Edach Budowlani Lublin - Arka Gdynia 28:21. "Buldogi" wyszarpały bonus

mip.
12 sierpnia 2023, godz. 15:45
Opinie (14)

Arka Rugby

W inauguracyjnym meczu Arka Gdynia przegrała z Edach Budowlanymi Lublin 21:28 (21:17). W inauguracyjnym meczu Arka Gdynia przegrała z Edach Budowlanymi Lublin 21:28 (21:17).

Rugbiści Arki Gdynia przegrali na wyjeździe z Edach Budowlanymi Lublin 21:28 (21:17) w meczu otwierającym sezon 2023/24 w Ekstralidze Rugby. Podopieczni Łukasza Szostka po dobrej pierwszej połowie, kompletnie przespali drugą i nad morze wrócili tylko z punktem bonusowym. Najwięcej, bo 11 punktów dla "Buldogów" zdobył wracający do Gdyni, Anton Szaszero.

Punkty dla Arki: Anton Szaszero 11, Eujaan Botha 5, Szymon Sirocki 5

ARKA: Bojke (59 Papunashvili), Mohyła, Rijmadze - Krużycki, Zypper - Kuzimski (54 Gajowniczek), Chirume (71 Derwis), Litwińczuk - Szyc - Szaszero - Rakowski (74 Steindl), Karasewicz, Botha, Sirocki - Banaszek

W inauguracyjnym meczu Ekstraligi Rugby, zawodnicy Arki Gdynia pojechali do Lublina na mecz z Edach Budowlanymi. W szeregach żółto-niebieskich zadebiutował nowy zawodnik I linii młyna, Gruzin: Zurab Rijmadze. W wyjściowej "15" pojawił się także Anton Szaszero, który wrócił do Gdyni po rocznej przerwie.

Przeczytaj relację z pozostałych meczów trójmiejskich drużyny w 1. kolejce:

Lechia Gdańsk - Juvenia Kraków 14:28. Tercet z Tonga, będzie łącznik z Namibii Lechia Gdańsk - Juvenia Kraków 14:28. Tercet z Tonga, będzie łącznik z Namibii

Ogniwo Sopot - Budowlani Łódź 79:21. Pogrom na inaugurację, udane debiuty rugbistów Ogniwo Sopot - Budowlani Łódź 79:21. Pogrom na inaugurację, udane debiuty rugbistów

Pierwsze punkty zarówno w tym spotkaniu, jak i sezonie zdobył w 4. minucie Maciej Grabowski. Zawodnik gospodarzy wykorzystał rzut karny. W taki sam sposób 10 minut później odpowiedział Szaszero, wyrównując wynik spotkania. Za to chwilę później to już "Buldogi" prowadziły 10:3, bo znakomitym rajdem popisał się Eujaan Botha, a podwyższył Szaszero.

Przeczytaj naszą zapowiedź 1. kolejki ekstraligi rugby Przeczytaj naszą zapowiedź 1. kolejki ekstraligi rugby

Gdynianom udało się pójść za ciosem, bo kolejnego karnego wykorzystał Ukrainiec, ale chwilę rozkojarzenia wykorzystali lublinianie, zdobywając przyłożenie, a także podwyższenie. Sędzia jednak co rusz dawał się wykazać kopaczowi Arki, który ponownie celnie kopnął w stronę słupów i na tablicy wyników było 10:16.

Emocjonująco zrobiło się przed przerwą, kiedy to Budowlanym udało się po młynie dyktowanym zdobyć 7 "oczek" za przyłożenie i podwyższenie. Wtedy to gospodarze objęli prowadzenie 17:16. Nie był to jednak jeszcze koniec, bo świetną szarżę przeprowadził Szaszero, a "jajo" na polu punktowym przyłożył Szymon Sirocki, co oznaczało, że do przerwy było 17:21.

Edach Budowlani Lublin - Arka Gdynia. Zobacz zapis relacji wideo

Po przerwie ponownie to gospodarze odbili prowadzenie za sprawą przyłożenia. Żółto-niebiescy mieli za to problemy, by przenieść grę pod pole punktowe Edach Budowlanych. Indolencja ofensywna trwała w najlepsze, a lublinianie podwyższyli swoje prowadzenie, wykorzystując kolejne dwa rzuty karne, co w 68. minucie dawało im wynik 28:21.

Rugby. Wzmocnienia i zmiany w składach Ogniwa Sopot, Lechii Gdańsk i Arki Gdynia Rugby. Wzmocnienia i zmiany w składach Ogniwa Sopot, Lechii Gdańsk i Arki Gdynia

W samej końcówce "Buldogi" grały jednak w liczebnej przewadze, bo żółtą kartkę otrzymał Piotr Psuj. Była to ogromna szansa na odwrócenie losów spotkania. Szybko jednak siły się wyrównały i obie ekipy grały w "14", a karę czasową od sędziego otrzymał Patryk Steindl. Żadna z drużyn nie zdołała już zmienić wyniku i to Budowlani dopisali do swojego dorobku 4 "oczka", a gdynianom na pocieszenie pozostał defensywny punkt bonusowy.

12 sierpnia 2023, godz. 14:00