje.
Było równanie toru, teraz ponownie jest polewaczka
Cztery minuty do planowanego początku spotkania. Na razie brak jakiejkolwiek informacji ze strony spikera odnośnie tego, kiedy ten mecz się rozpocznie.
Sędzia powoli zmierza do wieżyczki sędziowskiej, malowane są linie startowe. Trwają też rozmowy odnośnie drugiego łuku.
Za chwilę ma się rozpocząć prezentacja obu drużyn. Mecz rozpocznie się prawdopodobnie z opóźnieniem.
Relacja live Żużlowcy Wybrzeża podczas wyjazdu do prezentacji
Dzisiaj jedziemy według pierwszego zestawu startowego.
  Adrian Gała.

Zaczynamy widowisko z nieco ponad 10-minutowym opóźnieniem, dwie minuty do startu pierwszego biegu.
bieg 5:1
I
[1:5] Wynik biegu: 1:5. Kolejność: Ryan Douglas (3 pkt), Matias Nielsen (2 pkt), Krzysztof Kasprzak (1 pkt), Adrian Gała (0 pkt).

Klasyczny początek w wykonaniu gospodarzy w tym sezonie. Kapitalny start pary Douglas i Nielsen, po pierwszym łuku było już wszystko jasne.
W taśmę wjechał... Wysocki, który nie pojedzie w powtórce najprawdopodobniej
2'
Wysocki wykluczony z powtórki
bieg 4:2
II
[3:9] Wynik biegu: 2:4. Kolejność: Kacper Grzelak (3 pkt), Bartosz Tyburski (2 pkt), Kacper Teska (1 pkt), Miłosz Wysocki (t/0 pkt).

Start dla Tyburskiego, który po wyjściu z pierwszego łuku został wyprzedzony przez Grzelaka. Później gonił go do samego końca Teska, ale Tyburski nie popełnił błędu. Pierwsze punkty Tyburskiego w tym sezonie.
2'
III
[7:11] Wynik biegu: 4:2. Kolejność: Niels-Kristian Iversen (3 pkt), Aleksandr Łoktajew (2 pkt), Tom Brennan (1 pkt), Szymon Szlauderbach (0 pkt).

Najlepszy ze startu Iversen z pewną wygraną. Chwilę gdańszczanie byli na podwójnym prowadzeniu, ale po wyjeździe z pierwszego łuku Brennana wyprzedzi Łoktajew. Szlauderbach nie liczył się w tym biegu.
IV
  Mateusz Dul,
  Mateusz Tonder,
  Kacper Teska.
bieg 3:3
IV
[10:14] Wynik biegu: 3:3. Kolejność: Mateusz Tonder (3 pkt), Mateusz Dul (2 pkt), Kacper Teska (1 pkt), Miłosz Wysocki (0 pkt).

Start dla Tondera, który przyjechał do mety ze sporą przewagą nad Dulem. Wysocki nie liczył się w tym wyścigu.
4'
Przerwa na równanie toru
4'
Na torze ponownie również polewaczka
V
  Adrian Gała,
  Mateusz Dul.
V
"PSŻ! PSŻ!" - słychać z sektora fanów gości.
5'
Wyścig przerwany. Na pierwszym łuku upadł Brennan, po kontakcie z motocyklem... Gały, który wyszedł na prowadzenie
V
Z powtórki biegu został wykluczony jednak Brennan
bieg 4:2
V
[12:18] Wynik biegu: 2:4. Kolejność: Ryan Douglas (3 pkt), Adrian Gała (2 pkt), Mateusz Dul (1 pkt), Tom Brennan (w/0 pkt).

Bieg bez historii. Douglas założył na starcie Gałę i pomknął po drugą "trójkę" w tym meczu. Adriana gonił jeszcze Dul, ale zawodnik gospodarzy nie popełnił błędu.
VI
  Niels-Kristian Iversen,
  Matias Nielsen.
bieg 3:3
VI
[15:21] Wynik biegu: 3:3. Kolejność: Niels-Kristian Iversen (3 pkt), Matias Nielsen (2 pkt), Szymon Szlauderbach (1 pkt), Bartosz Tyburski (u/0 pkt).

Bieg bez historii. Pewna wygrana Iversena, który wygrał start, a później cały wyścig. Na trzecim okrążeniu upadł na tor Tyburski, ale junior Wybrzeża zdążył szybko zejść na trawę.
VII
  Kacper Grzelak,
  Krzysztof Kasprzak.
VII
Upadek na pierwszym łuku Tondera, wyścig przerwany
7'
Powtórka w pełnej, czteroosobowej obsadzie
7'
Niespełna dwie minuty do startu powtórki siódmego biegu
bieg 5:1
VII
[16:26] Wynik biegu: 1:5. Kolejność: Kacper Grzelak (3 pkt), Aleksandr Łoktajew (2 pkt), Krzysztof Kasprzak (1 pkt), Mateusz Tonder (0 pkt).

Słaby start pary gospodarzy, gdzie po pierwszym łuku było już 1:5 dla gości. Później Kasprzak na chwilę wyprzedził Łoktajewa, ale zawodnik gości szybko powrócił na drugą pozycję. Zespół z Poznania coraz bliżej zwycięstwa
7'
7'
Po dwóch seriach startów mamy trzech niepokonanych zawodników: Iversen, Douglas i Grzelak. Zespół z Poznania po 7. biegach ma na koncie tylko jedno "0". Gospodarze w coraz trudniejszej sytuacji
VIII
  Miłosz Wysocki.

Starcie dwóch niepokonanych tego dnia - Iversena z Douglasem
bieg 4:2
VIII
[18:30] Wynik biegu: 2:4. Kolejność: Ryan Douglas (3 pkt), Niels-Kristian Iversen (2 pkt), Mateusz Dul (1 pkt), Miłosz Wysocki (0 pkt).

Długi czas zapowiadało się na 1:5 dla gości, ale na drugim łuku trzeciego okrążenia Iversen wyprzedził Dula. Niezagrożona wygrana Douglasa
IX
  Szymon Szlauderbach.
bieg 3:3
IX
[21:33] Wynik biegu: 3:3. Kolejność: Krzysztof Kasprzak (3 pkt), Szymon Szlauderbach (2 pkt), Matias Nielsen (1 pkt), Mateusz Tonder (0 pkt).

Bieg bez historii. Pewna wygrana Kasprzaka, Tonder bez szans w próbie dogonienia Nielsena
X
  Tom Brennan.
bieg 3:3
X
[24:36] Wynik biegu: 3:3. Kolejność: Aleksandr Łoktajew (3 pkt), Tom Brennan (2 pkt), Adrian Gała (1 pkt), Kacper Teska (0 pkt).

Łoktajew świetnie wyskoczył ze startu i tyle było z emocji w tym biegu. Spore różnice między zawodnikami.
10'
Przerwa na równanie toru po trzech seriach startów. Goście bardzo blisko zgarnięcia zwycięstwa i punktu bonusowego.
XI

Rezerwa taktyczna w zespole gospodarzy - Iversen w miejsce Brennana
bieg 5:1
XI
[29:37] Wynik biegu: 5:1. Kolejność: Niels-Kristian Iversen (3 pkt), Krzysztof Kasprzak (2 pkt), Matias Nielsen (1 pkt), Mateusz Dul (0 pkt).

Kapitalny start pary gospodarzy, która wyszła na podwójne prowadzenie. Przez chwilę Kasprzaka wyprzedził Dul, ale zawodnik Wybrzeża szybko powrócił na prowadzenie. Później na początku ostatniego okrążenia doszło do upadku Dula na tor.
11'
Chwila przerwy na sprawdzenie stanu bandy na pierwszym łuku, w którą wjechał w ostatnim wyścigu Dul.
XII
bieg 3:3
XII
[32:40] Wynik biegu: 3:3. Kolejność: Adrian Gała (3 pkt), Szymon Szlauderbach (2 pkt), Kacper Grzelak (1 pkt), Bartosz Tyburski (0 pkt).

Dobry start i pewne zwycięstwo Gały. Tyburski ruszał się przy starcie, ale sędzia nie przerwał biegu, gdyż junior Wybrzeża po starcie był na ostatniej pozycji.
XIII
  Ryan Douglas.

Kolejna rezerwa taktyczna w zespole gospodarzy - Kasprzak w miejsce Tondera
bieg 3:3
XIII
[35:43] Wynik biegu: 3:3. Kolejność: Krzysztof Kasprzak (3 pkt), Aleksandr Łoktajew (2 pkt), Ryan Douglas (1 pkt), Niels-Kristian Iversen (0 pkt).

Zwycięstwo Kasprzaka, choć do samego końca naciskał go Tonder. Iversen naciskał z kolei na Douglasa, ale bez skutku. Jeśli goście zdobędą dwa punkty w kolejnym biegu, to zapewnią sobie zwycięstwo w tym meczu
13'
XIV

Rezerwa zwykła w zespole gości - Grzelak w miejsce Dula
14'
Wyścig przerwany, w taśmę wjechał Gała
14'
Gała wykluczony z powodu wjazdu taśmę. Dzięki temu w wyścigu nominowanym pojedzie... Tyburski
XIV
bieg 5:1
XIV
[36:48] Wynik biegu: 1:5. Kolejność: Kacper Grzelak (3 pkt), Matias Nielsen (2 pkt), Tom Brennan (1 pkt), Bartosz Tyburski (u/0 pkt).

Kolejność rozstrzygnęła się już po starcie. Na końcu trzeciego okrążenia Brennan wyprzedził Tyburskiego, który na początku czwartego... upadł na tor.

PSŻ POZNAŃ WYGRYWA W GDAŃSKU! Dodatkowo zgarnia punkt bonusowy
XV
bieg 5:1
XV
[41:49] Wynik biegu: 5:1. Kolejność: Niels-Kristian Iversen (3 pkt), Krzysztof Kasprzak (2 pkt), Aleksandr Łoktajew (1 pkt), Ryan Douglas (u/0 pkt).

Pewny start i podwójna wygrana pary gospodarzy na koniec meczu. Douglas upadł na tor na pierwszym okrążeniu, ale w porę zjechał z niego. Problemy miał też Łoktajew, który do mety dojechał o pół okrążenia za parą gdańszczan.
XV
KONIEC MECZU. ENERGA WYBRZEŻE GDAŃSK - #OrzechowaOsada PSŻ Poznań 41:49. Szanse na utrzymanie gdańszczan w lidze są już tylko matematyczne.

8 Energa Wybrzeże Gdańsk 9 0 1 8 -101 1
W sezonie zasadniczym każdy pojedzie z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje 6 drużyn. Następnie rozegrają ćwierćfinały (1 drużyna z 6., 2 z 5 i 3 z 4). Do półfinałów wejdą ich zwycięzcy oraz tzw. "lucky loser" - drużyna, która przegra swój ćwierćfinał najmniejszą różnicą (w przypadku równości, zdecyduje dorobek z rundy zasadniczej). Z finału awans do PGE Ekstraligi wywalczy zwycięstwa. Awansu nie otrzyma jednak drużyna zagraniczna.
Natomiast ostatni zespół sezonu zasadniczego zostanie zdegradowany do Krajowej Ligi Żużlowej.
Tabela wprowadzona: 2024-06-30

Wyniki 10 kolejki

• ENERGA WYBRZEŻE GDAŃSK - #OrzechowaOsada PSŻ Poznań 41:49 (pierwszy mecz 45:45, bonus dla PSŻ)
  • Arged Malesa Ostrów Wlkp. - Innpro ROW Rybnik 62:28 (pierwszy mecz 39:51, bonus dla Ostrowa)
  • H.Skrzydlewska Orzeł Łódź - Abramczyk Polonia Bydgoszcz 46:44 (pierwszy mecz 33:57, bonus dla Polonii)
  • Cellfast Wilki Krosno - Texom Stal Rzeszów 40:50 (pierwszy mecz 51:39, bonus dla Wilków)